Automobily

Americký mastodont na elektrinu vo verzii SUV! To je nový Hummer

GMC Hummer EV SUV

Fanúšikovia obrovských vojenských amerických strojov s označením Hummer sa minulý rok veľmi potešili, keď za značka Hummer vrátila na scénu. Samozrejme už to nie je o obrovskej spotrebe, brutálnej hmotnosti a sparťanskej výbave vojenského stroja. Dnes luxusne vyzerajúce SUV-čka s označením Hummer vyrába automobilka GMC. Pod kapotou, ak sa to tak vôbec dá nazvať, dnes pracuje elektrické pohonné ústrojenstvo, ktoré robí z Hummera automobil 21. storočia. Po vzore minuloročného pick-upu Hummer EV, dnes prichádza na scénu aj jeho SUV verzia. Vyzerá celkom zaujímavo…

Na scénu s výnimočnou cenovkou…

Po sklopení sedadiel ponúkne GMC Hummer EV SUV objem batožinového priestoru až 2316 litrov.

Karoséria SUV Hummer EV sa od verzie pick-up líši samozrejme hlavne karosériou. Majú však niečo spoločné a tým je drsný štýl. Oba automobily pôsobia ako horkokrvné terénne automobily. Či však majú aj skutočne vlastnosti plnohodnotných off-roadov, to ukáže čas a testovacie jazdy. Nateraz však môžeme potvrdiť, že ich vizáž je naozaj terénna. A nám sa to páči. Zaujímavým faktom nového GMC Hummer EV SUV je objem jeho batožinového priestoru po sklopení sedadiel. Neuveriteľných 2316 litrov je obrovský objem na prevoz nákladov od výmyslu sveta. Do “kufra” sa pri tom dostanete cez zadný prístup so šírkou 1219 mm. A to sme ešte nespomenuli, že ďalší batožinový priestor sa nachádza aj pod kapotou v prednej časti vozu.

GMC Hummer EV SUV je 4999 mm dlhý elektrický mastodont s rázvorom 3218 mm. Ako sme už vyššie spomenuli, nové SUV Hummer vyzerá ako poriadne terénne auto. Jeho výrobca sľubuje záujemcom aj výnimočné jazdné vlastnosti. A to hlavne mimo spevnených povrchov. Polomer otáčania automobilu je 10,8 metra, čo je celkom solídny údaj. K dosiahnutiu tejto hodnoty mu napomáhajú aj zadné natáčacie kolesá. Prejazdy nerovnosťami nebudú pre GMC Hummer EV SUV až takým problémom a to aj vďaka jeho úctyhodnej svetlej výške 406 mm. Brodivosť je pri tom až 813 mm. Dokonca automobil disponuje aj možnosťou takzvanej “krabej chôdze”, čo v praxi znamená pohyb do strany vďaka natočeným kolesám oboch náprav.

Pohonným ústrojenstvom elektrického GMC Hummer EV SUV bude v základe dvojica elektromotorov. Vo vyššej verzii budú až tri. Ich spoločný výkon bude o niečo nižší ako pri pick-upe Hummer. SUV-čko ponúkne výkon 830 koní. O akumulátore toho zatiaľ veľa nevieme. Vieme však povedať, aký by mal byť dojazd elektrického mastodonta. Výrobca poskytol informáciu, že dojazd modelu GMC Hummer EV SUV bude zhruba 485 kilometrov. Automobil bude disponovať funkciou PowerStation, čo umožňuje z neho nabíjať aj iné spotrebiče či dokonca iný elektromobil. Bude tak veľkou zásobárňou elektrickej energie pre okolité prostredie. Vďaka silnej rekuperácii pomocou bŕzd bude GMC Hummer EV SUV ovládané len jedným pedálom. Pri jeho zošliapnutí automobil pridá a pri jeho uvoľnení automobil brzdí. Táto funkcia je prispôsobená aj pre jazdu v teréne.

Prvé exempláre masívneho terénneho elektrického SUV GMC Hummer EV by sa mali dostať k svojim majiteľov až v roku 2023. Objednávky sa však podávajú už dnes. Prvá edícia modelu GMC Hummer EV SUV bude začínať s paketom Extreme Offroad na cene 110 595 dolárov, čo na automobil takýchto rozmerov, s takou technológiou, akú ponúka ,vôbec nie je veľa. Ešte menej však zaplatíte za základnú verziu. Tá začína na cene 79 995 dolárov. Uvidíme ,či sa postupne tento model dostane aj na iné trhy a či ho tak budeme môcť privítať minimálne v Európe, ak nie rovno aj na našich cestách.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button