Technika

Mercedes Zetros 8×8: Nové nákladné autá pre vojenské účely

Mercedes Zetros 8x8

Popredný európsky veľtrh bezpečnosti a obrany sa bude konať v Paríži od 17. do 21. júna 2024. Mercedes-Benz Special Trucks vystavuje na Eurosatory šesť vozidiel. Každý, kto slúžil alebo slúži v Bundeswehri, to vie: kamióny s hviezdou na nose sú tam všadeprítomné, napríklad v podobe Unimogu.

Mercedes je verným spoločníkom vojakov Bundeswehru…

Nový Zetros 8×8 je dlhý 11,15 metra, široký 2,60 metra a vysoký 3,70 metra.

Mercedes-Benz Special Trucks bude od roku 2025 ponúkať aj terénne nákladné vozidlo Zetros so štyrmi nápravami a pohonom všetkých kolies (8×8) v dvoch variantoch. Zetros je potom dostupný v rôznych konfiguráciách od dvojnápravových až po štvornápravové. Zetros 8×8, ktorý bude predstavený na Eurosatory, pochádza z hlavnej objednávky kanadského ministerstva obrany, v rámci ktorej bude v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov dodaných viac ako 1500 vozidiel Zetros.

Mercedes na Eurosatory predstavuje aj Zetros s chránenou kabínou. Vozidlo s chránenou kabínou môže byť v budúcnosti dodané priamo z továrne Wörth. V budúcnosti bude celý produktový rad extrémne terénneho Zetrosu, od 4×4 až po 8×8, s chránenou kabínou aj bez nej, dostupný z jedného zdroja.

V stánku D127 (EXTPe6b Outdoor) nájdu návštevníci aj ďalšie vozidlá pre vojenské účely: Unimog U5000 s valníkom a plachtou ako transport vojsk, Arocs 6×6 s dvojitým navijakom ako obrnený ťahač či Zetros 4×4 a variabilný podvozok ako taktický podvozok pre obrnené transportéry (Armored Personnel Carrier APC).

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nový variant vozidla 8×8 ponúka výrazne zvýšené užitočné zaťaženie až na 25 ton pri obvyklej vysokej úrovni terénnej mobility. Zároveň sa vďaka dlhšiemu rámu vozidla zväčší dostupný priestor na inštaláciu nadstavieb. Zetros je teda možné použiť na ešte širšiu škálu taktických a logistických požiadaviek.

V každom prípade séria so šesťvalcovým radovým naftovým motorom OM 460 s výkonom 265 až 375 kW (360 až 510 k) a maximálnym krútiacim momentom až 2 300 Nm zo zdvihového objemu 12,8 litra je určená pre ťažké – služobné použitie. Vodiči v teréne ťažia z veľkých sklonov a nájazdových uhlov a brodivosti, zatiaľ čo prepínateľné uzávierky pozdĺžnych a priečnych diferenciálov môžu zvýšiť trakciu a manévrovateľnosť v závislosti od jazdnej situácie. Zetros 8×8 si zachováva aj plnú terénnu mobilitu, pričom sa výrazne zvyšuje prepravný výkon.

Nový Zetros 8×8 bude dostupný v dvoch variantoch. Prvý variant má dve nápravy vpredu a dve nápravy vzadu, pričom predné dve sú riadené. V druhom variante sú nápravy rozdelené na riadenú prednú nápravu a tri zadné nápravy. Z troch zadných náprav je posledná riadená, aby sa zmenšil polomer otáčania. Obidva varianty budú dostupné ako ťahač aj ako nosné vozidlo s veľkým priestorom karosérie.

Nový Zetros 8×8 je dlhý 11,15 metra, široký 2,60 metra a vysoký 3,70 metra. Vozidlo poháňa radový šesťvalcový motor Euro V OM 460 so zdvihovým objemom 12,8 litra. Dieselový motor poskytuje výkon 376 kW (510 k). O vysokú dynamiku jazdy sa stará automatická prevodovka Allison 4500 SP. Pri jazde cez piesok a blato je možné tlak v pneumatikách upravovať počas jazdy pomocou systému kontroly tlaku v pneumatikách. Na prechod cez vodu a vysokú terénnu mobilitu je Zetros dodávaný s brodivosťou 1,50 metra ako voliteľná výbava. Pre rýchle nakladanie a vykladanie kontajnerov je nastavený hákový zdvíhací systém s predným rozperom.

Na Eurosatory bude vystavený aj Zetros s chránenou kabínou od Mercedes-Benz Special Trucks. Exponát predstavuje nádrž od Lindner & Fischer, ktorá bola postavená v spolupráci s WEW Westerwälder Eisenwerk GmbH a je samoliečivá. To znamená, že ak kvapalina unikne, zreaguje s povlakom a poškodené miesto zvyčajne opäť uzavrie. Konštrukciu nádrže je možné upevniť pomocou odnímateľného rámu s otočnými uzávermi, a preto sa dá zmontovať a rozložiť v priebehu niekoľkých minút.

Ďalším modelom radu Zetros je Zetros 4×4 s radovým šesťvalcovým motorom Mercedes-Benz OM460 Euro III, ktorý má zdvihový objem 12,8 litra a produkuje výkon 265 kW (360 k). Vyobrazené vozidlo má plošinovú korbu s nízkou torznou hmotnosťou s plachtou a lavicami na prepravu osôb a materiálu.

Mercedes Arocs je vďaka svojim komponentom pohonu pre veľké zaťaženie a pevnému podvozku a konštrukcii odpruženia vhodný aj na použitie v teréne, a to aj v náročných klimatických a environmentálnych podmienkach. Na Eurosatory spoločnosť predvádza Arocs 6×6 s rovnakým motorom ako modely Zetros, s výkonným OM460 poskytuje výkon 310 kW (421 k).

S dvojitými pneumatikami a dvojitým navijakom je náves vhodný na vykonávanie ťažkej terénnej prepravy, napríklad ako obrnený ťahač. Pomocou dvojitého lanového navijaka možno poškodené vozidlá vyprostiť a naložiť a vyložiť na podvalník.

Mercedes-Benz Special Trucks ukazuje aj Unimog. „Univerzálne motorové zariadenie“ je vo flotilách ozbrojených síl štátu už takmer 75 rokov. Vystavený Unimog U 5000 je vybavený motorom Euro 3 OM 924 s výkonom 163 kW (222 k). Karoséria s torznou plošinou ako prevoz vojsk pochádza od firmy EMPL Fahrzeugwerk GmbH.

„Podvozok pre chránené nadstavby“ je základom pre obrnené taktické vojenské kolesové vozidlá (Armored Personal Carrier, APC) s chránenými článkami od 9,5 do 14,8 tony prípustnej celkovej hmotnosti. Mnoho medzinárodných výrobcov vojenských špeciálnych vozidiel zakladá svoje produkty na tomto podvozku, ktorý je odvodený od Unimogu.

Pohon špeciálneho podvozku 14.8 je vybavený vznetovým šesťvalcovým motorom Euro III OM 926 LA, ktorý má výkon 240 kW (336 k) a je spriahnutý s automatickou prevodovkou Allison 3500 so šiestimi rýchlosťami. Podvozok obsahuje mechanické, elektrické, hydraulické a pneumatické rozhrania, ktoré sú vhodné pre rôzne konštrukcie..

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button