Automobily

Dvestovka v hybridnom cabriu za 7 sekúnd? Paráda!

Ferrari SF90 Spider

Pred rokom sa na cesty dostal model so vztýčeným žrebcom na kapote s označením SF90. Nie len podľa slov zástupcov Ferrari, ale aj podľa technických parametrov to bolo najvýkonnejšie a najrýchlejšie akcelerujúce Ferrari všetkých dôb. Dnes prichádza jeho obnažená cabrio verzia. Zo sily, rýchlosti a technologického vybavenia svojho súrodenca s pevnou strechou si ponecháva úplne všetko. A k tomu hore bez vyzerá ešte viac sexi.

Ferrari SF90 Spider poháňa dvakrát prepĺňaný vidlicový osemvalec s objemom štyroch litrov a výkonom 547 kW a krútiacim momentom 800 Nm. Slušná nálož na automobil s hmotnosťou 1670 kg. No nie je to úplne všetko. Spaľovací motor dopĺňa aj trojica elektromotorov (dva vpredu a jeden vzadu) medzi osemvalcom a osemstupňovým automatom. Energiou ich zásobuje malá lítium-iónová batéria s kapacitou 7,9 kWh. Dojazd na čisto elektrický pohon by sa mal pohybovať niekde na hodnote 25 km.

Plug-in hybridné ústrojenstvo tak dokáže poskytnúť výkon až 735 kW (1000k). Vďaka tom Spider dokáže z nuly na stovku vystreliť za 2,5 sekundy a na dvestovku mu to trvá sedem sekúnd. Jeho maximálka sa pritom dokáže vyšplhať na rýchlosť 340 km/h. Súrodenec s uzavretou strechou to dokáže za dvestovku o 0,3 sekundy rýchlejšie.

Strecha modelu SF90 Spider sa dokáže sklopiť za 14 sekúnd. Aj vďaka sklápacej streche je cabrio model o niečo ťažší ako ten so strechou pevnou. Ferrari myslelo aj na tento fakt a za príplatok ponúka paket Assetto Fiorano, ktorý obsahuje odľahčené diely a dokáže tak hmotnosť Spidera zredukovať až o 21 kilogramov. Výsledná hmotnosť cabria je 1670 kg čo je aj tak o 100 kg viac ako pri prevedení hardtop. Avšak pri tej sile, akou hybrid disponuje, je táto váha navyše nepodstatným faktorom. Ferrari SF90 Spider dostalo cenovku 480 000 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button