Technika

Lepší výkon aj dojazd elektromobilov? Nová CVT prevodovka BOSCH rieši oboje

BOSCH CVT4EV

Bosch sa snaží vylepšovať nielen naftové či benzínové motory či diely pre tieto pohonné jednotky, ale samozrejme čím ďalej, tým viac aj jednotlivé diely pre elektromobily. Najnovšia CVT prevodovka z nemeckej dielne má zaručiť nielen lepší výkon elektromotorov, ale aj vyšší dojazd či inštaláciu menších a hlavne lacnejších batérií, ktoré budú vďaka novej CVT prevodovke lepšie hospodáriť s energiou.

Testovacím automobilom novej prevodovky je e-Golf…

Prvé testy novej prevodovky Bosch CVT4EV prebiehajú pod dozorom technikov z holandskej divízie Bosch Transmission Technology.

Vďaka menšiemu množstvu pohyblivých komponentov pri elektrickom pohonnom ústrojenstve, v porovnaní so spaľovacími motormi. Vďaka špecifickej charakteristike elektromotoru, aký používa väčšina elektromobilov, stačí automobilu jednoduchá jednostupňová prevodovka, ktorá doručuje výkon priamo na kolesá. Samozrejme nájdeme aj dvojstupňové prevodovky, avšak skôr pri špecifických či športových elektoromobiloch.

Bosch, mimochodom jeden z najväčších výrobcov a dodávateľov dielov pre automobilový priemysel, sa zamyslel nad konštrukciou prevodovky CVT a predstavil svoji predstavu, ako by takáto prevodovka mohla fungovať čo najefektívnejšie. Tiež má zaručiť nižšiu spotrebu energie a tým pádom aj vyšší dojazd elektromobilov aj s menším akumulátorom.

Nová bezstupňová prevodovka Bosch CVT4EV je modifikáciou tradičnej CVT prevodovky, aká je využívaná vo väčšine elektromobilov. Jej hlavnými prednosťami sú lepšia akcelerácia, vyššia maximálna rýchlosť, nižšie nároky na elektromotor ako aj vyššia efektivita a vďaka nej aj nižšia spotreba elektrickej energie z akumulátora. V preklade to znamená aj vyšší dojazd. Vďaka novej prevodovke Bosch CVT4EV je možné dosiahnuť vyššie dojazdy a nižšie spotreby aj pri elektromobiloch so slabším elektromotorom a menšou batériou.

Prvé testy novej prevodovky Bosch CVT4EV prebiehajú pod dozorom technikov z holandskej divízie Bosch Transmission Technology. Testovacím automobilom pre novú CVT prevodovku sa stal Volkswagen e-Golf. Technici odhadujú, že zvýšenie efektívnosti elektrického pohonu by sa malo pohybovať okolo štyroch percent. Kedy by sa mohla nová CVT prevodovka dostať do prvých elektromobilov, zatiaľ ešte nevieme. Bosch teraz chystá množstvo testov aby dokázal, že jeho nová prevodovka prinesie naozaj to, čo sľubuje.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button