Automobily

Japonská Mitsuoka prichádza s novým SUV. Jeho dizajn je tak trochu čudný

Mitsuoka Buddy

Extravagantný japonský výrobca automobilov pridáva do svojho portfólia SUV. Jeho dizajn hneď na prvý pohľad niečo pripomína. No pre nezainteresovaných môže vyzerať doslova čudne. Priznáme sa veru, že aj napriek pochopeniu zámeru jeho výrobcu aj nám toto SUV pripadá tak trochu ako nepodarená kópia. Model Mitsuoka Buddy vzdáva svojimi tvarmi hold americkým SUV-čkam osemdesiatych rokov. Ako základ pre novinku poslúžila Toyota RAV4.

Mitsuoka Buddy je na domácom trhu veľmi žiadané…

Retro-SUV je 4730 mm dlhé, 1865 mm široké a 1685 mm vysoké. Dizajnéri čerpali inšpiráciu v modeli Chevrolet K5 Blazer.

Mitsuoka je malá japonské automobilová značka, ktorá sa v posledných rokoch, môžeme povedať, preslávila kreáciami, ktoré sú síce originály no veľmi pripomínajú rôzne populárne automobily nie tak vzdialenej histórie. Minulý rok sa po prvýkrát na svetlo sveta dostali skice prvého SUV, ktoré si za vzor vybralo americké SUV-čka z osemdesiatych rokov. Japonci týmto tvarom dodali ešte svoj pohľad na mobilitu a tak vznikol model Mitsuoka Buddy. S jeho tvarom sa však stále veru nevieme nejak stotožniť.

Na domácom trhu sa Mitsouka Buddy stalo hneď po vypustení na cesty predajným hitom. Prečo? Na to sme sa veru snažili prísť. Japonská malovýrobná značka mala na pláne ročne vyrobiť len 150 kusov. Avšak na základe veľkého záujmu svoje plány zdvojnásobila. To však v praxi znamená, že na svoj exemplár si záujemca počká takmer dva roky. Vedenie japonskej značky však stále premýšľa, ako by výrobu zrýchlilo a zefektívnilo. Najväčšou brzdou v tomto prípade budú najskôr obmedzené financie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vráťme sa však k akože luxusnému SUV Mitsuoka Buddy. Technický základ pre tvorbu tohto modelu poskytla Toyota RAV4. Mitsuoka tak usporí na vývoji svojej techniky a dielov. Čo je pre malú firmičku veľké plus. Oproti prvotnému konceptu sa predprodukčná vízia zmenila len okrajovo. Zmenil sa štýl diskov kolies či farba automobilu. Do štandardnej výbavy sa pridala parkovacia kamera a nechýba ani odvetrávanie predných sedadiel. Retro-SUV je 4730 mm dlhé, 1865 mm široké a 1685 mm vysoké. Dizajnéri čerpali inšpiráciu v modeli Chevrolet K5 Blazer. Pod kapotou bude pracovať dvojlitrový atmosférický štvorvalec od Toyoty, alebo 2,5 litrový agregát kombinovaný s elektromotorom v hybridnom pohonnom ústrojenstve. K dispozícii bude pohon všetkých štyroch kolies a CVT či eCVT prevodovka.

Japonské SUV Mitsuoka Buddy prinieslo spoločnosti tento rok celkom slušný úspech. Vďaka spusteniu jeho predaja automobilka dosiahla tento rok významný míľnik a to 1000 objednávok na ich automobily. Táto hranica bola prekonaná po prvýkrát od roku 1998, kedy objednávky naposledy prekročili túto magickú hranicu. A to je naozaj pri momentálnej kríze v automobilovom priemysle veľmi veľký úspech pre tak malú spoločnosť.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button