AutomobilyTechnika

Ekologická budúcnosť poriadnych automobilov sa začína rysovať! Prichádza vodíkové BMW X5

BMW iX5 Hydrogen

O vodíkovom pohone sa polemizuje už dlho. Nie je tak zaujímavý pre lobistické skupiny ani pre pseudoekoaktvistov z Európskej únie. Prečo je to tak? Ťažko povedať. Fámy o tom, aký je vodík  nebezpečný, ako vybuchuje a môže mať fatálne následky pre šoférov jazdiacich vo vodíkových automobiloch sú nielen zastaralé, ale v dnešnej dobe doslova na smiech. Za všetkým treba hľadať peniaze. Veľmi sme sa však tešili informáciám z dielne Toyota, ktoré jazdu na vodík prezentovali nielen ako maximálne ekologickú, ale aj maximálne ekonomickú. Toyota má v tomto pohone už roky praxe ako aj milióny dolárov nainvestované v jeho výskume. Ešte viac nás ale teší, že BMW prichádza s novinkou, konkrétne s modelom iX5 Hydrogen. Toto SUV sa môže právom hrdiť svojim vodíkovým pohonom. Je to cesta k ekologickej jazde do budúcnosti, aj na poriadnych a veľkých automobiloch. Nielen na hračkárskych drobcoch, do ktorých vmestíte maximálne seba a možno ešte tašku s nákupom.

Japonské vodíkové srdce nemeckého SUV-čka…

Podľa posledných informácií značky BMW, dokáže vodíkové pohonné ústrojenstvo dodať automobilu výkon 275 kW.

Vodíkový pohon má množstvo výhod oproti tak spaľovacím motorom, ako aj oproti štandardným elektromobilom. Tankovanie vodíku je oveľa rýchlejšie, ako dobíjanie bateriek elektromobilu. Žiadne hodiny zbytočne strávené na benzínkach. Pravdou je, že na tankovanie vodíku treba dobudovať infraštruktúru. To však v rozvinutých krajinách nie je problémom. Východná Európa si implementáciu tankovacích možností pre vodíkové autá bude ešte musieť trošku počkať. Alebo ekologicky dospieť.

Vráťme sa však k najnovšiemu modelu BMW iX5 Hydrogen. Mníchovská automobilka ho predstavuje na prvých fotografiách. Oficiálne sa predstaví na autosalóne v Mníchove. Nebude však len ako stacionárny nepojazdný koncept, ale ako funkčný automobil na vodíkový pohon. Je to teda obrovský pokrok a hlavne krok vpred vodíkovej budúcnosti automobilov mníchovskej značky.

Podľa posledných informácií značky BMW, dokáže vodíkové pohonné ústrojenstvo dodať automobilu výkon 275 kW. Palivové články poskytnú 125 kW, ostatok dodajú batérie. Elektrické komponenty pritom nové vodíkové BMX iX5 Hydrogen využíva zo svojich elektrických súrodencov. Palivové články pochádzajú z japonskej dielne značky Toyota. BMW tak zužitkovalo roky praxe a výskumu Toyoty, aby si tak zabezpečilo čo najkvalitnejšie a najoverenejšie diely pre svoj vodíkový automobil a jeho pohonné ústrojenstvo, vďaka čomu ušetrilo nemalé financie a roky výskumu. Vodík potrebný pre pohon iX5 Hydrogen bude skladovaný v dvoch nádržiach z plastu, ktoré dostanú uhlíkovú výstuž. Bude skladovaný pod tlakom 700 barov. Do nádrží sa vmestí až šesť kilogramov vodíka.

Vodíkové SUV BMW iX5 Hydrogen nebude od svojich súrodencov odlišné len pohonom, ale aj vďaka dizajnovým prvkom, ktoré sú identické s modelmi z rodiny BMW i. Špecifické stredy 22-palcových diskov ako aj špeciálne upravená maska chladiča ihneď prezradia, o aké SUV sa jedná. Špecifický dizajn dostali aj výplne pre prívod vzduchu tak vpredu ako aj vzadu. Niektoré diely dizajnéri spolu s konštruktérmi vyhotovili na 3D tlačiarňach. Pneumatiky Pirelli sú vyrobené výhradne z certifikovaného ekologického prírodného kaučuku  umelého hodvábu na báze dreva.

BMW neprichádza s modelom iX5 Hydrogen na mníchovský autosalón len tak, z ničoho nič. Nová vodíková X5.ka je prvým z vodíkových modelov, ktoré chce BMW postupne implementovať na trh. Po vzore X5-ky by mali v budúcnosti prísť na cesty aj ostatné menšie modely. Vodíkové BMW iX5 Hydrogen je tak takou prvou testovačkou, na ktorej chce mníchovská automobilka vychytať všetky muchy, aby mohli byť jej nasledovníci takpovediac bez akejkoľvek skrytej chyby. BMW tiež bude poukazovať na zatiaľ nedostatočnú sieť dopĺňacích staníc vodíku, ktoré by sa mali začať stavať vo veľkom, aby bol vodíkový pohon konkurencieschopným. Veríme, že sa tak stane čo najskôr. Vodíkový pohon je ekologická budúcnosť automobilizmu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button