Automobily

Prerod rodinného modelu. Z MPV Kia Carens sa stáva rovnomenné SUV

Kia Carens

Nezáujem o triedu MPV je naozaj výrazný. Posedné roky sledujeme masívny odliv noviniek z tejto triedy. Kia sa s problémom s predajmi svojich MPV-čiek vyrovnala po svojom. Rodinnú Kiu Carens z MPV pretransformovala na rodinné SUV. Značka ostala, využitie sa zmenilo. Z automobilu z nepopulárneho segmentu sa stáva automobil zo segmentu azda najpopulárnejšieho. Privítajme novú Kiu Carens – rodinné SUV.

Štvrtá generácia modelu Kia Carens ako bezpečné rodinné SUV…

Most certainly. There’s rather a lot of car here – the Dawn is 5.3 metres long, 1.9 metres wide.

Ak by sme sa tešili, že si na novej generácii modelu Kia Carens zajazdíme aj u nás, budeme sklamaní. Tento automobil vznikol v Indii ako rekreačné vozidlo s tromi radmi sedadiel, určené pre rodinu a cestovanie aj mimo mesta či mimo spevnených vozoviek. Do Európy sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane. Predstavitelia juhokórejskej značky však veľmi šikovne prerobili automobil z vymierajúceho segmentu MPV na rodinné SUV, po ktorých dopyt je dnes celosvetovo veľmi vysoký. Meno, ktoré evokuje veľký priestor pre rodinu i podnikanie, ostalo.

Štvrtá generácia rodinného modelu Kia Carens dostala tri rady sedadiel, priestranný kufor ako aj príjemný dizajn mestského SUV. Automobil stojí na platforme modelu Seltos. Vďaka nej je jeho dĺžka 4540 mm, šírka 1800 mm a výška 1700 mm. Rázvor 2780 mm ponúkne solídny vnútorný priestor aj pre väčších pasažierov. Kabína pôsobí moderným dojmom. Nechýba futuristický prístrojová doska, ktorej stredobodom je 10,25-palcový displej infotainmentu Kia Connect s bezdrôtovou aktualizáciou. Nechýba ani digitálny prístrojový štít pod volantom. Príjemnejší pocit z jazdy dodá ambientné osvetlenie  so 64 farbami. Pre milovníkov kvalitného zvuku je za príplatok k dispozícii prémiový audiosystém Bose Premium Sound. Zaujímavým doplnkom je čistička vzduchu.

Dizajn štvrtej generácie automobilu Kia Carens vychádza z dizajnového jazyka “Opposites United”, vďaka čomu ponúka odvážne a výrazné tvary, ktoré sú dnes pre značku Kia charakteristické. Automobil zdobia LED svetlomety tak vpredu ako i vzadu. Rodinné SUV dostalo aj efektné i praktické oplastovanie. Chýbajú mu však väčšie kolesá. Šestnástky sú pre toto auto veľmi malé.

Pod kapotou štvrtej generácie modelu Kia Carens pracuje buď atmosférický 1,5 litrový štvorvalec, alebo 1,4 litrový turbobenzín, ako aj 1,5 litrový naftový štvorvalec, samozrejme s turbom. Výkon na predný pár kolies z motora prenáša buď šesťstupňový manuál, sedemstupňová dvojspojková prevodovka alebo šesťstupňový automat. Všetko v závislosti od danej motorizácie. V rodinnom SUV Kia Carens nechýbajú ani bezpečnostné či asistenčné systémy. Automobil sa môže pochváliť Hi-Secure Safety balíkom so šiestimi airbagmi, systémami ESC, ABS či asistentom rozjazdu do kopca. Modelu nechýbajú ani kotúčové brzdy. A hoci sú tieto systémy na európskom trhu štandardné, v Indii sa na bezpečnosť až tak nedbá. Nová generácia rodinného modelu Kia Carens je tak nielen štýlovým a praktickým automobilom, ale aj veľmi bezpečným spoločníkom na nie príliš bezpečných cestách jednej z najľudnatejších krajín sveta.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button