Automobily

Geparda je Volkswagen Up s výkonom 20 koní a podivnou zadnou nápravou

Geparda


Malé vozidlá pre mladých sú v súčasnosti akosi trendy. Aspoň to chcú tvrdiť firmy ako Stellantis, ktoré s triumvirátom Ami-Topolino-Rocks-e Citroën, Fiat a Opel aktuálne zaradili do ponuky rýchle ľahké vozidlá s rýchlosťou do 45 km/h, na ktorých môžu jazdiť aj ľudia pod 18 bez B-čkového vodičského preukazu.

Kto by chcel ešte pred dovŕšením plnoletosti jazdiť na polokompletnom aute, mal doteraz takú možnosť, ak bol bankový účet jeho rodičov dostatočne plný, a tou možnosťou bol model Ellenator. Prestavba Fiatu 500 na vozidlo s registráciou L5e, aby štýlový Talian mohol byť jazdený aj šoférmi vo veku 16 rokov a s vodičským preukazom triedy A1. A teraz je tu to isté, len v zelenom prevedení, postavené na základe modelu Volkswagen Up. Meno zeleného drobca je tak trochu zavádzajúce, konkrétne sa tento “žabiak” volá Geparda.

Najskôr Fiat, potom Volkswagen…

Maximálna rýchlosť je obmedzená výkonom a na rovinke stále dosahuje pekných športových 110 km/h.

Geparda je ďalšie vozidlo kategórie L5e, ktoré môže mať 20 koní a má hmotnostný limit 1 000 kg. Špeciálny predpis umožňuje umiestniť karosériu, ktorá je v skutočnosti obmedzená na tri kolesá, alebo na štyri kolesá za predpokladu, že sú skonštruované s dvojitými pneumatikami.

Maximálna rýchlosť je obmedzená výkonom a na rovinke stále dosahuje pekných športových 110 km/h. A preto môžu deti teoreticky jazdiť s vozidlom aj po diaľnici.  Je dobré, že Geparda je vybavená všetkými bezpečnostnými systémami moderného auta – vrátane ESP, ABS a airbagov. Pre väčší komfort je na palube aj klimatizácia.

Motor je bežný 1,0-litrový trojvalec od VW, ktorý je však priškrtený na spomínaných 20 koní. Radenie prebieha cez manuálnu 5-stupňovú prevodovku. Na prednej náprave je použitý stabilizátor od H&R, na zadnú nápravu boli namontované špeciálne pružiny od Eibachu. Brzdy sú vpredu brzdené kotúčmi a vzadu bubnami. Pohotovostná hmotnosť je udávaná 908 kg, prípustná celková hmotnosť je 1 330 kg. A spotreba? Bola stanovená pomocou cyklu WMTC, ktorý je bežný pre dvojkolesové vozidlá. Spotreba je 4,9 l/100 km.

Prvé jednotky už boli dodané prvým záujemcom. Výrobca so sídlom v Bad Homburgu však na svojom webe novú cenu neuvádza. Namiesto toho sú tu  uvedené vozidlá, ktoré sú už dostupné a ich ceny sa pohybujú okolo 20 000 eur. Veľa peňazí za málo muziky, nemyslíte?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button