Domáce cestyInfo

V Bratislave po diaľnici oficiálne rýchlosťou aj 130 km/h!

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) potvrdila na stredajšej tlačovej konferencii spolu s predstaviteľmi dopravnej polície, že v niektorých časových úsekoch bude možné po bratislavskom obchvate jazdiť rýchlosťou až do 130 km/h. NDS spúšťa na bratislavských diaľničných úsekoch D1 a D2 najmodernejšie líniové riadenie dopravy. Systém takzvaných inteligentných diaľnic pomáha znižovať výskyt kolón, vďaka čomu zlepšuje celkovú plynulosť ako aj bezpečnosť premávky v obzvlášť zaťažených úsekoch. Novinkou budú premenné dopravné značky, ktorými budú dynamicky menené faktory ako najvyššia dovolená rýchlosť, určovanie zákazu predchádzania, tiež regulovaná jazda v jazdných pruhoch, či zobrazované výstražné značenie upozorňujúce na krátkodobo sa vyskytujúce nebezpečenstvo (kolóny, práce na ceste, nebezpečenstvo šmyku a podobné).

Vyššia rýchlosť, ale aj výraznejšie obmedzenia…

NDS spúšťa na bratislavských diaľničných úsekoch D1 a D2 najmodernejšie líniové riadenia dopravy.

NDS predstavila plán zbierania údajov o doprave ako aj o jeho následnom prepočítavaní a zobrazovaní obmedzení pomocou premenných dopravných značiek. Vstupné údaje pre riadiaci systém bude NDS operatívne zbierať zo 178 senzorov umiestnených na úsekoch bratislavských diaľnic D1 a D2. Ide o detektory vozidiel, stavu vozovky a senzory ovzdušia (teplota, zrážky, dohľadnosť). Systém získané údaje overí, vyhodnotí a následne namodeluje premávkové procesy. Ďalej tiež dokáže vytvoriť aj krátkodobé predikcie ďalšieho vývoja premávky. Riadenie premenných dopravných značiek bude prebiehať automaticky, pričom ich nastavenie bude prehodnocované každých 60 sekúnd. Pri závažnejších dopravných incidentoch aj rýchlejšie. V ideálnych podmienkach budú dopravné značky zhasnuté, naopak v prípade zhoršenia dopravnej situácie či pri závažných dopravných incidentoch, sa na značkách rozsvietia zodpovedajúce obmedzenia, zákazy alebo výstrahy.

V prvej fáze bude spúšťané líniové riadenie dopravy v celej dĺžke diaľnice D1 na území mestanášho hlavného mesta. To znamená v úseku medzi križovatkou Bratislava-Pečňa a budúcou križovatkou Bratislava-Východ (dnes momentálne výjazd Vajnory). V druhej etape bude nasledovať úsek D2, konkrétne výjazd Mlynská dolina – križovatka Jarovce. V týchto úsekoch budú diaľnice vyňaté z mesta, čo v praxi znamená, že jazdiť po nich budeme môcť v zmysle platných pravidiel cestnej premávky o jazde po diaľnici mimo obce. Režim spoplatnenie zostáva nezmenený. Za úseky diaľnice D1 a D2 na území Bratislavy naďalej platiť nebudeme.

Ako uviedla NDS vo svojej správe, v časoch nižších dopravných intenzít a priaznivých poveternostných podmienok, bude možné po bratislavských úsekoch diaľnic D1 a D2 vyňatých z mesta, jazdiť rýchlosťou až 130 km/h. Naopak, počas špičky, treba počítať s výraznejším obmedzením rýchlosti.

Zdroj: Národná dilničná spoločnosť, www.ndsas.sk

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button