Motocykle

Jedinečné RETRO pre zberateľov

BMW R18 Blechmann

Motocyklové novinky lákajú nie len motorkárov, ktorí chcú ihneď vysadnúť a zajazdiť si, ale aj istú skupinu nadšencov, ktorí už v bez tak dokonalých strojoch vidia potenciál na ich vylepšenie. Podobne sa na cruiser BMW R18 pozrel rakúsky úpravca Blechmann, ktorý vdýchol retro cruiseru od “susedov” nádych nezameniteľnej moderny a šarm, ktorý tomuto stroju chýbal. 

Novinka z dielne BMW sa predstavila svetu začiatkom roka 2020. Dizajnéri čerpali inšpiráciu z predvojnového mníchovského motocykla R5. R18-ka  tak vzdáva hold histórii, ako aj novým technológiám. Pod sedadlom jazdca pracuje dvojvalcový boxer, ktorý nie len že dobre vyzerá ale svojim výkonom 91 koní aj dokonale pobaví. Spolu s ponukou veľkej škály príslušenstva, sa stáva tento znovuzrodený veterán absolútne jedinečným strojom.

Inšpiráciu čerpá z predvojnového modelu R5…

Blechmann si svoje diely nikdy dopredu nepripravuje. Pracuje priamo na upravovanom modeli.

Za značkou Blechmann sa ukrýva rakúsky úpravca Bernhard Neumann zo Salzburgu. Úpravy pre motocykel BMW R18 s 1,8 litrovým dvojvalcom s výkonom 91 koní a krútiacim momentom 158 Nm previedol priamo na sériovom modeli. Je znýmy tým, že si nikdy dopredu nepripravuje diely, ktoré neskôr použije na motocykli. Všetko robí takpovediac za jazdy. Blechmann nešetril chrómom ako aj čiernou farbou dielov s výraznou bielou líniou.

Do finálnej retro-podoby upravil riadidlá, ktorým vdýchol športového ducha, okapotovanie motocykla, ktoré plynule prechádza do zúženej nádrže a tiež kožené športové sedadlo. Zadné koleso vykukáva spopod zrezaného “zadku” vďaka čomu pôsobí motocykel drsnejšie. Zadné svetlo dodala firma Kellermann. Predný lichobežníkový svetlomet bol zasa vybavený, po vzore starodávnych motocyklov, klasickou žiarovkou, namiesto LED diódového svetla. Jeho tvar mierne pripomína “ľadvinky” chladiča štvorkolesových súrodencov BMW.

Celková prestavba motocykla BMW R18 trvala Blechmannovi alias Bernhardovi Neumannovi až 450 hodín. K svojej práci privolal niekoľkých odborníkov zo sveta motocyklov a aj vďaka tomu vznikol z motocykla R18 jeden unikátny model hodný zbierky každého fanúšika motocyklov. Výšku ceny tohto jedinečného modelu môžeme len predpokladať. Neprekvapilo by nás, keby sa blížila k 6-cifernému číslu…

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button