TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda Africa Twin – Kráľovná jednostopových cestovateľov

TEST: Honda CRF1100A Africa Twin L1 MT

Mohutný zvuk výfuku, silný motor a pohodlné cestovanie s plnými kuframi. Je to splnený sen každého vyznávača cestovania na motocykli.

Stroje Honda s označením Africa Twin predstavujú vrchol triedy enduro z dielne japonskej značky. Po našlapanej “Africe” sme “slintali” aj my už niekoľko rokov a náš sen sa nám podarilo konečne splniť. Posledná modernizácia modelov Africa Twin bola predstavená len pred dvomi rokmi. To však nebránilo značke priniesť inovovanú modelovú radu Africa Twin 2020. Ponúka motory s vyššou kubatúrou, voliteľný elektronický podvozok, automatickú prevodovku DCT, nižšiu hmotnosť či farebnú dotykovú obrazovku. Africa Twin je skrátka kráľovná svojej triedy a svoje prednosti ukázala aj nám.

Manuál či automat. To je otázka…

Honda Africa Twin s označením CRF1100 je dostupná v dvoch verziách. Štandardný model s manuálnou prevodovkou nás ťahal z pevnej cesty viac do terénu. Po zhodení kufrov sme znížili hmotnosť a hor sa do poľa a do krkaháhov Západného Slovenska. Verzia Adventure Sports s automatickou prevodovkou je skôr určená na pohodovú a bezstarostnú jazdu na dlhé vzdialenosti. K nej sa osobitne dostaneme v ďalšom z našich testov. Motocykle Africa Twin sú síce vysoké, no vďaka postaveniu sedla na zúženom ráme sa na ne bez problémov vyšvihne aj nižší jazdec

Plexisklo dokonale ochráni jazdca pred nepríjemným protivetrom. Spolu s vhodne rozmiestnenou prístrojovkou a dokonale čitateľnými displejmi vôbec pri jazde nezavadzia vo výhľade jazdca.

Vďaka zoštíhlenému rámu v oblasti sedadla sa na Africu posadí aj nižší jazdec. Lepšie sa ovláda a vďaka kompaktnejššj konštrukcii dokáže osloviť širšiu paletu záujemcov.

Riadidlá dobre padnú aj do väčšej ruky s hrubou rukavicou. Nechýba ochrana pästí pri spadnutí. Ovládanie displeja na riadidlách je jednoduché a zároveň postačujúce nie len na základné funkcie.

Spotreba pri našej jazde mierne poskočila smerom nahor. Nedbali sme však na spotrebu a užívali sme si naplno silu motocykla. Dvojica displejov je umiestnená premyslene a nerušene zapadá do spodu zorného poľa jazdca.

  Aj nižší jazdec na Africu vysadne bez problémov…

  Prekvapením je, že nová Africa Twin úžšia v priestore sedla ako jej predchodkyňa, čo dovoľuje aj jazdcom s menším vzrastom bez problémov osedlať tento stroj. Je kompaktná. Nechýba plexisklo, ktoré eliminuje protivietor a teda aj nepríjemné ofukovanie jazdca. Jej svetlá výška je 250 mm a zdvihy 230/220 mm.

  Vďaka prehľadnej pozícii  displejov (farebného dotykového a jednoduchého LCD), je možné nastavovať si parametre jazdy priamo na väčšom dotykovom displeji a na menšom neustále sledovať rýchlosť. Štvoricu prednastavených režimov TOUR, URBAN, GRAVEL a OFFROAD je možné nastavovať na riadidlách. Dva režimy USER si môže jazdec nastaviť sám podľa svojich preferencií. Prepracovaná elektronika ponúka systém ABS, trakčnú kontrolu, systém zabraňujúci zdvíhaniu predného kolesa či detekciu prejazdu zákrutou pri verzii s automatickou prevodovkou DCT. Farebný dotykový displej disponuje pripojením Bluetooth s Apple CarPlay. Tempomat ocenia cestovatelia na dlhé trate. Nechýba ani 12V zásuvka či vyhrievané rukoväte.

  Na jedno natankovanie prejdete vďaka 18,8 litrovej nádrži cez 300 kilometrov a pri jemnejšej ruke na plyne aj viac.

  Vysoké plexisklo eliminuje nepríjemné ofukovanie jazdca protivetrom. Vďaka objemu nádrži takmer 20 litrov je možné prejsť na jedno natankovanie cez 350 kilometrov. Vďaka 102 koňovému dvojvalcu s objemom 1084 cm3 a krútiacemu momentu 105 Nm je motorka naozaj silná a temperamentná. Vedeli by sme si však predstaviť aj vyšší objem motora.

  Dotykový displej s automaticky nastaviteľným jasom ponúka množstvo údajov o jazde a je dobre čitateľný. Dotyková plocha reaguje aj na rukavice no len počas státia motorky. Zvuk motocykla je hlboký s hlučným strieľaním do výfuku. Doslova zážitok aj bez Akrapoviča. Vďaka vyšším riadidlám je posed ako aj postoj v stúpačkách oveľa lepší, stabilnejší a pohodlnejší. Naklápanie v zákrutách je bez neželaného utekania zadného kolesa. Motorka pevne sedí na ceste vďaka stabilizačným prvkom aj vo vyššej rýchlosti. Superšportové správanie však nečakajte.

  A naše hodnotenie?

  Po prejazdení takmer 700 kilometrov môžeme povedať, že náš sen sa splnil Najmodernejšia technika, inovovaná elektronika, stabilný a pevný podvozok ako aj manuálna  prevodovka sú nakombinované tak, že pri jazde všetko spolu perfektne pracuje a jazdec sa cíti ako za volantom športového a zároveň luxusného automobilu. Akurát s väčším zážitkom a pôžitkom z jazdy. Honda Africa Twin 1100 je silný konkurent v boji enduro strojov. Spotreba ponad šesť litrov pri jazde plyn-brzda je akceptovateľná. Pri jemnejšej jazde dokáže padnúť nižšie a samozrejme naopak pri plnom plyne vie túto hranicu presiahnuť.

  Pohodlnosť cestovania aj s “ľadvinkou” a teda druhým pasažierom je zaručená vďaka novému sedadlu ako aj jeho umiestneniu na zúženom ráme. Nosiče na kufre poskytnú dostatočný priestor na náklad. Do kufrov sa dokážete zbaliť aj na niekoľkodňový trip bez problémov. Jazda v teréne je dobrodružná ako i mimo neho. Pružiny dokonale tlmia nárazy a stabilizačné systémy vám doslova nedovolia preklopiť sa či nečakane spadnúť. Samozrejme pád stopercentne neeliminujú. Oficiálne môžeme povedať, že sme sa zamilovali. A to hneď niekoľkokrát…

  Plusy:

  • moderná elektronika
  • štíhlejšia a ľahšia základná verzia
  • nižší posed
  • stabilizačné systémy

  Mínusy:

  • pomalšie nabiehanie dotykového displeja
  • chýbajúca vyššia kubatúra

  Cena:

  • od 13 790 eur

  Technické parametre:

  MOTOR
  Typ Kvapalinou chladený štvortaktný radový dvojvalec SOHC s 8 ventilmi
  Zdvihový objem 1084 cm3
  Vŕtanie a zdvih 92 mm × 81,5 mm
  Maximálny výkon 75 kW pri 7 500 ot./min.
  Max. krútiaci moment 105 Nm pri 6 250 ot./min.
  Úroveň hluku 73 dB
  Olejová náplň 4,2 l
  Objem palivovej nádrže 18,8 l
  Spotreba paliva 4,9 l/100 km (test 6,6 l /100km)
  Typ spojky Mokrá, lamelová, s vinutými pružinami, hliníková vačka radenia a trecia spojka
  Typ prevodovky 6-stupňová manuálna
  PODVOZOK
  Rozmery (D × Š × V) /Rázvor 2 330 mm × 960 mm × 1 395 mm / 1 575 mm
  Výška sedadla 850/870 mm (voliteľné znížené sedadlo 825 mm, voliteľné zvýšené sedadlo 895 mm)
  Svetlá výška 250 mm
  Pohotovostná hmotnosť 226 kg
  ZAVESENIE KOLIES
  Typ vpredu / vzadu 45 mm inverzná teleskopická kazetová vidlica Showa s nastavením predpätia a sily tlmenia, zdvih 230 mm / Jednodielne hliníkové rameno so systémom Pro-Link, plynovým tlmičom Showa, hydraulickým nastavením predpätia a odskoku, zdvih zadného kolesa 220 mm
  KOLESÁ
  Typ vpredu 21M/C × MT2,15 hliníkový ráf s drôteným výpletom
  Typ vzadu 18M/C × MT4,00 hliníkový ráf s drôteným výpletom
  PRÍSTROJE A ELEKTRONIKA
  Prístrojový panel LCD panel, 6,5-palcový TFT dotykový multifunkčný informačný displej
  Zabezpečovací systém Imobilizér, alarm (voliteľná výbava)
  Svetlomety LED
  Elektrická sústava Svetlá na denné svietenie, Bluetooth audio a Apple CarPlay, USB zásuvka, automatické vypínanie ukazovateľov smeru, tempomat, núdzové brzdové svetlá, IMU, HSTC, systém na zamedzenie dvíhania predného kolesa

  Marcel Szabó

  Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

  Súvisiace články

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Back to top button