Info

Invázia čínskych elektromobilov na nemeckom trhu! Zaplavujú nemecké cesty

Čínske elektromobily na nemeckom trhu

Zaujímavú štatistiku priniesli motoristickí kolegovia z portálu Carscoops. Nemecký trh začali zaplavovať elektromobily z Číny. Za prvý štvrťrok je až neuveriteľných 28,2 percenta elektromobilov dovezených do Nemecka pôvodom z Číny. Aj napriek tomu, že Nemecko je európska automobilová veľmoc, čínske automobily si postupne získavajú srdcia nemeckých motoristov. Takmer tretina predaných čínskych elektromobilov len za prvé tri mesiace tohto roka hovorí jasnou rečou v prospech lacnejších, dizajnovejších a technologicky vyspelých čínskych elektromobilov.

Čína spustila masívnu ofenzívu…

Minulý rok, za rovnaké obdobie, pochádzalo z Číny len 7,8 percenta predaných elektromobilov na nemeckom trhu.

Európa je už pod “útokom” čínskych elektromobilov už niekoľko rokov. Kým pri našich potulkách Nórskom sme mohli na cestách úplne bežne stretávať značky ako Voyah, SAIC, Hongqi, Nio, Dongfeng, BYD, XPeng či Lynk & Co. V Nemecku je síce týchto automobilov vidieť na cestách o poznanie menej, no podľa posledných informácií sa tento kvartál dostalo na nemecké cesty takmer 30 percent čínskych elektromobilov zo všetkých predaných. A to veru zanedbateľné množstvo nie je keď si predstavíme, že minulý rok, za rovnaké obdobie, pochádzalo z Číny len 7,8 percenta predaných elektromobilov.

Aby sme obraz o dovoze komodít z Číny ešte viac dokresli, nedá nám nespomenúť, že práve na nemeckom trhu okrem teda markantného zvýšenia dovozu a predaja čínskych elektromobilov narastajú aj percentá dovezených počítačov, ktorých je z Číny na nemecký trh dovezených až 86 percent, tiež smartfóny z Číny tvoria až 67,8 percenta podielu na trhu a taktiež nezanedbateľné množstvo je aj počet dovezených lítium-iónových batérií, ktorých je v Nemecku dovezených v Číny až 39,2 percenta.

Ak by sme sa pozreli na vývoz nemeckých automobilov celkovo (nie len elektromobilov), tak oproti porovnateľnému obdobiu z minulého roka klesol až o 23,9 percenta. Zaujímavosťou je, že Čína vyexportovala za rok 2022 do sveta okolo dvoch miliónov elektromobilov, pričom oproti roku 2020 je to až štvornásobok. Pri aktuálnom trende by tento rok mohla Čína na svetové cesty vyexportovať aj viac ako tri milióny elektrických áut.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button