Automobily

Britská zmenšenina Batmobilu. A ešte k tomu aj na baterky

McMurtry Spéirling

Drobný športový stroj vyrazil na britské cesty. Jeho dizajn je veľmi zaujímavý. Vyzerá ako zmenšený Batmobile. Na okruhu sa ani napriek svojim kompaktným rozmerom veru nestratí. Jeho parametre sú veľmi zaujímavé a v motoršporte by mohol v budúcnosti poriadne zamiešať karty. Extrémny jednomiestny športový elektromobil je zameraný na výkon a rýchlosť.

McMurtry Spéirling už jazdí ako prototyp…

Aké je jeho zrýchlenie z nuly na stovku nevieme. Ale vieme, že z 0 na 300 km/h mu to trvá len 9 sekúnd.

Novinka z dielne cieľavedomého start-upu McMurtry Automotive, z britského mesta Gloucestershire, chce zaujať hlavne svojou silou a rýchlosťou. Jednomiestny, môžeme povedať, hypersport, meria na dĺžku len 3200 mm. Je 1500 mm široký a vysoký len 1050 mm. Ak by sme si v ňom chceli zajazdiť my, len s veľkými ťažkosťami by sme sa do neho dostali. Firma upozorňuje, že automobil je určený pre jazdcov striktne do výšky dvoch metrov. O “šírke” zatiaľ nehovoria.

Elektrický športiak váži menej ako jednu tonu vďaka využitiu množstva uhlíkových dielov. Konštruktéri sa zamerali na čo najlepšiu aerodynamiku vozidla, čo je vidieť hneď na prvý pohľad. O čo najväčší prítlak sa starajú výrazné krídla. Prítlak auta zvyšujú aj difúzory a ventilátory, ktoré vzduch smerujú pod vozidlo. McMurtry Spéirling je momentálne testovaný vo forme prototypu. Britský start-up však verí, že sa mu podarí v čo najdohľadnejšej dobe spustiť jeho malosériovú výrobu. Dokonca sa povráva aj o jeho verzii určenej do bežnej premávky.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

McMurtry Spéirling dostal elektrické pohonné ústrojenstvo, ktoré dokáže z dvojice elektromotorov vyžmýkať výkon 746 kW (1014 k). Je to viac ako jeden kôň na kilogram hmotnosti vozidla a to je veru brutálny výkon. Sila je prenášaná na zadný pár kolies. Aké je jeho zrýchlenie z nuly na stovku nevieme. Ale vieme, že z 0 na 300 km/h mu to trvá len 9 sekúnd. Športové vozidlo čerpá elektrickú energiu z akumulátora s kapacitou 60 kWh. Na okruhu by mu mala energia vystačiť na 30-60 minút jazdy. Samozrejme s plným “plynom”- V bežnej premávke by podľa metodiky WLTP dokázal prejsť na jedno nabitie zhruba 560 km.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button