Motocykle

Motocyklová značka Norton oslavuje 125 rokov! Darčekom sú limitované edície modelov

125 rokov Norton Motorcycles

Od roku 1898 sa v značke Norton snažia byť tými najlepšími, čím môžu byť. To sú slová predstaviteľov britskej motocyklovej značky, ktorá píše bohatú históriu. Predstavitelia pokračujú vo svojom vyjadrení: “Riskovali sme v rôznych pretekoch – niektoré sme vyhrali, iné nie – ale neboli by sme tam, kde sme, keby sme to neskúsili. Koniec koncov, osem majstrovstiev sveta, 94 TT a nespočetné množstvo ocenení Bike of the Year nevyhráte bez toho, aby ste posúvali hranice”. Na oslavu úctyhodného 125. výročia vytvára Norton rad limitovaných edícií, ktoré čerpajú inšpiráciu z ikonických modelov v priebehu rokov: Energette, Manx, Formula 750 Works Racer a NRS588. Je vytvorených šesť limitovaných narodeninových edícií založených na modeloch Norton Commando 961 SP, Commando 961 CR, V4SV a V4CR s výrobnou sériou iba 125 modelov v rámci celej kolekcie.

Norton Commando 961 LE ‘ENERGETTE’

Norton Manx, jeden z najúspešnejších britských pretekárskych motocyklov, bol vyvinutý v roku 1937.

Norton Energette bol prvým krokom Nortonu vo svete motocyklov. Energette, vytvorený v roku 1902 zakladateľom Jamesom Lansdowne Nortonom a vyrábaný do roku 1906, používal vlastný dizajn rámu bajku Norton sprevádzaný motorom Clément s objemom 142 cm3 a dvojrýchlostnou prevodovkou Sturmey Archer. Aj keď bol Energette diabol, ktorý jazdil podľa moderných štandardov, s logom „The Norton“ a žltou karosériou, bol predávaný s odporúčaním „dobrý pre lekárov“.

Commando 961 LE „Energette“ vychádza z modelu Commando 961 a preberá štýl z pôvodného stroja s tmavožltým lakom, hnedým koženým sedlom, zliatinovými strmeňami, motorom z prírodnej zliatiny, striebornými svetlometmi, leštenými zliatinovými riadidlami a lešteným odpružením Öhlins. Farebne zladený kryt sedadla má tiež pamätný erb 125. výročia s logom Limited Edition. Cena v Británii štartuje na 18 999 librách.

Norton Commando 961 LE ‘MANX’

Norton Manx, jeden z najúspešnejších britských pretekárskych motocyklov v histórii, bol vyvinutý v roku 1937 a vyrábaný do roku 1962, čím sa stal jedným z najdlhšie vyrábaných závodných motocyklov. Manx, kľúčový účastník medzinárodných Grand Prix aj súkromných pretekov, získal víťazstvo v 13 pretekoch Isle of Man TT a pokračoval v súťažiach každý rok až do 70. rokov 20. storočia.

Commando 961 LE ‘Manx’ vychádza z Commando 961 a odkazuje na ikonický strieborný bajk s čiernou karosériou a rámom. „Manx“ dodáva ešte športovejší rozmer s čiernym motorom, čiernymi stupačkami, čiernymi strmeňmi, čiernym odpružením Öhlins, krytom reťaze z uhlíkových vlákien a protišmykovým krytom z uhlíkových vlákien. Farebne zladený kryt sedadla tiež nesie pamätný znak 125. výročia s logom Limited Edition. Cena je rovnaká ako pri modeli Energette a to 18 999 libier.

Norton Commando 961 LE ‘TRANSATLANTIC’

V roku 1972 vytvoril Norton pretekársky bajk 750-ku, aby mohol súťažiť v kategórii Formula 750 s jazdcami vrátane Petera Williamsa, Phila Reada, Tonyho Ruttera, Micka Granta a Davida Aldanu. Vďaka víťazstvám v britskom šampionáte do 750 cm3, F750 Isle of Man TT a samozrejme v Transatlantic Trophy sa červená, biela a modrá pretekárska farba stala celosvetovo známou v priebehu dvoch rokov. Nástupca pretekárskeho stroja s objemom 850 cm3 vydaný v roku 1974 bol legálnou verziou konkurenta Commando a mal maximálnu rýchlosť 115 mph (185 km/h).

Commando 961 LE ‘Transatlantic’, založené na Commando 961, nanovo interpretuje ikonickú červenú, bielu a modrú farebnú schému na benzínovej nádrži, vzduchovej komore, sedacej jednotke a kryte sedadla. K tomu sa pridáva čierny motor, čierne stupačky a čierne strmene. Farebne zladený kryt sedadla má tiež pamätný erb 125. výročia s logom Limited Edition. Cenovka stále rovnaká, 18 999 libier.

Norton Commando 961 LE ‘588’

Norton F1, ktorý sa pýši kvapalinou chladeným dvojrotorovým Wankelovým motorom s objemom 588 cm3, bol cestnou legálnou verziou dominantných pretekárskych motocyklov s rotačným motorom s objemom 588 cm3. Modely RC588, RCW588 a NRS588, ktoré získali nespočetné množstvo víťazstiev v britských cestných pretekoch, zvíťazili na konci 80. a začiatkom 90. rokov nad britskými superbikmi v pretekoch Isle of Man TT.

Commando 961 LE ‘588’ vychádza z Commando 961 a berie podnety zo vzhľadu rotačných pretekárskych bicyklov. Model „588“ umocňuje tento pretekársky postoj čiernym motorom, čiernymi stupačkami, čiernymi strmeňmi, čiernym odpružením Öhlins, krytom reťaze z uhlíkových vlákien, protišmykovou clonou z uhlíkových vlákien a ikonickými zlatými ráfikmi. Farebne zladený kryt sedadla tiež nesie pamätný znak 125. výročia s logom Limited Edition. Predáva sa s cenovkou 18 999 libier ako jeho predošlí limitovaní súrodenci.

Norton V4SV ‘588’

Limitka Norton V4SV ‘588’ zdieľa rovnaký pretekársky vzhľad ako predchádzajúci niekdajší pretekársky Wankel, pridáva zlaté eloxované kolesá OZ Racing spolu s pamätným 125-ročným erbom na vrchu jednotky sedadla. Cenovka tohto diela je poriadne šťavnatá, 51 999 libier.

Norton V4CR ‘588’

Do tretice pretekárska i terpretácia niekdajšieho Wankela, Norton V4CR ‘588’ tiež zdieľa rovnaký pretekársky vzhľad, pridáva zlaté eloxované kolesá OZ Racing spolu s pamätným 125-ročným erbom na vrchu jednotky sedadla. Cenovka je o niečo nižšia ako pri predchádzajúcom stroji, no stále poriadne vysoká. Konkrétne 49 999 libier.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button