Automobily

Hračkárske autíčko do mesta. Využije ho vôbec niekto?

Opel Rocks-e

Pamätáte sa na modely Opel Adam, Karl či Agila? Niektorí možno áno, no väčšina asi ani veľmi nie. Opel sa v posledných dvoch dekádach snažil o vytvorenie štýlového praktického mestského automobilu, ktorý by zaujal masy. Povedzme že Agile sa to aj celkom podarilo, no modely ako Karl a Adam boli krokom vedľa. Aj napriek veľmi podarenému dizajnu jednoducho nezaujali. Opel to však skúša ďalej a do sveta plánuje vypustiť ešte menšie mestské miniautíčko s menom Rocks-e. Šialený dizajn a drobné rozmery ho predurčujú na prácu v zdieľanej mobilite. Bežný človek si ho do garáži s najväčšou pravdepodobnosťou nezaparkuje.

Úspech? Alebo sklamanie…

Automobil váži len 471 kilogramov. Akumulátor disponuje kapacitou 5,5 kWh. Na jedno nabitie tak môžete prejsť zhruba 75 kilometrov.

Segment miniautíčok z roka na rok upadá. Automobilkám sa nevypláca vyrábať drobné dvojmiestne mestské drobce. Ich cena je len o niečo málo nižšie v porovnaní s ich o niečo väčšími, no stále malými súrodencami, ktorí dokážu vo svojom vnútri odviezť už štvoricu osôb. Sú však značky, ktoré boj na poli miniautíčok nevzdávajú. Hoci sa Opel v minulosti viackrát popálil práve v segmente malých mestských áut, prichádza dnes s novinkou Rocks-e.

Opel Rocks-e nie je tak úplne štandardným autom ako napríklad mestský Smart či Toyota iQ. Maličký Opel je totižto kategorizovaný ako štvorkolka a teda nemusí spĺňať až tak prísne štandardy, ako sa vyžadujú od konvenčného automobilu. Jeho dĺžka je 2410 mm, výkon elektromotora len 6 kW a maximálna rýchlosť obmedzená na 45 km/h. Niečo vám to pripomína? Áno, rakúske dôchodcovské autíčka Aixam, ktoré vo väčšej miere stretávame na nákupe v Hainburgu či Kitsee. Vždy si dobre pozanadávame keď sú lídrami kolóny. Vráťme sa však k novinke Opel Rocks-e. Automobil váži len 471 kilogramov. Akumulátor disponuje kapacitou 5,5 kWh. Na jedno nabitie tak môžete prejsť zhruba 75 kilometrov. Vyslovene mestské auto. Nabíjanie z domácej zástrčky v garáži trvá len 3,5 hodiny. Čo je jeho veľkou výhodou. Keď sme už spomenuli Rakúsko, napríklad v našej susednej krajine by tento automobil mohli používať už pätnásťroční vodiči. Či je to plus alebo mínus to posúďte sami.

Niektorým automobilovým nadšencom a znalcom francúzskych modelov sa môže znať nový model Opel Rocks-e tak trochu povedomý. A veru nemýlia sa. Vďaka príslušnosti značky Opel ku koncernu PSA je nový model z dielne Opel takpovediac prekapotovaným modelom Citroën Ami. Ten sa od tohto roku vyrába vo Francúzsku a začal sa dokonca predávať a to nielen na domácom trhu. Nástup Oplu Rocks-e na trh je naplánovaný na budúci rok. Predávať sa začne, ako inak, v Nemecku, odkiaľ poputuje aj do ďalších európskych krajín. Jeho cenovka zatiaľ zverejnená nebola. Vieme však, že objednávať by sa tento automobil mal zatiaľ len online.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button