Automobily

Rumunský pracant na americký spôsob

Dacia Duster Pick-up

O úžitkovom modeli Dacia Duster v prevedení pick-up sa v zákulisí rozprávalo už dlhší čas. Odvážny koncept sa predstavil pred viac ako dvomi rokmi na výstave úžitkových automobilov v Hannoveri. Vtedy si laická verejnosť myslela, že sa jedná len o taký neškodný žart a že sa tento model nikdy do výroby nedostane.

Opak je však pravdou. Rumunská značka dnes prichádza s produkčným modelom, ktorého štartovacím poľom by sa mal stať práve domáci trh. Či sa dostane aj do iných častí sveta, to zatiaľ známe nie je.

Od odvážneho konceptu k produkčnému automobilu…

1000 litrový objem korby a možnosť odvozu nákladu s hmotnosťou až 500 kilogramov.

Prvotnú myšlienku prototypu pick-upu Duster zhmotnil rumunský úpravca automobilov Romturingia. Model sa stretol s pozitívnymi ohlasmi a to sa páčilo aj predstaviteľom značky Dacia. Aj vďaka tomu sa na vývoji pick-upu podieľala rumunská spoločnosť Romturgia od začiatku bok po boku s Daciou. Fakt, že Duster pick-up cieli hlavne na zákazníkov, ktorí ho budú využívať hlavne na pracovné účely, potvrdzuje aj jeho jediné možné farebné prevedenie. Predávať sa bude v bielej farbe laku s čiernym oplastovaním. Jedinečnosť či individualita tu teda nehrozí. Aj napriek tomu ponúkne korba 1000 litrový objem s dĺžkou využiteľnej plochy 1650 mm. Naložiť na ňu bude možné 500 kilo materiálu. Veko korby je vyrobené z kompozitných materiálov. Dvojdverová kabína je pripravená na dvojicu pasažierov.

Dacia Duster Pick-up je o niečo kratšia ako civilný model. Presnejšie o 19 mm. Svetlá výška naopak vzrástla, pri nezaťaženom vozidle, o 14 mm na 224 mm. Vďaka tomu je vhodná aj na prácu v teréne. Tú bude uľahčovať aj náhon na všetky štyri kolesá hneď v základnej výbave. Pod kapotou bude pracovať 1,5 litrový BlueDCi diesel s výkonom 115 koní a krútiacim momentom 260 Nm. O prenos sily na kolesá sa postará šesťstupňová manuálna predovka. Kombinovaná spotreba nezaťaženého modelu v bežnej premávke by nemala presiahnuť hranicu 5l/100km. V teréne, pri plnom zaťažení, ju samozrejme očakávať nemôžme.

V štandardnej výbave okrem pohonu všetkých štyroch kolies model Duster Pick-up ponúkne aj predné a bočné airbagy, ABS, ESP či EBD, asistenta rozjazdu do kopca, asistenta zjazdu z kopca či 16-palcové zliatinové disky kolies. V Rumunsku je možné už nový pick-up Duster objednať. Jeho cena je na domácom trhu stanovená na 22 546 eur. Či sa subtílny pick-up dostane aj do ostatných krajín Európy známe nie je. Svoju klientelu by si však vedel nájsť určite aj u nás.

Foto: autoevolution.com

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button