Automobily

Fastback Peugeot 408 chce zaujať výbavou a technologickým vybavením

Peugeot 408

Najnovší model C-segmentu, Peugeot 408, chce zaujať aktuálnych, ale aj nových priaznivcov francúzskeho leva, hneď niekoľkými spôsobmi. Hneď na prvý pohľad ponúkne nevšedné karosárske prevedenie. Vo svojom vnútri pripravil pasažierom bohatú výbavu a samozrejme, ako fenomén tejto doby, nebude chýbať ani široká paleta pohonov, vrátane tých elektrických. Tak čo, dali by ste sa presvedčiť novým modelom Peugeot 408?

Peugeot postavil model 408 na vrchol ponuky C-egmentu…

Automobil je postavený na platforme EMP2 (Efficient Modular Platform), vďaka ktorej sa môže jeho pohonným ústrojenstvom stať široká paleta pohonov.

Novinka Peugeot 408 má za úlohu doplniť ponuku vozidiel v C-segmente, kde si automobilka vybudovala za posledné roky silné postavenie, hlavne vďaka SUV-čkam 3008 a 5008, ako aj vďaka modelu 308. Novinka 408 by sa mala postaviť na pomyselný vrchol ponuky segmentu C značky Peugeot. Automobil je postavený na platforme EMP2 (Efficient Modular Platform), vďaka ktorej sa môže jeho pohonným ústrojenstvom stať široká paleta pohonov. Od konvenčných až po čisto elektrické.

Peugeot 408 narástol na dĺžku na 4687 mm, na šírku na 1848 mm a na výšku na 1478 mm s rázvorom náprav 2787 mm. Nie je teda obrom, ale akurátnym automobilom do nielen mestskej premávky tak pre rodinného, ako aj biznisového jazdca. Jeho dizajnová línia je čisto fastbacková, čo by mu mohlo priniesť úspech u mladšej generácie motoristov. No svojimi tvarmi neurazí ani vyzretejších motoristov. Výrazná maska chladiča dostala farbu karosérie a je ozdobená novým veľkým logom s levou hlavou. Za ním sa skrýva radar. Automobil dostal aj LED-Matrix svetlomety vo vorme už tradičných “tesákov”, ktoré doslova z noci spravia deň. Spodná časť karosérie dostala praktické oplastovanie. Z priestoru pod blatníkmi budú vytŕčať zliatinové disky s rozmermi od 17 do 20-palcov.

Na veku kufra sa vyníma spojler, ku ktorému je vzduch obmývajúci automobil, smerovaný pomocou aerodynamických prvkov v zadnej časti strechy. Zahraničný novinári ich označujú ako uši mačkovitej šelmy. A takou presne Peugeot 408 aj je. Interiér automobilu dostal klasické usporiadanie i-Cockpitu s malým volantom a úplne novým digitálnym prístrojovým panelom, ktorý ponúkne 10-palcový displej, niekoľko režimov zobrazenia či vo výbave GT aj technológiu 3D zobrazenia. Nový je aj stredový dotykový displej infotainmentu, ktorý ponúkne aj plne konfigurovateľné prepínače i-toggles. Displej je mierne natočený na vodiča, vďaka čomu bude menej uberať šoférovi z výhľadu na vozovku pri jazde. Stredová konzola je zase otvorená aj smerom na spolujazdca. Sedadlá ponúknu tiež masážne funkcie. Vpredu aj vzadu nebudú chýbať USB-C konektory. Pre čo najväčší pôžitok z hudby pri jazde dostal model Peugeot 408 aj Hi-Fi systém Focal.

Z technologických vymožeností sa budú môcť noví majitelia modelu Peugeot 408 tešiť na adaptívny tempomat, automatické núdzové brzdenie, rozpoznávanie dopravných značiek, smedovanie pozornosti jazdca, systém nočného videnia, parkovaciu kameru s uhlom sledovania 360 stupňov, sledovanie mŕtveho uhla, či dokonca funkciu Drive Assist 2.0, ktorá je akýmsi ďalším krokom k autonómnej jazde. Okrem technologických vymožeností ponúkne Peugeot 408 napríklad aj veľkorysý batožinový priestor. V základe to bude 536 litrov. Po sklopení sedadiel až 1611 litrov vrátane 36 litrov pod kobercom batožinového priestoru pri verziách so spaľovacím motorom.

Peugeot 408 prichádza hneď s niekoľkými možnosťami pohonu od spaľovacích motorov až po elektrický pohon. Na začiatku predaja sa bude ponúkať s trojicou pohonných jednotiek. S dvojicou plug-in hybridných pohonov s označením 180 e-EAT8 a 225 e-EAT8 a s jednou spaľovacou pohonnou jednotkou PureTech s objemom 1,2 litra a výkonom 130 koní. Všetky motorizácie budú spojené s osemstupňovým automatom a s pohonom predných kolies. Základná plug-in hybridná verzia je kombináciou motoru PureTech s výkonom 150 koní a elektromotora s výkonom 81 kW. Výkonnejšia verzia ponúkne spaľovák s výkonom až 180 koní. Obe verzie majú osadený lítium-iónový akumulátor s kapacitou 12,4 kWh. Čo je smutné, je úplne vylúčenie naftového motora. Škoda. Do budúcnosti sa však počíta aj s čisto elektrickým pohonom. Výroba pre európsky ako aj mimoeurópsky trh bude prebiehať vo francúzskej fabrike Mulhouse. Neskôr sa do výroby pridá aj čínska fabrika Čcheng-tu pre domáci trh. Na cenovku modelu Peugeot 408 si ešte budeme musieť nejaký ten “piatok” počkať.

Zdroj: Official YouTube Channel Peugeot Slovensko

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button