Automobily

Mazda 6 je v Japonsku mŕtva! Jej náhrada sa nekoná

Mazda 6

Mazda na japonskom trhu končí s výrobou modelu s označením 6. Model sa prestáva vyrábať na domácom trhu, kde sa produkcia skončí v polovici apríla tohto roku. Ak sa poponáhľate, stále je čas na objednávku posledných kusov. Od svojho uvedenia na trh pred 22 rokmi pod menami Atenza alebo Mazda 6 predala japonská značka na domácom trhu 226 437 kusov tohto vozidla. Je to málo na to, aby uvažovala o predĺžení jeho výroby či nástupcovi, hoci celosvetovo predala milióny kusov tohto vozidla. Mazda si vystačí s modelmi z rodiny CX, o ktoré je aktuálne veľký záujem.

Mazda 6 nebola už viac zaujímavá…

Mazda nevidí budúcnosť v tomto segmente.

Súčasná generácia dua modelov s označením 6 v prevedeniach sedan a kombík existuje už od roku 2012. Odchod modelu Mazda 6 z japonského trhu nasleduje po stiahnutí auta zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva v roku 2021 a 2023.

Rovnako sklamaním fanúšikov modelu 6 je to, čo má Mazda v úmysle urobiť, aby zaplnila prázdnotu, ktorá zostane po zániku 6-ky, čím nie je nič. Stručná tlačová správa o odchode auta z Japonska hovorí o tom, ako túto úlohu prevezme rad crossoverov CX. Motoristi, ktorí majú stále radi staré japonské sedany a kombi modeli, by určite chceli priamu náhradu. Platí to najmä vzhľadom na to, že Mazda 3 je príliš malá a neponúka sa ako praktickejšie kombi. Je ich však stále menej a menej a aj preto Mazda nevidí budúcnosť v tomto segmente.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Začiatkom roka 2022 Mazda vylúčila novú generáciu modelu 6 na svojej novej platforme s pohonom zadných kolies. To však nezabránilo japonským magazínom špekulovať o potenciálnom modeli štvrtej generácie. Spoločnosť Best Car minulý rok uviedla, že spoločnosť “Zoom-Zoom” mohla zmeniť názor po pozitívnej spätnej väzbe na modely CX-60 a CX-90. Novinári zašli tak ďaleko, že tvrdili, že výroba 6-tky na báze RWD (zadokolky) dostala dokonca zelenú.

Tón najnovšej tlačovej správy Mazdy však naznačuje niečo iné. Medzitým stojí za zmienku, že 6 nie je definitívne mŕtvy, pretože auto sa naďalej vyrába v továrňach mimo Japonska. Keď sa však montáž oficiálne skončí v krajine vychádzajúceho slnka, znamená to, že vozidlo bude pravdepodobne vyradené z mnohých medzinárodných trhov, ktoré dostávali verziu vyrobenú v Japonsku.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button