Automobily

Jeep Avenger 4xe prichádza s pohonom všetkých kolies a 48V hybridom

Jeep Avenger 4xe

Jeep Avenger 4xe, verzia malého SUV s pohonom všetkých kolies, bola predstavená ako koncept na autosalóne v Paríži v roku 2022. O jeho technických údajoch sa doteraz veľa nevedelo. Teraz však prichádza jeho sériová verzia.

Už názov „4xe“ hovorí veľa o jeho pohone. Ide o rovnaký 136-koňový mild hybridný pohon ako v Alfe Romeo Junior, ktorý pozostáva z 1,2-litrového turbo benzínového motora a dvoch elektromotorov. Inovácie sa však nachádzajú nielen pod kapotou. Jeep Avenger 4xe ťaží aj z kozmetických aktualizácií – zvonka aj zvnútra, ako aj z mechanických vylepšení.

Jeep pokračuje v off-roadovom duchu…

Jeep Avenger 4xe sa bude dať objednávať od konca roka 2024, ceny ešte neboli stanovené.

Jeep Avenger s pohonom všetkých kolies, ktorý sa už vo verzii s predným náhonom snaží zostať verný DNA značky, vsádza výhradne na off-roadového ducha s prepracovanými prvkami a novými detailmi. Začína sa to predným a zadným nárazníkom vyrobeným z materiálu odolného proti poškriabaniu, robustnejšou spodnou mriežkou chladiča a hmlovými svetlami, ktoré sú teraz namontované vyššie pre lepšie osvetlenie vozovky. K dispozícii sú tiež nové strešné lyžiny a zadné ťažné zariadenie, ktoré je pre off-roady nevyhnutné.

Súčasťou štandardnej výbavy sú aj veľké pneumatiky M&S. Voliteľne sú k dispozícii ešte špeciálnejšie pneumatiky All Terrain 3PMSF, ktoré poskytujú ešte väčšiu priľnavosť v najťažšom teréne. V neposlednom rade sú tu aj špecifické uhly náklonu, ktoré sú oproti verzii s predným náhonom vylepšené. Jeep Avenger Hybrid s pohonom všetkých štyroch kolies má teraz predný nájazdový uhol 22°, nájazdový uhol 21° a zadný nájazdový uhol 35°, so svetlou výškou 210 mm a hĺbkou brodu 400 mm.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Dizajn interiéru Jeepu Avenger 4xe zostáva v podstate nezmenený. V súlade s trochu rustikálnejším exteriérom sú poťahy sedadiel vyrobené z umývateľného odolného materiálu. Digitálny prístrojový štít, centrálny 10,25-palcový displej a celkom dobré rozloženie ovládačov však zostávajú nezmenené.

Teraz však poďme k najzaujímavejšej časti a to k hnaciemu ústrojenstvu Jeepu Avenger 4xe. Ako už bolo spomenuté, ide o rovnaký mild hybridný systém ako dostala Alfa Romeo Junior, ktorý kombinuje 1,2-litrový zážihový benzínový trojvalec s dvoma 21 kW elektromotormi, z ktorých každý zodpovedá za jednu nápravu. Celkový výkon je 136 koní.

Celé to dopĺňa 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka. Informácie o batérii nie sú zatiaľ k dispozícii, no vzhľadom na príbuznosť spoločnosti by mala mať zhruba 1 kWh, čo vám umožní prejsť niekoľko kilometrov v čisto elektrickom režime.  Maximálna rýchlosť 194 km/h a 9,5 sekundy z 0 na 100 km/h sú jediné oficiálne údaje tohto modelu. Vďaka funkcii Select Terrain má systém pohonu všetkých kolies Jeep Avenger 4xe rôzne prevádzkové režimy: Auto, Snow, Sand, Mud a Sport, aby sa využil plný potenciál hnacieho ústrojenstva a využil sa aj e-bost na zadné kolesá.

V nastavení Auto systém aktivuje benzínový motor a oba elektromotory až do rýchlosti 30 km/h, aby sa zabezpečila maximálna trakcia s rozdelením krútiaceho momentu v pomere 50:50. Medzi 30 a 90 km/h sa však zadný motor aktivuje len v prípade potreby a zostáva spojený so zadnými kolesami, aby mohol v prípade potreby rýchlo reagovať. Nad 90 km/h sa Jeep Avenger 4xe správa ako klasický mild hybrid, teda SUV s predným náhonom a odpojeným motorom vzadu. Nový pohon všetkých kolies modelu Avenger so sebou prináša aj ďalšiu dôležitú inováciu: viacprvkové zavesenie zadnej nápravy.

Jeep Avenger 4xe sa bude dať objednávať od konca roka 2024, ceny ešte neboli stanovené. Pohľad do aktuálneho cenníka naznačuje vyššiu základnú cenu ako 26 000 eur za Avenger Latitude s benzínovým motorom 1,2 turbo s výkonom 100 koní, no stále pod 30 000 eur za základnú verziu. Čo sa týka výbavy, vieme, že debut budú mať nové varianty „Upland“ a „Overland“, pravdepodobne so špeciálnym a funkčným off-roadovým dizajnom.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button