Automobily

Mimo Európy už jazdí. Ku nám sa Toyota Corolla Cross dostane až koncom roka 2022

Toyota Corolla Cross

Rodinne ladený kompaktný japonský model Toyota Corolla ponúkne zákazníkom ďalšiu variáciu. Crossover Toyota Corolla Cross sa na domácom trhu už predáva. Na európsky trh príde budúci rok. Na základe precíznych prieskumov trhu predstavenstvo Toyoty rozhodlo, že kompaktný crossover, postavený na základe obľúbeného modelu Corolla, bude tým pravým želiezkom v ohni. Nový model sa postaví v ponuke vedľa športovejšie ladeného crossoveru C-HR.

Corolla Cross sa zameriava na rodinu s deťmi…

Základom rodinného crossoveru Toyota Corolla Cross je dvojlitrový benzínový štvorvalec s výkonom 126 kW, ktorý spolupracuje s elektromotorom s výkonom 83 kW. Spoločný výkon sústavy je nastavený na 146 kW.

Nová Toyota Corolla Cross stavila skôr na konzervatívnejšie tvary ako na zbytočný futuristický dizajn. Má tak zaujať širšiu paletu zákazníkov. Automobil ponúkne dĺžku 4460 mm s rázvorom 2640 mm. Rázvor je odpovedajúci aktuálnej verzii Toyota Corolla v prevedení hatchback. Crossover Corolla Cross sa zaradí do ponuky medzi modeli C-HR a RAV4. Cieľom stvoriteľov novinky je zaujať hlavne rodinne orientovaného zákazníka s deťmi.

Azda najzásadnejším rozdielom medzi klasickým hatchbackom Toyota Corolla a rodinným crossoverom Corolla Cross, je interiér. Toyota Corolla Cross dostala nový digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou až 12,3- palca, ktorý ponúkne úplne nový software aj hardware. Multimediálny systém tiež dostal novú obrazovku s uhlopriečkou 10,5-palca. Nachádza sa na vrchu stredového panelu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Toyota Corolla Cross je postavená na základe platformy TNGA vo verzii GA-C pre kompaktné vozidlá. Corolla Cross ponúkne novú generáciu hybridného ústrojenstva Piata generácia hybridov Toyota dostane hneď niekoľko vylepšení. Lítium-iónové akumulátory sú o 40% ľahšie a k tomu aj výkonnejšie. Prevodovka je tiež účinnejšia s menším vnútorným trením. Hybridný pohon má vďaka týmto vylepšeniam dosiahnuť o 8% vyšší výkon a lepšiu akceleráciu.

Základom rodinného crossoveru Toyota Corolla Cross je dvojlitrový benzínový štvorvalec s výkonom 126 kW, ktorý spolupracuje s elektromotorom s výkonom 83 kW. Spoločný výkon sústavy je nastavený na 146 kW. Výkon je prenášaný na predný pár kolies. Štvorkolka ponúkne výkon sústavy rovnaký ako predokolka avšak s iným rozložením síl. Spaľovací dvojlitrový štvorvalec poskytne 112 kW, predný elektromotor 83 kW a zadný dodatočný elektromotor 30 kW.

V Európe sa počíta výhradne s hybridným pohonným ústrojenstvom, ktorého základom je dvojlitrový spaľovací motor. Inde vo svete sa nová Toyota Corolla Cross predávať aj so štandardnými štvorvalcovými spaľovacími motormi, či s hybridným pohonom s 1,8 litrovým benzínovým štvorvalcom. Na mimoeurópskych trhoch sa nová Toyota Corolla Cross už predáva. Do Európy dorazí až v druhej polovici budúceho roka.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button