Automobily

Tučná mačka z pekla na texaských steroidoch

Dodge Durango SRT Hellcat Hennessey

Dodge Durango nie je len obyčajné rodinné SUV pre mamičky malých futbalistov. V jeho vrcholovej verzii SRT Hellcat s výkonom 719 koní (529kW) a krútiacim momentom 785 Nm, nechá na čiare aj výkonné superšporty. Nie nadarmo si tak vyslúžil prívlastok najsilnejšie sériovo vyrábané SUV na svete. Full-size luxusné SUV-modely starého kontinentu ako Audi SQ7, BMW X7 M50i či Mercedes GLS AMG 63 prevyšuje svojou silou o viac ako stovku koní. Sú však nadšenci, ktorým sa aj tento výkon nezdá hodný tohto stroja. Práve preto sa texaský renomovaný úpravca automobilov Hennessey Performance rozhodol, že dodá tú pravú „šťavu“ už bez tak najsilnejšiemu sériovo vyrábanému SUV na svete. Výsledkom kitu HPE1000 pre Dodge Durango SRT Hellcat by mal byť výkon 1027 koní (755 kW) a krútiaci moment 1314 Nm.

Ferrari 488 Pista či Porsche 911 GT3 sa nechytajú…

Výsledkom kitu HPE1000 pre Dodge Durango SRT Hellcat by mal byť výkon 1027 koní (755 kW) a krútiaci moment 1314 Nm.

Hennessey Performance Engineering je americká tuningová spoločnosť, ktorá budúci rok oslávi okrúhle tridsaťročné jubileum. Dielňami texaského „tunera“ prešli mnohé značky. A nie len tie americké. Hennessey upravovalo napríklad Ferrari, Porsche, McLaren, Lotus či Lexus. Samozrejme cieľom nie sú len zahraničné modeli. Primárne sa špecializuje na domáce značky ako Cadillac, Chevrolet, Dodge, Ford, GMC, Jeep či Lincoln. Zanietení fanúšikovia svalnatých zaoceánskych športiakov majú určite v pamäti kultový model Dodge Viper, ktorý Hennessey prekopalo a prekrstilo na model Venom 650R. Ešte jedovatejší had vytlačil vďaka úpravám 659 koní a jeho maxiálka atakovala hranicu 346 km/h.

Dodge Durango SRT Hellcat nie je jediným automobilom, do ktorého texaský úpravca vložil spomínaný kit HPE1000. S podobným sme sa mali možnosť stretnúť v nie veľmi vzdialenej minulosti a to pod kapotou Jeepu Grand Cherokee Trackhawk. Ten vďaka úpravám dokázal na stovku vystreliť za menej ako tri sekundy čo v praxi znamená, že napríklad Porsche 911 GT3 či Ferrari 488 Pista majú čo robiť, aby s ním udržali krok. A to sme ešte nespomenuli, že popri slabšom kite už Hennessey chystá aj silnejší, s označením HPE1200. Táto úpravička posúva výkonnosť Jeepu ponad hranicu 1200 koní. Či sa tento kit bude montovať aj do modelu Dodge Durango SRT Hellcat, zatiaľ oficiálne oznámené nebolo. My dúfame že áno.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button