Automobily

Mercedes-Benz Trieda G (2024) – Čo všetko priniesol rozsiahly facelift?

Mercedes-Benz Trieda G 2024 Facelift

Od novej edície Land Roveru Defender a zmiznutia modelov Lada Niva a Suzuki Jimny z trhu zostali vlastne len dve ikony terénnych vozidiel: Toyota Land Cruiser a Mercedes-Benz triedy G. Zatiaľ čo Toyota teraz dostala nový vzhľad v retro prevedení, trieda G zostáva vizuálne verná sama sebe. Ale pod kapotou sa toho deje veru oveľa viac, ako je vidieť navonok.

Jeho nezameniteľný hranatý tvar je charakteristickým znakom Mercedesu triedy G už od roku 1979, kedy po prvýkrát prišiel na trh. A aj s najnovším vývojom zostáva dizajn do značnej miery nezmenený. Typické detaily majú naďalej vplyv na tento modelový rad. Patria medzi ne výrazné kľučky dverí a charakteristický zvuk (cvaknutie) ich zatvárania, robustná vonkajšia ochranná lišta, odhalené rezervné koleso na dverách batožinového priestoru a pripevnené smerovky.

Mercedes triedy G je ikona, ktorá sa nemení. Možno len trošku…

S „PROFESSIONAL Line Exterior“ môžu zákazníci špecificky zdôrazniť off-roadový charakter svojej Triedy G.

Nová je maska ​​chladiča so štyrmi horizontálnymi lamelami namiesto doterajších troch. Vpredu a vzadu sú tiež novo navrhnuté nárazníky, pričom predné dostávajú nový vzhľad masky chladiča. Cúvacia kamera má novú polohu v nárazníku v strede nad držiakom EČV. V prípade, že sa auto zašpiní počas jazdy, na boku zadnej kamery je nainštalovaná tryska ostrekovača. Zapne sa, keď vodič aktivuje systém ostrekovania zadného okna.

Modely s konvenčným pohonom využívajú aj niektoré prvky, ktoré boli vyvinuté pre prvý plne elektrický variant legendy terénnych vozidiel. Konkrétne, nové obloženie A-stĺpika a spojler na obložení strechy, ako aj nové izolačné materiály prispievajú k zlepšeniu aerodynamiky a zvýšenému komfortu vďaka lepšiemu odhlučneniu.

Nové modely sa štandardne dodávajú s aerodynamicky optimalizovanými 18-palcovým kolesami z ľahkej zliatiny v 5-dvojlúčovom dizajne a vysokovýkonnými LED svetlometmi. Teraz je k dispozícii nová farba laku – Sodallite Blue – modrá metalíza. Okrem toho sú k dispozícii nové vzory diskov kolies vo veľkostiach od 18 po 20 palcov.

S „PROFESSIONAL Line Exterior“ môžu zákazníci špecificky zdôrazniť off-roadový charakter svojej Triedy G. Súčasťou balenia sú okrem iného aj kamienkové chrániče svetlometov, lapače nečistôt a 18-palcové terénne pneumatiky. „Exclusive Line“ alebo „AMG Line“ je však ešte športovejšia. Samozrejmosťou je aj nový Mercedes-AMG G 63. Exteriérová farba MANUFAKTUR Hyperblue Magno je dostupná výhradne pre vrcholný model. Jeho prednú časť charakterizuje nový nárazník špecifický pre AMG, každý s tromi zvislými lamelami pred vstupmi vzduchu. V nárazníku sú tiež vložky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Štandardom sú adaptívne MULTIBEAM LED svetlomety. Vďaka inteligentným funkciám osvetlenia osvetľujú cestu podľa situácie a reagujú na aktuálnu dopravnú situáciu pomocou 84 individuálne ovládateľných vysokovýkonných LED diód. Zadné svetlá tiež využívajú technológiu LED.

Interiér s množstvom dizajnových prvkov z exteriéru…

V interiéri nájdeme množstvo dizajnových prvkov z exteriéru. Napríklad v bočných ventilačných dýzach, ktoré preberajú tvar okrúhlych svetlometov a teraz sú k dispozícii dokonca aj osvetlené, čo pôsobí veľmi športovo. Typické madlo na strane spolujazdca a spínače troch uzávierok diferenciálov zostávajú ústrednými prvkami v novonavrhnutom terénnom riadiacom centre.

Multifunkčný volant aktuálnej generácie s dotykovými ovládacími panelmi je štandardne potiahnutý kožou napa. Na želanie je možné interiér novej Triedy G vylepšiť o ďalšie komfortné prvky. Možnosti zahŕňajú držiaky nápojov s reguláciou teploty, systém bezdrôtového nabíjania pre mobilné zariadenia a špičkovú zábavu pre zadné sedadlá MBUX. Obsahuje dva plne integrované dotykové displeje s uhlopriečkou obrazovky 29,5 centimetra (11,6 palca).

Farba laku, krúžok rezervného kolesa, sada sedadiel, ozdobné prešívanie, prístrojová doska a mnohé ďalšie detaily si s programom prispôsobenia MANUFAKTUR môžu majitelia navoliť na želanie a urobiť svoju triedu G jedinečnou. Pri výbere exkluzívnych farebných kombinácií, individuálnych kontrastov a materiálov sa môžete spoľahnúť na takmer neobmedzené možnosti. Ak peniaze nie sú problémom, samozrejme…

Konektivita prešla obrodou…

Prvýkrát vo všetkých modelových variantoch je na palube informačno-zábavný systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) s 31,2-centimetrovým (12,3-palcovým) displejom pre vodiča a mediálnym displejom vrátane dotykového ovládania. Integrácia smartfónu bezdrôtovo pripojí mobilný telefón bezdrôtovo k multimediálnemu systému cez rozhrania Android Auto alebo Apple CarPlay.

MBUX Augmented Reality pre navigáciu je tiež súčasťou štandardnej výbavy novej Triedy G. Systém zobrazuje grafickú navigáciu a dopravné informácie v živých obrazoch na mediálnom displeji. Systém poskytuje podporu aj na semaforoch a zobrazuje aktuálnu fázu semaforu a podporuje tak signál pri obmedzenej viditeľnosti.

S MBUX sa hlasový asistent schopný dialógu a učenia dostáva aj do novej Triedy G. Niektoré akcie je teraz možné spustiť bez aktivačného výrazu „Hey Mercedes“. Hlasový asistent má tiež približne 20 hlasových príkazov, ktoré sú určené výhradne na použitie v novej triede G.

Upravený pohon je ešte húževnatejší…

Ikona terénnych vozidiel sa naďalej spolieha na osvedčenú koncepciu rebrinového rámu, tri mechanické uzávierky diferenciálov a kombináciu nezávislého zavesenia s dvojitou lichobežníkovou prednou nápravou a tuhou zadnou nápravou. Veľká svetlá výška a dlhý zdvih pruženia tvoria základ jeho terénnych vlastností.

Nasledujúce hodnoty hovoria samy za seba:

  • Až 100%-né lezenie či stúpanie na vhodnom teréne
  • Svetlá výška medzi nápravami najmenej 241 mm
  • Maximálna hĺbka brodenia 70 cm pre vodné a bahnité prechody
  • Stabilná jazda pri sklone až 35°
  • Nájazdový uhol 31° vpredu a 30° vzadu (bez ťažného zariadenia)
  • Uhol sklonu 26°

Štandardne sa nová trieda G dodáva s podvozkom vrátane adaptívneho tlmenia, ktoré bolo v predchádzajúcich modeloch dostupné len ako voliteľná výbava za príplatok. Podľa Mercedesu tlmiče vyrovnávajú nerovnosti ešte lepšie a znesú podstatne väčšie tlmiace sily ako pasívne tlmiče.

Vďaka stabilizácii náklonu a sklonu systém nepretržite reguluje detekciu tlmenia v závislosti od jazdnej situácie a automaticky znižuje pohyby karosérie. Rôzne komponenty adaptívnych nastaviteľných tlmičov sú navrhnuté tak, aby vydržali extrémne zaťaženie, ako je striekajúca voda, brodenie, padajúce kamene a nečistoty. Štandardom je známe elektromechanické hrebeňové riadenie. Štandardne je inštalovaná elektrická parkovacia brzda. Na prednej náprave sú použité brzdové kotúče s priemerom 354 milimetrov a hrúbkou 32 milimetrov. Priemer kotúčov zadnej nápravy je 345 milimetrov a ich hrúbka je 22 milimetrov.

Funkcia „Transparent bonnet“ je dostupná cez off-road menu na centrálnom displeji. V spojení s 360-stupňovou kamerou umožňuje virtuálny pohľad pod prednú časť vozidla. Na dosiahnutie tohto pohľadu vozidlo kombinuje zábery z prednej kamery a dvoch kamier vonkajších spätných zrkadiel. Táto funkcia pomáha optimálne posúdiť hrebene, svahy a žľaby, ak ich už nie je možné vidieť cez čelné sklo z dôvodu príliš strmého uhla.

Rozdeľovacia prevodovka je vyladená tak, že 40 percent hnacieho momentu ide na prednú nápravu a 60 percent na zadnú nápravu. Terénna redukcia výrazne zvyšuje krútiaci moment na hnacích kolesách pri jazde v teréne. Zároveň sa zníži maximálna rýchlosť a zvýši sa ťažná sila. Terénnu redukciu je možné aktivovať v režime prevodovky „N“ pomocou prepínača LOW RANGE až do rýchlosti 40 km/h. Prevodový pomer prevodovky sa potom zmení z 1,00 v polohe HIGH RANGE pre jazdu na ceste na 2,93. Prepnutie z LOW RANGE na HIGH RANGE je možné do rýchlosti 70 km/h.

Inteligentná lamelová spojka zaisťuje, že nová Trieda G zostane dlho manévrovateľná. Správa sa ako automaticky riadený samosvorný diferenciál a reguluje správanie vozidla počas jazdy. Prepne sa na pevné uzamykanie so 100% uzamykacím účinkom, keď je aktivovaný uzamykací spínač v stredovom diferenciáli. Uzávierky diferenciálov prednej a zadnej nápravy sú konštruované ako bežné uzávierky diferenciálov so 100-percentným účinkom uzávierky. Pôsobia čisto elektromechanicky a sú plne zosieťované. Všetky zámky je možné aktivovať jednotlivo počas jazdy v LOW RANGE aj v HIGH RANGE. Po prepnutí zámkov sa vozidlo automaticky prepne do off-roadového jazdného programu „Rock“. Vodiči môžu pomocou spínačov troch uzávierok diferenciálu kedykoľvek zistiť, ktorá z uzávierok je aktivovaná.

Ponuka motorov novej Triedy G je úplne elektrifikovaná. Ako mild hybridy s integrovaným štartovacím generátorom (ISG) a 48-voltovým elektrickým systémom majú ponúknuť vyšší výkon pri súčasnom znížení spotreby, ako aj zlepšenú odozvu a viac pohodlia. Okrem nového Mercedes-AMG G 63 sú k dispozícii aj nové G 500 a nové G 450 d.

Budúci Mercedes G 500 bude využívať 3,0-litrový šesťvalcový radový motor s dvojitým preplňovaním cez výfukové turbodúchadlo a elektrický prídavný kompresor. Benzínový motor produkuje výkon 330 kW (449 k) a poskytuje maximálny krútiaci moment 560 Nm. ISG krátkodobo dodáva ďalších 15 kW (20 k) výkonu a 200 Nm krútiaceho momentu. Napája aj 48-voltový elektrický systém.

Ponuku motorov dopĺňa naftový šesťvalec v novom Mercedese-Benz G 450 d. Agregát produkuje výkon 270 kW (+15 kW) (367 k + 20 k). Krútiaci moment je 750 (+200) Nm. O prenos sily sa stará automatická prevodovka s meničom krútiaceho momentu 9G-TRONIC. Nové sú aj rôzne doplnkové asistenčné systémy, napríklad aktívny asistent riadenia.

V novom Mercedese-AMG G 63 sa používa osvedčený 4,0-litrový motor V8 biturbo. Produkuje výkon 430 kW (585 k) a poskytuje maximálny krútiaci moment 850 Nm. Novinkou je kombinácia so 48-voltovou technológiou a integrovaným štartovacím generátorom (ISG). Táto elektrifikácia krátkodobo poskytuje dodatočných 15 kW (20 k) posilňovacieho výkonu a 200 Nm krútiaceho momentu.

Nový Mercedes-AMG G 63 potrebuje na zrýchlenie z pokoja na 100 km/h iba 4,4 sekundy. Dynamický pohon siaha až do obmedzenej maximálnej rýchlosti 220 km/h. V spojení s voliteľným balíkom AMG Performance je možné dosiahnuť rýchlosť 240 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Prvý plne elektrický variant triedy G doplní modelové portfólio neskôr. Mal by sa volať EQG. Mercedes triedy G nikdy nebol lacný. Pri (zatiaľ nie presne definovanom) uvedení na trh bude nová edícia dostupná v Nemecku za cenu začínajúcu na 122 808 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button