Info

70 rokov legendy zo zápalkovej krabičky! Matchbox ovplyvnil milióny detí

70 rokov Matchbox

Spoločností, ktoré pred zhruba 60 až 70 rokmi obšťastňovali deti, ale aj starších zberateľov autíčok svojimi výtvormi, bolo v tej dobe mnoho. Nepresadili sa však všetky. Spomeňme si napríklad britské značky Corgi či Dinky Toys, Chad Valley a Spot On, francúzske Solido, CIJ či JRD, nemecké Marklin a Gama, španielske Dalia či dánske Tekno. A to sú len tie európske. Na svetovom trhu s hračkami boli však aj zástupcovia z Japonska, Argentíny, Izraela a samozrejme z USA. Medzi týmito spoločnosťami však zažiarila najviac firma Lesney Products, ktorá bola založená v roku 1947 v Británii. Znej sa vypracoval aj svetový gigant, ktorému vďačíme za tie najúžasnejšie modely autíčok, ktoré sa vmestia do zápalkovej škatuľky, značka Matchbox. A práve Matchbox tento rok oslavuje svoje sedemdesiate výročie.

Matchbox podľahol konkurencii…

John Odell sa rozhodol zmenšiť cestný valec Aveling Bedford, ktorý sa stal prvým produktom z katalógu.

Spoločnosť Matchbox, ktorá svetu priniesla tisíce autíčok, ktoré obšťastnili počas jej existencie milióny detí a zároveň milióny zberateľov, bola založená anglickými zlievačmi a dobrými kamarátmi Lesliem a Rodneym Smithovcami. Neboli žiadna rodina, iba kamaráti, ktorí mali rovnaké priezviská. Ich podnik sa v roku 1947 spojil a ďalším členom, armádnym automechanikom Johnom Odellom, ktorého poznal Rodney Smith z inej firmy. A práve vďaka Odellemu vznikla vôbec prvá idea vytvorenia drobného autíčka. Ako k nej vôbec došlo?

V roku 1952 nariadila škola, do ktorej chodila dcéra Johna Odella, že hračky, ktoré si do školy deti so sebou nosia, nesmú byť väčšie, ako vtedajšia zápalkové krabička (zápalková krabička po anglicky = matchbox). Odell sa rozhodol zmenšiť cestný valec Aveling Bedford, ktorý sa stal prvým produktom z katalógu. Hoci odkopíroval dielo od značky Dinky, v tej dobe zdá sa, to nejak veľmi nevadilo. K tejto hračke sa neskôr pridala aj miešačka či dvojposchodový londýnsky autobus. Dokonalým marketingovým ťahom novodobej spoločnosti, ktorá rozbiehala výrobu malých autíčok, ktoré sa vmestia do zápalkovej škatuľky, bolo aj motto, ktoré hovorilo: “Naše modely sú tak drobné, že si ich deti môžu za drobné aj kúpiť.”

Deti tieto hračky milovali čo znamenalo, že sa spoločnosť začala zaoberať serióznou veľkovýrobou, ktorej súčasťou bolo aj balenie autíčok a na to povolali do “partie” Mossesa Kohnstarna, ktorého spoločnosť Moko bola špecialistkou na balenie. Za svoje služby žiadal percentá z predaja a meno Moko na obale hračiek. Aby sme nezabusli spomenúť, spoločnosť Lesney Products oficiálne štartuje výrobu autíčok v roku 1953 (vytvoreném prvej hračky – valca), odkedy sa datuje aj začiatok svetovo preslávených autíčok Matchbox, hoci samotné meno Matchbox dostali o mnoho rokov neskôr.

O niekoľko rokov neskôr preráža spoločnosť Lesney Products do USA, kde sa postupom času značke darilo predávať cez 100 miliónov autíčok ročne! Vďaka týmto úspechom sa z britskej spoločnosti stala jedna z najziskovejších spoločností v Anglicku. Už v roku 1953 vymyslel Odell napríklad aj zmenšeninu kočiaru kráľovnej Alžbety II. V zlatom prevedení, na ktorom šla kráľovná na svoju korunováciu. Tejto hračky sa predalo cez milión kusov. V roku 1956 prichádzajú na scénu herné sady. Nielen autíčka, ale aj okolité vybavenie ako napríklad čerpacie stanice s obsluhou či lietadlá a iné stavby. Rozširuje sa aj ponuka samoztných autíčok, ktoré boli doplnené o britské či americké modely.

Silný konkurenčný boj nastal v roku 1968, keď americká firma Mattel, inšpirovaná nevídaným úspechom britskej spoločnosti Lesney Products, uviedla na trh svoje autíčka s tiež svetovo presláveným menom Hot Wheels. Oproti “matchboxom” sa prezentovala väčšou kvalitou prevedenia hračiek, ľahším točením sa koliesok či krikľavými farbami jednotlivých modelov. K autíčkam začala americká firma predávať aj rôzne dráhy a iné príslušenstvo. Angličania sa museli so silnou konkurenciou vysporiadať, čo viedlo k rade Matchbox Superfast s tematikou filmov Walta Disneyho a tiež k masívnej reklame. A reklama stojí peniaze. Vysoké náklady na výrobu, peniaze utopené v reklame a silný konkurent spoza oceánu spôsobili, že britská firma vyhlásila v roku 1982 bankrot. Noví majitelia Universal Toys skrachovanú firmu premenovali na Matchbox International a v mene znižovania nákladov presunuli výrobu do Číny a Macau. Mattel sa stal najsilnejším výrobcom malých modelov autíčok, čo tiež viedlo k tomu, že v roku 1997 odkúpil spoločnosť Matchbox.

Odkaz autíčok Matchbox však pretrváva dodnes. Rôzne zdroje uvádzajú rôzne počty predaných kusov. Mnohé sa zhodujú na tom, že autíčok Matchbox, bolo počas ich histórie písanej od roku 1953 dodnes predaných viac ako pol miliardy. Dnes sa “matchboxov” vyrába zhruba dva milióny každý týždeň. Záujem už však až taký veľký nie je, nakoľko trh s detskými hračkami je presýtený rôznymi ďalšími možnosťami a variantmi malých autíčok na hranie. Kto však má chuť získať jeden z prvých modelov Matchbox, môže ho nájsť na online dražbách, Ebay či Amazone. Pripraviť si však musí slušný balík peňazí.

Zdroj: mattel.com, ebay.com, wikipedia.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button