Automobily

Ešte zaujímavejší hybridný hatchback

Nissan Note e-Power

Model Nissan Note si prešiel od svojho stvorenia mnohými dizajnovými metamorfózami. Posledná tretia generácia ho však ukazuje v jeho plnej kráse a presne v tom prevedení v akom mu to najviac sekne. Na európskom trhu sa neobjavuje od roku 2017 a všetkým nám je jasné prečo. Na domácom trhu však prekonal “škaredé” obdobie a dnes prichádza ako pútavý konkurencieschopný hatchback. Dokonca výhradne len v hybridnom prevedení.

Tretia generácia je tá najprepracovanejšia…

Pozitívna zmena prístupu k Nissanu Note zo strany vedenia spoločnosti sa pretavila do verzie, ktorá už nie je MPV-čkom, ale pútavým hatchbackom.

Tretia generácia Nissanu Note je zatiaľ dizajnovo najprepracovanejšia. Kompletne upustila od myšlienky rodinného MPV. A dobre že sa tak aj stalo. Záujem o MPV-čka upadá. Naopak hatchbackom sa darí. Tretia generácia disponuje rozmermi 4045 mm na dĺžku, 1505 mm na výšku s rázvorom 2580 mm. Priamou konkurenciou Nissanu Note je Honda Jazz.

Japonský hatchback sa vo svojej tretej generácii úplne zbavil konvenčného pohonu. Pod jeho kapotou sa teraz nachádza už len hybridné e-Power ústrojenstvo pričom spaľovací motor slúži len ako generátor na dobíjanie batérie a nie na samotnú jazdu.

Prevádzkový riaditeľ Nissanu, Ashwani Gupta sa na marho Nissanu note e-Power vyjadril takto: “Predaj Nissana Note e-Power na domácom trhu začal v roku 2016. Vtedy sa predával ako teplé rožky a my práve preto chceme priniesť rovnaké potešenie zákazníkom aj s novou treťou generáciou.”

Hybridný pohonný systém kombinuje 1,2 litrový atmosférický trojvalec s elektromotorom a líthium-iónovou batériou. Za príplatok je dokonca možná aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Výkon ústrojenstva by mal dosahovať silu 85 kW a poskytnúť krútiaci moment 280 Nm. Oproti svojmu predchodcovi by mal byť nový Note e-Power o 6% výkonnejší.

Dizajn tretej generácie odkazuje na súrodenecký model Ariya. Výrazná maska chladiča je dizajnovaná do písmena “V”. Nesmú chýbať štýlové LED-svetlomety. Interiéru kraľujú spoločne digitálny prístrojový štít a dotykový displej s multimediálnym systémom uprostred.

Z technologického hľadiska ponúka tretia generácia modelu Nissan Note lepšie odhlučnenie kabíny, tiež nižšiu spotrebu spaľovasieho motora vďaka nízkym prevádzkovým otáčkam ako aj ľahši a kompaktnejší invertor. Predávať sa bude na domácom trhu. Či dorazí aj do Európy zatiaľ povedať nevieme.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button