Automobily

Rozlúčka s čistým a nefalšovaným dvanásťvalcom

Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae

Talianska automobilka s majestátnym býkom v logu predstavuje poslednú edíciu modelu Lamborghini Aventador s nefalšovaným dvanásťvalcom pod kapotou. Aventador LP 780-4 Ultimae bude posledný automobil svojho druhu, ktorý nebude “przniť” elektromotor. Talianska značka totižto potvrdila, že nástupca finálneho Aventadoru LP 780-4 Ultimae so štandardným a zároveň kultovým spaľovacím dvanásťvalcovým motorom, bude hybrid. Síce dvanásťvalec ostane zachovaný, no sekundovať mu už bude elektromotor. Rozlúčkový čistý dvanásťvalec Aventador príde v limitovanej edícii aj ako kupé i ako roadster.

Aj napriek hybridu dvanásťvalec ostáva…

Pod kapotou posledného modelu Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae bude pracovať atmosférický 6,5 litrový vidlicový dvanásťvalec s výkonom, 780 koní.

Model Lamborghini Aventador je na trhu už 10 rokov. Jeho rozlúčkovú limitovanú edíciu nazvala talianska značka ako poslednú svojho druhu. Odkazuje tak na postupnú elektrifikáciu svojich modelov, Aventador nevynímajúc. Jeho hybridný nástupca by mal vraziť na cesty už v roku 2023. Pod kapotou posledného modelu Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae bude pracovať atmosférický 6,5 litrový vidlicový dvanásťvalec s výkonom, 780 koní. Je tak o 10 koní silnejší ako Aventador SVJ a o 40 koní silnejší ako Aventador S. Silu prenáša na všetky štyri kolesá sedemstupňová sekvenčná prevodovka. Z nuly na stovku vypáli za 2,8 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť sa vyšplhá na 355 km/h.

Limitovaná finálna verzia Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae vychádza z modelu Aventador S. Konštruktéri v ňom stelesňujú všetky svoje doterajšie znalosti. Aj vďaka nim váži o 25 kilogramov menej ako jeho báza Aventador S. Dostal aj variabilné riadenie ako aj natáčacie zadné kolesá. Vylepšeniami prešiel tak prítlak ako aj aerodynamika limitovaného modelu. Zadná spojler je aktívny a svoju polohu mení v troch pozíciách. Dizajn taktiež dostal špecifické detaily, ktoré ho odlíšia od Aventadoru S.

Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae bude dostupné tak vo verzii kupé, ako aj vo verzii roadster. Edícia bude limitovaná. Kupéčko bude vyrobené v počte 350 kusov a roadster v pošte 250 kusov. Talianska automobilka ponúkne širokú paletu farieb ako aj množstvo individualizačných prvkov, vďaka čomu si zákazník dokáže navoliť taký exemplár, aký s veľkou pravdepodobnosťou už nebude mať nikto iný na svete. Samozrejme vlastným úpravám sa Lamborghini nebráni ani pri tejto edícii. Obmedziť ich môže len stav na účte zákazníka.

Finálna edícia modelu Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae završuje desaťročnú výrobu jedného z najpopulárnejších modelov Lamborghini modernej histórie. Má za úlohu priniesť nenapodobiteľný zážitok z nefalšovaného dvanásťvalca pod kapotou a čo najemotívnejší zážitok z jazdy. Zarytí petrolheadi vyronia minimálne jednu slzičku za odchádzajúcim predajne najúspešnejším dvanásťvalcom v histórii značky Lamborghini. My sa k nim pridávame tiež.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button