RETRO

Flajole Forerunner (1955): Dizajnová štúdia založená na Jaguare, ktorú ovplyvnil americký trh

Flajole Forerunner (1955)

Klasický britský štýl máčaný v americkej burgerovej omáčke. Zhruba tak by sa dal opísať výsledok tejto dizajnovej štúdie s názvom Flajole Forerunner. Skutočne unikátny prototyp Billa Flajoleho, bývalého dizajnéra Chrysleru a Fordu. Luxus alebo nevkus? Aj tak by sa dala položiť otázka pri pohľade na toto auto…

Spolu s Bobom Gregoriem sa inžinier podieľal aj na vývoji modelu Edsel Ford Continental. Teraz meno Edsel nie je nevyhnutne spojené s klasickou krásou, ale Flajoleho najznámejším projektom zostáva Forerunner, ktorý bol predaný na aukcii Bonhams v roku 2009 – takmer 60 rokov po jeho vytvorení.

Luxus alebo nevkus? Natíska sa otázka pri Flajole Forerunner…

Sklolaminátové telo Forerunnera poháňa 3,4-litrový šesťvalcový motor modelu Jaguar XK120M. Výkon sa prenáša na zadné kolesá cez štvorstupňovú manuálnu prevodovku.

Technickým základom Flajole je Jaguar XK120. Auto, ktoré si americký inžinier okamžite zamiloval. Cieľom bolo urobiť z britského športového auta niečo jedinečné a dodať mu „exkluzívny nádych“. Povedali by sme, že plán sa naplnil. Akurát sa nevieme rozhodnúť, či je toto auto naozaj exkluzívne, alebo už gýčové.

Sklolaminátové telo Forerunnera poháňa 3,4-litrový šesťvalcový motor modelu Jaguar XK120M. Výkon sa prenáša na zadné kolesá cez štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Virtuózne vozidlo sa zastaví pomocou bubnových bŕzd.

Dizajnový jazyk určuje vysoká pevná predná časť. Pred integrovanou maskou chladiča je umiestnená lišta ako nárazník. Vyduté, vysoké blatníky prekrývajú dlhú, nízko položenú kapotu. Vrcholom je inovatívna sťahovacia strecha z plexiskla, ktorá je ukrytá pod dlhou klesajúcou zadnou časťou fastback.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Palubná doska je prakticky totožná s tou z Jaguaru. Roky predtým, ako iní prišli s týmto nápadom, Flajole nainštaloval do auta sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, aby sa minimalizovalo riziko poranenia krčnej chrbtice pri potenciálnych nehodách.

Inžinier používal Forerunner ako osobné vozidlo až do 60-tych rokov, kým ho v roku 1973 predal. Vozidlo bolo vystavené v múzeu Blackhawk v Danville v Kalifornii a potom bolo v roku 1998 predané súkromnému vlastníkovi.

V auguste 2009 bolo auto predané znova na spomínanej aukcii Bonhams za 188 500 dolárov (približne 176 500 eur podľa dnešného kurzu). V roku 2012 bol Forerunner vystavený na aukcii Barret Jackson v Scottsdale, no pre tento zlatý kúsok sa však už nenašiel kupec.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button