Automobily

Kia ukázala svoj nový pick-up s pestrofarebnými fóliami

Kia Tasman

Sme zvyknutí, že automobilky vydávajú upútavkyna novinky dni, týždne alebo mesiace pred skutočným debutom. Kia to však robí inak. Historicky prvý globálny pick-up spoločnosti sa dostane na trh až neskôr v roku 2025, ale už ho tu bolo možné vidieť na autosalóne v Južnej Kórei. Auto s názvom Tasman bude ponúklo pestrofarebný vzhľad na tohtoročnom autosalóne v Busane.

Kia predstavuje svoj prvý globálny pick-up…

Kórejská značka je s údajmi o motoroch zatiaľ skúpa na informácie.

Keďže nejde o skutočné odhalenie novinky, konkurent pick-upu Ford Ranger bol zabalený do špeciálneho pestrofarebného obalu, ktorý navrhol umelec Richard Boyd-Dunlop. Kia zámerne nechala niektoré časti karosérie “rozbalené”, aby zvýraznila plastové obloženie okolo hranatých podbehov.

Viditeľné sú aj zvislé svetlomety, dvojica ťažných hákov, kotúčové brzdy a 17-palcové kolesá so šiestimi maticami. Ráfiky sú obuté do hrubých plášťov BF Goodrich All-Terrain T/A.

Ako to pri detailnejšom pohľade na auto vyzerá, Kia nepriniesla sériový model, ale len prototyp Tasmana. Napríklad nedostatok strmeňov hovorí, že brzdy nie sú skutočné. Úplne uzavretý spodok naznačuje, že vozidlu ešte chýbajú podvozkové komponenty. Dizajn je však konečný, až po maličké kamery namontované pod bočnými zrkadlami pre systém monitorovania mŕtveho uhla.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Schodíky integrované do rohov zadného nárazníka poskytujú prístup k niečomu, čo sa javí ako veľký nákladný priestor. Zadné svetlá sú v pomere k širokej zadnej časti, ktorá vyzerá ako delené dvere batožinového priestoru, dosť malé.

Kórejská značka je s údajmi o motoroch zatiaľ skúpa na informácie, no 2,2-litrový turbodieselový štvorvalec sa bude údajne ponúkať v konfiguráciách 4×2 a 4×4 a tiež v aute uvidíme, alebo skôr ucítime, osemstupňovú automatickú prevodovku. Zatiaľ nie je jasné , či bude k dispozícii motor V6, aby mohol lepšie konkurovať Volkswagenu Amarok , Toyote Hilux a ďalším pickupom strednej triedy.

Okrem terénnych schopností ponúkne Tasman užitočné zaťaženie okolo 1000 kilogramov a údajne dokáže ťahať až 3,5 tony. Čisto elektrický derivát sa údajne pripravuje na uvedenie na trh koncom roka 2026. Mimochodom, Tasman nie je jediným vozidlom Kia s rebríkovým rámom, keďže model Mohave/Borrego stále existuje, aj keď zrejme už nie dlho.

Čo sa týka veľkosti, je Kia Tasman údajne väčšia ako Ford Ranger, ale menšia ako F-150. Kia predstavila Tasman výhradne s dvojitou kabínou, do úvahy však pripadala aj jednoduchá kabína a podvozková kabína.

Hoci bol pickup nedávno testovaný v Spojených štátoch, nie je jasné, či sa tam bude predávať. Jeho dovoz do Európy je tiež stále veľmi otázny.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button