Automobily

Francúzsky crossover z Číny pre Európu?! To je nový Citroën C5 X

Citroën C5 X

Francúzska automobilka Citroën sa vracia na cesty s segmentom strednej triedy v podobe nového crossoveru C5 X. Hoci sa model C5 prestal vyrábať v roku 2017, odkaz tohto vydareného vozidla pretrval a dnes sa predstavuje v označení zaujímavého crossoveru, ktorý osloví tak ponukou benzínových agregátov ako aj svojim komfortom a nevšedným, zaujímavým dizajnom.

Francúzi stavili na nevšednosť, ktorá má zaujať a prekvapiť. Citroën C5 X nie je vyslovene určený pre jednu skupinu motoristov. Má za úlohu prilákať tak stálych ako i nových zákazníkov bez ohľadu na vekovú kategóriu. A podľa nášho názoru, má na to veľký potenciál. V Európe je veľký záujem o SUV-čka no v Citroëne vedia, že tento segment nie je pre všetkých. Crossover C5 X má ponúknuť alternatívu, ktorá je niečo medzi SUV a kombíkom. Generálny riaditeľ značky, Vincent Cobeé, ho dokonca neoznačuje ako crossover, ale ako o novú evolúciu sedanu.

Pod kapotou len benzínové agregáty…

Dizajn automobilu má na svedomí tým pod taktovkou Pierra Leclercqa.

Nová vlajková loď, ako by sme mohli model Citroën C5 X nazvať, narástla na dĺžku 4805 mm, na šírku 1865 mm a na výšku 1485 mm. Rázvor ponúkne posádke úctyhodných 2785 mm. Dizajn automobilu má na svedomí tým pod taktovkou Pierra Leclercqa, ktorého prácu poznáme napríklad z automobiliek BMW či KIA. Francúzskej značke dizajnoval aj predchádzajúce modely ako novší C5, či staršie elegantné stroje XM a CX.

Kabína automobilu navrhnutá podľa Leclercqa je jednoduchá, minimalistická, nevtieravá no napriek tomu plná novodobých technologických vymožeností. Stredobodom prístrojovej dosky je digitálny prístrojový štít spolu s dotykovou 12-palcovou obrazovkou infotainmentu. Infotainment je celkom nový. My Citroën Drive Plus sa nechal inšpirovať svetom inteligentných telefónov, vďaka ktorým prebral niektoré prvky, ktoré odbúravajú návštevu servisu. Nechýba tu ani head-up displej, premietajúci údaje priamo na čelné sklo. Do batožinového priestoru modelu Citroën C5 X vmestíte náklad s objemom 545 litrov.

Pod kapotou nového elegantného modelu CitroënC5 X budú pracovať výhradne len benzínové agregáty. Presnejšie informácie k nim zatiaľ francúzska automobilka nezverejnila. Vieme však, že vrcholom ponuky pohonných ústrojenstiev bude plug-in hybridná sústava, s kombinovaným výkonom 165 kW. Do budúcnosti Citroën plánuje pridať aj čisto elektrický pohon.

Do Európy sa model Citroën C5 X dostane ešte tento rok. Čo je však prinajmenšom zarážajúce, je jeho výroba v čínskej fabrike v Čcheng-tu, odkiaľ sa nové Citroëny budú voziť aj na náš kontinent. Francúzska automobilka tento krok odôvodnila faktom, že o D-segment automobilov je v Číne a na ázijskom trhu až trikrát väčší záujem ako v Európe. Preto sa aj výroba bude odohrávať práve v Číne. Cena nového modelu Citroën C5 X zatiaľ oficiálne oznámená nebola.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button