Automobily

Najmenší a najlacnejší Lexus LBX! Stále však vie ponúknuť luxus + VEĽKÁ GALÉRIA

Lexus LBX

Luxusná divízia značky Toyota prináša na trh svoj najmenší a najlacnejší model Lexus LBX. Je to v podstate prekapotovaná Toyota Yaris Cross, ktorá okrem loga Lexus dostala aj mnoho vylepšení, ktoré v malej Toyote nenájdeme. Je štýlovejší, luxusnejší, exkluzívnejší a hlavne ponúka alternatívu pre milovníkov značky Lexus, ktorí nechcú veľký automobil, ale potrebujú malého mestského drobca, no s výraznou dávkou prémie tak, ako to vie dodať len Lexus. Z domácej fabriky v Japonsku vyrazí do celého sveta a samozrejme aj na cieľový európsky trh.

Lexus LBX cieli primárne na európskeho zákazníka…

LBX je skratkou z anglického spojenia Lexus Breakthrough Crossover, čo by sme mohli vo voľnom preklade preložiť ako prelomový crossover od Lexusu.

Najkompaktnejšie vozidlo Lexus LBX sa začne predávať ešte tento rok. Bude to najdostupnejší model luxusnej japonskej značky a svoju klientelu má primárne osloviť práve na našom európskom trhu. Cieli na mladšie ročníky, ktoré hľadajú kompaktné mestské presúvadlo, no výbava, materiály a celkový dojem z interiéru im nie je ľahostajný. LBX je skratkou z anglického spojenia Lexus Breakthrough Crossover, čo by sme mohli vo voľnom preklade preložiť ako prelomový crossover od Lexusu. A prelomový je veru vo viacerých oblastiach. Nielen najnižšia cena či najmenšie rozmery zo všetkých Lexusov, no hlavným prelomom má byť útok na európsky trh a získanie si klientely tam, kde aktuálne kraľujú veľké SUV-čka a väčšie crossovery akým je Lexus LBX.

Lexus LBX stojaci na modernej modulárnej platforme GA-B má oproti Toyote Yaris Cross dlhší rázvor náprav, kratšie previsy karosérie a širší rozchod kolies. Dostal nielen luxusnejšie materiály, dekory a prvky, ale aj lepšie odhlučnenie kabíny. Maska chladiča je športovejšia, celkovo automobil pôsobí takým dojmom kulturistu, ktorý síce má veľké svaly, no ukrýva ich pod tričkom či košeľou a nechvastá sa s nimi ako “sedlák” v zapotenom tielku. Automobil tak zaujme aj konzervatívneho motoristu. Línie predných svetiel sú jemné  a elegantné. Zadná časť auta dostala svetelnú lištu horizontálne spájajúco svetlomety. Pod ňou sa hrdo ukazuje svetu nápis Lexus namiesto loga značky.

Mestský crossover Lexus LBX je 4190 mm dlhý, 1825 mm široký a 1545 mm vysoký automobil ktorý ponúkne rázvor kolies 2580 mm. V segmente malých mestských luxusných crossoverov veru konkurenciu aktuálne asi nemá. Teoreticky môžeme označiť za jeho najväčších konkurentov modely Audi Q2 či Mini Countryman. Každé z nich však ponúka majiteľovi niečo iné. Interiér modelu Lexus LBX poskytuje pasažierom vysokú mieru luxusu, ako to poznáme od jeho väčších súrodencov.

Návrhári využívajú aj pri tomto modeli filozofiu Tazuna, ktorej základom je inteligentné rozmiestnenie ovládacích prvkov a zdrojov informácií bezprostredne okolo vodiča, aby sa pri ich používaní minimalizovala rozptýlenosť šoféra a tiež aby čo najmenej strácal očný kontakt s vozovkou. Nesmieme zabudnúť, že Lexus LBX ponúkne majiteľovi batožinový priestor s objemom 322 litrov. Tiež mu nebudú chýbať USB zástrčky a porty pre nabíjanie mobilných zariadení.

Lexus LBX dostal 12,3-palcový digitálny prístrojový štít. Pre značku je to úplná novinka, ktorá sa predstavila práve v najmenšom a najlacnejšom Lexuse. Je možné ho doplniť head-up displejom. Za príplatok je tiež možné pribaliť do crossoveru prémiové audio Mark Levinson. Automobil sa bude predávať v štyroch výbavových variantoch, respektíve v štyroch vnútorných atmosférach Elegant, Relax, Emotion a Cool. Pre tých, ktorým tieto štyri atmosféry nestačia, Lexus pripravil bohatý individualizačný program Bespoke Build. K individualizáciám sa zákazníci dostanú však až od roku 2024 na vybraných trhoch, po úspešnom spustení predaja modelu Lexus LBX.

Pod kapotou drobnej prémiovej novinky Lexus LBX bude pracovať jediné pohonné ústrojenstvo a to práve hybridné. Nová generácia hybridného elektrického systému s autonómnym dobíjaním pracuje s trojvalcovím 1,5 litrovom benzínovom motore s novo pridaným vyvažovacím hriadeľom pre utlmenie dunivých zvukov v kabíne. Vylepšeniami prešla aj prevodovka s plynule premeniteľným prevodom či jednotka riadenia energie. Spaľovací motor je spojený s elektromotorom. Výkon sústavy je 136 koní, čo je pre prevažne mestskú premávku dostatok. Krútiaci moment je 185 Nm. Štandardom je pohon predných kolies.

Za príplatok je možný aj pohon všetkých štyroch Lexus E-For. Pri tomto variante sa k zadným kolesám pridáva dodatočný elektromotor, ktorý zaberá v prípade šmyku, v zákrutách či pri rozjazdoch. Oba varianty pohonu, 2×4 aj 4×4 dokážu zrýchliť z 0 na 100 km/h za 9,2 sekundy. Čo je na rok 2023 a 21. storočie veľmi slabé. Spotreba modelu by mala byť v hybridnom režime 5 litrov ,čo je opäť veľmi slabé na primárne mestské auto. Nechceme vedieť, koľko bude “žrať” pri tomto výkone a motore na diaľnici. Očakávame však dvojciferné čísla. Lexus LBX je teda najmenším, najlacnejším automobilom japonskej prémiovej značky. Či dokáže osloviť európsku klientelu uvidíme tento a budúci rok. Nás by namotal len na interiér a vonkajší dizajn Motorom by si nás veru nekúpil. Na oficiálny cenník si ešte počkáme. Prvé autá budú prvým majiteľom doručené začiatkom budúceho roka.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button