Automobily

FIAT prichádza s elektrickým vanom E-Ulysse! Predpovedá návrat MPV-čiek?

FIAT E-Ulysse

Talianska značka Fiat pokračuje v elektrifikácii svojej flotily. Po drobnom mestskom modelu Fiat e500 prichádza na scénu aj osobná verzia modelu Scudo, konkrétne model Fiat E-Ulysse. Môžeme ho označiť ako priestranné MPV. Že by týmto modelom svetu chcel Fiat niečo odkázať? Hlása nové elektrické MPV návrat tejto “odkopnutej” triedy znovu na scénu?

E-Ulysse je aktuálne druhým elektrickým Fiatom…

Elektrická dodávka narástla na 4950 mm na dĺžku (5300 mm pri verzii Long) a 1900 mm na výšku. Nákladný priestor ponúkne objem až 4200 litrov v štandardnej verzii. Long je ešte o 700 litrov väčší.

O pohon elektrického rodinného úžitkáča Fiat E-Ulysse sa stará elektromotor s najvyšším výkonom 101 kW s krútiacim momentom 260 Nm. Energiu čerpá z akumulátora s kapacitou 50 alebo 75 kWh. Podľa zvolenej verzie batérie sa môže dojazd priblížiť až k hranici 33é km na jedno nabitie. Maximálny rýchlosť automobilu pritom nepresiahne hranicu 130 km/h. Pri rýchlonabíjaní s výkonom 100 kW sa akumulátor dokáže z nuly na 80% nabiť za 45 minút.

Elektrická dodávka narástla na 4950 mm na dĺžku (5300 mm pri verzii Long) a 1900 mm na výšku. Nákladný priestor ponúkne objem až 4200 litrov v štandardnej verzii. Long je ešte o 700 litrov väčší. Ak však v automobile bude sedieť sedem pasažierov, do kufra vložíte “len” 900, respektíve 1500 litrov nákladu. Ložná plocha ponúkne 3100, resp. 3500 mm vo verzii Long. V základnej výbave automobilu nájdeme 17-palcové disky kolies, sieť pre bezpečnú prepravu nákladu, tienidlá zadných skiel či v interiéri trojzónovú klimatizáciu. Vyššia verzia Lounge prinesie aj elektronicky ovládané piate dvere, ambientné osvetlenie, presklenú strechu, xenónové svetlá či kožené čalúnenie.

Interiér vozidla, presnejšie kabína, je spracovaná tak, aby automobil nepôsobil ako úžitkový model, ale aby ponúkol čo najväčší možný komfort a pohodlie. Zákazník si môže zvoliť panoramatické strešné okno, ktoré sa skladá z dvoch panelov, ktorých celková plocha je až 1 meter štvorcový. Medzi sklami, ktoré je možné zakryť clonou, je vyvedený panel klimatizácie so šiestimi výdychmi, nastavením teploty ako aj s LED-diódovým osvetlením. Automobilu nechýbajú ani tri verzie infotainmentu. Najväčší z nich disponuje obrazovkou s uhlopriečkou 7-palcov. Ponúkne tiež navigáciu TomTom či podporu konektivity cez Andriod Auto alebo Apple CarPlay. Za príplatok budú k dispozícii systému rozpoznávania značiek, varovanie pred vybočením z jazdného pruhu, aktívne núdzové brzdenie, prevencie pred čelným nárazom, sledovania mŕtveho uhla a mnohé ďalšie.

Vo vnútri automobilu je možné odviezť maximálne osem členov posádky. Sedemmiestna konfigurácia dostala označenie Living Room. Je to čiastočne aj preto, že dvojica sedadiel v druhom rade sa dá jednoducho otočiť do protismeru jazdy. K tomu si môžete rozložiť stolík a dostanete tak pocit, ako by ste sedeli doma v obývačke. Osemmiestna konfigurácia dostala označenie Shuttle. Druhý a tretí rad sedadiel disponuje tromi miestami na sedenie, ktoré sú otočené v smere jazdy. Vďaka nastaviteľným lakťovým opierkam, operadlám či možnosti posúvania sedadiel podľa potreby by mala mať posádka na výber z dvanástich možných konfigurácii sedenia V sedemmiestnej verzii ich je k dispozícii až šestnásť. Výroba elektrického modelu Fiat E-Ulysse bude prebiehať vo francúzskej fabrike Hordian. Prvé kusy by sa k majiteľom mohli dostať už v máji tohto roku.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button