Automobily

7-miestny Citroën C3 Aircross? Pre svet áno, pre nás nie

Citroën C3 Aircross SUV

Francúzska značky prichádza na trh s úplne novým modelom Citroën C3 Aircross SUV, ktorý napriek svojej kompaktnosti ponúkne až 7 miest na sedenie. Ak by sme sa tešili, že takýto rodinne orientovaný model zakotví aj na našom trhu, budeme zarmútení. Model Citroën C3 Aircross SUV sa na európskom trhu predávať nebude. Je primárne určený pre Indiu, Juhovýchodnú Áziu a Južnú Ameriku. Nič nám však nebráni predstaviť si tohto mestského praktika, ktorý sa môže pochváliť hneď niekoľkými vymoženosťami, ktoré lákajú aj našich motoristov.

Citroën zaháji výrobu na dvoch miestach…

Priznajme si, v Európe už máme pretlak crossoverov a SUV-čiek, a takýto model by to mal na trhu veru ťažké.

Sedemmiestna konfigurácia automobilov je dnes už niečím, môžeme povedať, ojedinelým. V ére rodinných MPV-čiek bol o dve miesta v kufroch doslova boj a automobilky sa snažili dvojicu miest navyše napratať pomaly do každého auta. Spomeňme si, mimo MPV-čiek, trebárs sedemmiestny Peugeot 307 SW či Nissan Qashqai+2. Miesta ste tu síce veľmi nemali, ale v ponuke značky sa to vynímalo a dokázalo to osloviť ekonomicky a priestorovo zmýšľajúcich motoristov. Preto nás prekvapila informácia o novom modeli Citroën C3 Aircross SUV, ktorý ponúkne aj vo svojom kompaktnom balení až 7 miest na sedenie.

Automobil sa radí do segmentu B-SUV. Jeho dĺžka je 4320 mm. A to už veru až tak málo nie je. Svojim dizajnom sa viac ponáša na európske väčšie SUV-čka a asi aj preto bude zaujímavým práve pre mimoeurópske trhy. Priznajme si, v Európe už máme pretlak crossoverov a SUV-čiek, a takýto model by to mal na trhu veru ťažké. Mimo Európy však môže ponúknuť tak praktickosť päťmiestneho auta s celkom pôsobivým kufrom so základným objemom 482 až 511 litrov, ako aj možnosť odvezenia sa siedmich pasažierov na sedačkách v konfigurácii 2-3-2. Okrem toho, nepôsobí vôbec ako z minulého storočia. Ba práve naopak. Je technologicky slušne vybavený a aj po dizajnovej stránke je veľmi oku lahodiacim modelom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

V interiéri nájdeme prístrojový dosku so 7-palcovým digitálnym prístrojovým štítom, ako aj väčší 10-palcový displej infotainmentu uprostred palubnej dosky. Chýbať nebude až pätica USB portov, či držiaky na smartfóny. Citroën C3 Aircross SUV vo svojom vnútri ponúkne aj množstvo praktických odkladacích priestorov, ktoré budú väčšie, menšie, stredné, skrátka na každé použitie. Svojimi konfiguráciami pre rôzne trhy chce zamieriť na špeciálne požiadavky zákazníkov daného marketu.

Pod kapotou ponúkne v základe 1,2 litrový prepĺňaný benziňák PureTech s výkonom 110 koní. Na predné kolesá jeho výkon prenesie šesťstupňový manuál. Francúzska značka uvažuje aj o čisto elektrickej verzii, ktorá by mala prísť neskôr. Vyrábať sa bude model Citroën C3 Aircross SUV na dvoch miestach: Porto Real v Brazílii a Thiruvallur v Indii. Na juhoamerický trh, na ktorom sa zjaví najskôr, by sa mal dostať koncom tohto roka. Na cenovku si budú tamojší zákazníci ešte chvíľu počkať.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button