Automobily

Čínske Nio predstavuje ďalší model! ES7 prekonáva hranice

Nio ES7

Čína zažíva obrovský automobilový boom. Predstavuje modely jeden za druhým. Každý o niečo zaujímavejší ako ten predchádzajúci. Nechceli by sme byť v koži európskych automobiliek, ktoré sa musia doslova triasť, s čím prídu čínske značky v najbližších dňoch. Čínske modely zaujmú nielen dizajnom, ktorý v poslednej dobe vnímame ako dokonalejší v porovnaní s európskou prémiou, ale aj s údajmi, ktoré prekonávajú hranice. Modelom, ktorý sa snaží zaujať svojimi parametrami, je aj Nio ES7. Elektrické SUV, ktorého výkon je 653 koní a z nuly na stovku vyštartuje za 3,9 sekundy. A azda najzaujímavejším údajom o ňom je jeho cenovka…

Za osem rokov existencie vyrobilo Nio šesť nových modelov…

Elektrické SUV ponúkne až tri kapacity akumulátorov – 75, 100 a 150 kWh.

Elektrické SUV Nio ES7 stojí na najnovšej platforme čínskej značky, ktorá je na trhu síce len od roku 2014, no dodnes priniesla na cesty už šesť modelov. Hoci ich na našich cestách nestretávame, v Číne žnú veľký úspech. Posledným modelom je ES7, ktorý ponúkne dĺžku 4912 mm, šírku 1987 mm, výšku 1720 mm a rázvor 2960 mm. Platforma bude disponovať hardvérom, ktorý bude podporovať autonómnu jazdu. Všetky softvérové aktualizácie budú dostupné automaticky vďaka predplatenému balíku služieb.

Elektrické SUV ponúkne až tri kapacity akumulátorov – 75, 100 a 150 kWh. Najväčšia baterka by podľa čínskej metodiky mala automobilu poslúžiť na prejdenie 850 kilometrov pri plnom nabití. Akumulátory je dokonca možné do automobilu vložiť tak, že si ich majiteľ bude platiť formou prenájmu. Cena vozidla je tak nižšia no zákazník musí platiť mesačný prenájom. Zaujímavým údajom je aj súčiniteľ odporu vzduchu ktorý dosahuje hodnotu 0,263. O pohon elektromobilu sa stará dvojica elektromotorov, jeden pri každej náprave. Automobil tak disponuje pohonom všetkých štyroch kolies. Predný elektromotor poskytne výkon 245 koní, zadný 408 koní. Celkový výkon sústavy je 653 koní a krútiaci moment 850 Nm.

Z nuly na 100 km/h dokáže zrýchliť Nio ES7 za 3,9 sekundy. Vďaka prémiovým brzdám Brembo, ktoré čínsky elektromobil ponúkne už v základnej výbave, dokáže zo stovky úplne zastať na 33,9 metroch. Automobilu nechýba ani pohodlné vzduchové odpruženie. Batožinové priestor poskytne 658 litrov na náklad. Po sklopení zadného radu sedadiel sa ložná plocha zväčší na takmer 1,9 metra. Za elektrickým SUV je možné ťahať príves s hmotnosťou do dvoch ton.

Prvé vozidlá sa na domáce cesty dostanú už koncom augusta. A aká je cenovka tohto modelu? S najmenším akumulátorom bude jeho cena štartovať na 468 000 juanoch, čo je v prepočte 69 200 eur. Pri prenájme bude cena vozidla 398 000 juanov, čo je 58 850 eur. Mesačne tak záujemci o prenájom zaplatia za automobil 980 juanov, čo je zhruba 145 eur a to je naozaj zaujímavá suma keď si predstavíme, koľko eur nás stoja operatívne lízingy u nás.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button