Automobily

Legendárny “maluch”, alebo Fiat 126p, slávi päťdesiatku! Je najpopulárnejším poľským autom

Fiat 126p "maluch"

Kto by to bol povedal, že malý šikovný veselý automobil, ktorý motorizoval Poľsko, je dnes už päťdesiatročným dospelákom. Reč je o azda najpopulárnejšom poľskom modeli Fiat 126p, ktorý síce navrhli Taliani, no vďaka výrobe práve u našich severných susedov si ho pamätajú takmer všetky krajiny východného bloku. Prvé kusy opustili továreň v Bielsko-Biala 6. júna roku 1973. Odvtedy sa ich na cesty dostalo neuveriteľných viac ako 3 300 000 kusov a obrovské množstvo ich jazdí aj dnes. Pravda, veľká časť je vytuningovaná a upravená podľa predstáv svojho majiteľa. Musíme však uznať, že každý pojazdný Fiat 126, ľudovo nazývaný “maluch”, je dnes už legendou.

Fiat 126p motorizoval Poľsko…

Spolu sa na cesty dostalo cez 4,6 milióna kusov modelov Fiat 126 a 126p.

Maličký automobil označovaný mnohými názvami v mnohých krajinách, Fiat 126p, prežil pád komunizmu a vyrábal sa od roku 1973 až do roku 2000. Aj vďaka tomu z liniek v juhopoľskom meste Bielsko-Biala zišlo z liniek viac ako 3,3 milióna kusov. Posledné edície s názvom Happy End zišli v počte 500 červených a 500 žltých kusov práve v jubilejnom roku 2000. Plus ak si k tomu pripočítame počet kusov rovnakého automobilu Fiat 126, ktorý zišiel z liniek v Taliansku, je to ďalších zhruba 1 353 000 “maluchov”. Spolu sa teda na cesty dostalo cez 4,6 milióna kusov modelov Fiat 126 a 126p.

Okrem obrovského množstva vyrobených kusov sa Fiat 126p, a to nie všetci vedia, vytvoril aj v mnohých konceptových variantoch, ktoré sa síce masovo nevyrábali, no napriek tomu vyzerali perfektne, prakticky a hlavne použiteľne v premávke. Fiat 126p sa teda svetu ukázal nielen ako malé mestské auto, ktoré vyzeralo ako žehlička (v Juhoslávii ho označovali ako “peglica” – žehlička), ale napríklad aj ako pick-up s označením Bompel, kombi verzia samozrejme trojdverová, long – predĺžená verzia, Ryjek – s motorom vpredu a predným náhonom, samozrejme kabriolet, Cavaletta – plážová bugina, Wadera – SUV-pick-up či aj ako teréňák s časťami zo Suzuki Samurai. Každá jedna z týchto verzií by si našla svoj okruh priaznivcov, no masovo sa nikdy nevyrábali. Jedine z kabrioletu sa na cesty dostalo údajne 507 kusov. Úpravy garážmajstrov z Európy by sme za oficiálne koncepty nepovažovali, no vznikli stovky, ba až tisíce domácich úprav modelu Fiat 126p, z ktorých mnohé by boli ozdobou taliansko-poľskej oficiálnej výroby.

Pôvodný Fiat 126 – ten bez malého písmenka “p” v názve, sa prvýkrát predstavil svetu na autosalóne v Turíne koncom roka 1972. O rok už mali Taliani podpísanú zmluvu s Poliakmi, že sa model 126, tentokrát už s písmenom “p” v názve, čo označovalo príslušnosť k poľskej fabrike, bude vyrábať na základe licencie v Poľsku. Komunistická strana v Poľsku mala tak veľký záujem o výrobu “malucha” že ihneď po podpísaní zmluvy naliala do fabriky v Bielsku-Biala množstvo peňazí, pristavila linky a postavila tiež fabriku v Tychy. Prvý Fiat 126p bol však postavený ešte z talianskych dielov.

V Poľsku hneď od začiatku výroby modelu Fiat 126p dopyt prevyšoval ponuku, čo bolo vynikajúce tak na samotnú motorizáciu Poľska, ako aj na pozdvihnutie ekonomiky, ale aj životnej úrovne obyvateľstva. “Maluch” sa rokmi vylepšoval. Prišli lepšie motory, prevedenie kabrio, a hoci sa na automobily dlho čakalo, ľudí to od ich nakupovania neodradilo. Systém fungoval dokonca tak, že človek si za auto musel najskôr zaplatiť a až o niekoľko mesiacov (dokonca v niektorých prípadoch aj rok) dostal obálku v ktorej dopise stálo, že si môže prísť svoj Fiat 126p vyzdvihnúť. Cena automobilu zodpovedala dvom vtedajším ročným platom. V porovnaní na dnešné pomery by stál zhruba medzi 25 až 30 000 eurami. Čiže vôbec nie málo. A aj napriek tomu sa predával ako teplé rožky. Z Poľska sa “maluch” dostal aj do západnej Európy. Dokonca sa vyrábal chvíľku aj v rakúskom Steyri. V Juhoslávii bola jeho výroba výraznejšou oproti Rakúsku. Rozložené modely sa sem vozili na výmenu za Zastavu 1100.

Hoci v roku 1989 padol komunizmus v Poľsku a Poliaci mali zrazu možnosť nakupovať kvalitnejšie zahraničné automobily, a v Poľsku začali produkovať aj iné automobilky, ostali verní svojej značke. Toho dôkazom sú aj predaje a výroba modelu Fiat 126p až do roku 2000. Posledné modely vznikali pod taktovkou Fiatu, ktorý kúpil továreň v Bielsko-Biala aj v Tychy. Začal tu tiež vyrábať modernejšie Cinquecento a po ňom aj ďalšie malé modely. Nové modely sa však nezapísali Poliakom do srdca tak, ako Fiat 126p alias “maluch”. Takú popularitu, akú “maluch” v Poľsku mal, si už asi nevyslúži žiadny z nových modelov.

Zdroj foto: wikipedia.com, mikebrewermotoring.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button