Automobily

Najlacnejší elektromobil značky MG prejde na jedno nabitie 230 km

MG Comet EV

Drobné automobily zažívali na európskom rozmach v “nultých” rokoch (okolo roku 2000) kedy sa značky predbiehali v tom, ako vytvoriť čo najkompaktnejšia a najpraktickejšie vozidlo. Tie časy však pominuli a dnes dominujú cestám crossovery a SUV-čka. Avšak segment malých automobilov bol je aj bude populárny na východe, konkrétne v Japonsku, Číne a Indii. Tu sa na preplnených cestách a v úzkych uličkách s európskymi hebedami prepletiete veľmi ťažko. A práve z východu prichádza aj novinka značky MG, ktorá je jednak veľmi lacná a k tomu aj elektrická. Model MG Comet EV nie je len náčrtom na papieri, ale novým modelom, ktorého testovacie jazdy práve štartujú kolegovia novinári v Indii.

MG Comet EV zaujme hlavne cenou…

Za cenu motorky, konkrétne v prepočte za cca. 8836 eur, dostanete malý mestské elektromobil podobný Smartu, ktorý prejde na jedno nabitie 230 kilometrov.

Značka MG, ktorá bola pôvodne britskou, no dnes patrí do čínskej skupiny SAIC Motor, predstavila na indickom trhu elektrickú novinku, ktorú by sme mohli označiť za prelomovú. Nie je to ani tak jej tvarmi či pohonom, ako skôr cenou za to, čo pod kapotou dostanete. Za cenu motorky, konkrétne v prepočte za cca. 8836 eur, dostanete malý mestské elektromobil podobný Smartu, ktorý prejde na jedno nabitie 230 kilometrov. Nie je to veľa, no na pohyb len v meste počas dňa a pri nabíjaní zo siete počas noci ,dostanete skvelé mestské presúvadlo, ktoré je možné využiť napríklad na zdieľanú mobilitu či ako firemné auto pre obchodného zástupcu ,ktorý obieha prevádzky v meste.

Automobil MG Comet EV je 2974 mm dlhý, 1505 mm široký a 1640 mm vysoký (vyšší ako širší) s rázvorom 2010 mm. Tlmenie nerovností pohlcujú tlmiče McPherson vpredu a viacprvkové odpruženie vzadu. Predné kotúčové a zadné bubnové brzdy sa postarajú o návrat auta z pohybu do pokoja. Technika nie je zložitá, vďaka čomu mohol ostať model naozaj lacný. Automobil stojí na 12-palcových kolesách a jeho polomer otáčania 4,2 metra je perfektný pre preplnenú mestskú premávku. O pohon sa stará elektromotor s permanentnými magnetmi, ktorý dodáva autu výkon 42 koní a krútiaci moment 110 Nm. Doslova ako motorka. Akumulátor disponuje kapacitou 17,3 kWh, čo vystačí na prejdenie zhruba 230 km na jedno nabitie. Z nula na sto percent sa dobije za cca 7 hodín vďaka nabíjačke s výkonom 3,3 kW.

Interiér ponúkne celkom moderné vybavenie. Nechýba obrovský displej, respektíve dvojica displejov umiestnená pod spoločným sklom, ktorých uhlopriečka každého samostatne je 10,25-palca. Na toto malé autíčko sú to obrovské televízory. Dokonale však vystihujú jeho charakter ako aj elektrický pohon. Značka MG chce, aby si nový model MG Comet EV dokázal každý majiteľ čo najviac personalizovať a preto ponúka neskutočných 250 farebných kombinácií a farebných motívov. V aute nechýbajú prvky konektivity ako rozhrania Apple CarPlay či Android Auto. O konektivitu sa postarajú aj tri USB porty. Z moderných prvkov nechýba Full-LED osvetlenie, bezkľúčový vstup, klíma, parkovacia kamera či senzory. Cenovka, ako sme už spomenuli, je 798 000 rupií, čo je v prepočte zhruba 8 836 eur. Za túto cenu by sa ich určite aj na Slovensku predali stovky. Škoda len, že na náš trh, ako aj do Európy, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button