Info

Koniec konkurencie medzi FCA a PSA

Stellantis

Pohnutá doba si vyžaduje aj netradičné riešenia. Samozrejme na fúzie veľkých svetových značiek sme si za poslednú dobu už zvykli. Preto nie je divu, že aj odvekí konkurenti siahajú po spoločnom pláne do budúcnosti. Taliansko-americká automobilka FCA sa nadobro zlučuje s francúzskym gigantom PSA. Fúzia bola schválená 99%-tami akcionárov počas virtuálneho valného zhromaždenia tak na strane FCA ako aj na strane PSA. Nič teda nestojí v ceste novovzniknutému automobilovému gigantu s menom Stellantis, aby spojil všetky sily a začal prinášať na trh to najlepšie, čo všetky značky zlúčené pod jeho krídlami ponúkajú.

Podľa agentúry Reuters spojenie oboch automobilových korporácií bude mať hodnotu 52 miliárd amerických dolárov. Stellantis (názov je odvodený z latinského slova stella = hviezda) bude tak štvrtým najväčším výrobcom automobilov na svete. Povolenie na spojenie oboch automobiliek poskytla aj európska komisia. Hoci na začiatku snáh o zlúčenie práve Európska komisia vyjadrila obavy, že zlúčenie oboch gigantov by mohlo narušiť hospodársku súťaž na svetových automobilových trhoch. Pod značkou Stellantis bude spadať celkovo až 14 značiek automobilov.

Stellantis plánuje vyrobiť 8 miliónov áut ročne. Tržby by pri tom mali prekročiť hranicu až 165 miliard eur.

Fúzia by sa mala do úspešného konca dotiahnuť do 16. januára. Obe značky od spojenia do spoločného koncernu Stellantis očakávajú vyššiu konkurencieschopnosť voči ostatným značkám a tiež lepšie predaje, rýchlejší vývoj a eliminovanie nákladov. Ročná produkcia Stellantisu by sa mala pohybovať v okolí hranice 8 miliónov vozidiel ročne a tržby by tak mali prekročiť hranicu 165 miliard eur podľa agentúry Reuters.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button