Automobily

Extravagantná značka Wiesmann sa vracia na scénu! Pripravuje elektrický roadster

Wiesmann Project Thunderball

Keď nemecký výrobca športových roadsterov ohlásil svoj koniec v roku 2014, boli sme veľmi sklamaní. Pôsobivé a nezameniteľné dizajny športiakov s motormi BMW sme veru radi obdivovali nielen na webových stránkach, ale aj na rôznych automobilových podujatiach. Preto sme tajne dúfali, že sa nájde investor, ktorý by vytiahol nemeckú dielňu z dna. A našiel sa. V roku 2020 Wiesmann znovu otvoril svoje brány a vypustil do sveta fotky projektu Gecko. Len dva roky po ňom prichádza s ďalšou bombou a to s projektom Thunderball. Bude to nový čisto elektrický roadster.

Wiesmann môže zamiešať karty na poli s elektromobilmi…

Elektromotory budú napájané z akumulátoru s kapacitou 83 kWh. Nabíjanie batérie bude možné do výkonu až 300 kW.

Motor z dielne BMW bude pod kapotou nového roadsteru Wiesmann Project Thunderball nahradený dvojicou elektromotorov. Zaujímavosťou je, že dvojica elektromotorov bude umiestnená pri kolesách zadnej nápravy a teda jeden elektromotor na jedno zadné koleso. Wiesmann nechce robiť zo svojho auta elektrickú štvorkolku. Náhon sa teda bude realizovať aj naďalej na zadnom páre kolies. Výkon sústavy elektromotorov by sa mal pohybovať na hranici 671 koní s krútiacim momentom až 1100 Nm. Zadok modelu Wiesmann Project Thunderball bude teda poriadne neposedný.

Elektromotory budú napájané z akumulátoru s kapacitou 83 kWh. Nabíjanie batérie bude možné do výkonu až 300 kW. Vozidlo pracuje v systéme s 800V napätím. S plne nabitou batériou by mohol mať Wiesmann Project Thunderball dojazd až 500 kilometrov. Nevieme však, pri akom štýle jazdy bola táto hodnota nameraná. Pri plne športovej asi ťažko. Dobíjaniu dopomáha aj päť úrovní rekuperácie. Hmotnosť nemeckého elektrického roadsteru by sa mala pohybovať na hranici 1700 kg.

Dizajn modelu Wiesmann Project Thunderball ostáva verný tvarom svojich predchodcov. V maske chladiča môžeme badať paralelu s modelom MF5. Rovnako jeho odkaz nesú aj zadné svetlá. Interiér automobilu je stále v retro štýle, no vyzerá poriadne luxusne. Nechýba už digitálny prístrojový štít pod volantom, dotyková obrazovka infotainmentu, ale tak isto dizajnéri neobišli ani početné analógové budíky. Nechýbajú kožené čalúnenie tak sedadiel ako aj prístrojovky ako aj novodobé karbónové doplnky. Kedy by sa mohol dostať nový Wiesmann Project Thunderball do predaja si nemecká značka necháva pre seba. Vieme však, že nový model sa bude vyrábať vo fabrike Gecko v Dülmene a na automobile bude pracovať takmer nezmenený tím ľudí, aký pracoval aj na predchádzajúcich modeloch.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button