Automobily

Kia nás prekvapuje modelom K4 v prevedení Hatchback

Kia K4 Hatchback

Pravdepodobne ste si všimli v článku o novej Kii K4, ako novopredstavený model vyzerá a teda že je kompaktný sedan. V rámci svetovej premiéry na NYIAS v New Yorku značka teraz prekvapuje derivátom v podibe približne 4,70 metra dlhého hatchbacku. Predsa len, praktickosť tohto prevedenia poznáme azda všetci a uvedomujú si ho aj v Kii.

Nový sedan Kia K4 je štýlovou náhradou za odchádzajúci sedan Forte na americkom trhu. Čo sme však pri debute na autosalóne v New Yorku nečakali, bola verzia hatchback, ktorú Kia upustila na modeli Forte (Forte5) už v roku 2018. Že by bol hatchback v USA naozaj tak žiadaný?

Kia K4 Hatchback zameraná na praktickosť…

A čo Európa? Predchodcovia modelov Kia K4, Forte a Cerato, tu neexistovali.

O tejto verzii sa toho naozaj veľa nevie, no z profilu tak trochu pripomína päťdverový Opel Astra. Päťdverový K4 je „praktické vozidlo zamerané na dynamický a mestský životný štýl “, uviedla spoločnosť na svojej tlačovej konferencii. „Päťdverový model má rovnaký štýl prednej a zadnej časti, ako aj uhladenú eleganciu sedanu“ .

Nech už je to akokoľvek, extravagantne riešené svetlá sú nápadné vpredu aj vzadu. Na zadných dverách sú kľučky skryté na úrovni bočných okien. Jedna vec je istá: hatchback K4 prichádza do Ameriky. Kia potvrdila, že tento model bude uvedený na trh v USA „neskôr“. Sedan K4 je tam naplánovaný na druhú polovicu roku 2024.

To znamená, že má pravdepodobne rovnaké možnosti pohonu ako sedan. Motory zahŕňajú 2,0-litrový atmosférický benzínový motor s výkonom 147 koní, s krútiacim momentom 179 Nm a prevodovku CVT. 1,6-litrový turbomotor ponúka výkon 190 koní a krútiaci moment 264 Nm. Štandardom je tu osemstupňová automatická prevodovka.

A čo Európa? Predchodcovia modelov Kia K4, Forte a Cerato, tu neexistovali. Dôvod? Kia Ceed je model vyvíjaný a postavený v Európe pre Európu. Tretia generácia je na trhu od roku 2018. A ako veľmi dobre vieme, vyrába sa u nás, na Slovensku.

Dá sa predpokladať, že podobne ako blízky príbuzný Hyundai i30, bude čoskoro mierne upravený, aby sa prispôsobil novým normám EÚ. Ceed by mohol zostať na trhu ešte niekoľko rokov, pravdepodobne ho z dlhodobého hľadiska nahradí elektromobil. Kia EV3 by na to mohla byť tá správna predstava populárneho “slovenského” modelu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button