Automobily

Plug-in hybridné Ferrari s motorom V6 a výkonom 830 koní

Ferrari 296 GTB

Šesťvalcový motor sa vo Ferrari objavil naposledy v modeli Dino, ktoré bolo stvorené na počesť zomrelého syna zakladateľa talianskej značky so vztýčeným žrebcom na kapote. Odvtedy sa šesťvalce pod kapotou modelov Ferrari nevyskytovali. Až dodnes. Vo vlnách motoristického zákulisia sa už dlhšie povrávalo o športiaku so šiestimi valcami no oficiálne informácie nie a nie prísť. Klebety sa však stali pravdou a na scénu prichádza plug-in hybridné Ferrari 296 GTB so šesťvalcovým spaľovacím motorom V6. Hybridné ústrojenstvo dodá najnovšiemu modelu výkon až 830 koní. Na čisto elektrický pohon pri tom prejde 25 kilometrov.

Paralela so slávnym modelo Dino…

 Z nuly na stovku dokáže vystreliť len za 2,9 sekundy. Na dvestovku mu to trvá len 7,3 sekundy.

Hoci nové Ferrari nedostalo podobný či rovnaký názov ako jeho šesťvalcový predchodca, označenie 296 GTB poukazuje na objem motora 2,9 litra (hoci má až 2992 cm3) a počet jeho valcov, čiže V6. GTB znamená Gran Turismo Berlinetta. Nový V6-ka pod kapotou Ferrari 296 GTB je teda prvým šesťvalcovým motorom od dôb slávneho modelu Ferrari Dino.

Ak by sme uvažovali o tom, že šesťvalec je pre taký automobil, akým je nové Ferrari, nedostatočný, poteší nás informácia, že sa V6-ka spriahla s elektromotorom. Plug-in hybridný systém tak dokáže zo seba vyžmýkať úctyhodný výkon 830 koní s krútiacim momentom 740 Nm. Z nuly na stovku tak dokáže vystreliť len za 2,9 sekundy. Na dvestovku mu to trvá len 7,3 sekundy. Maximálna rýchlosť nového Ferrari 296 GTB je 330 km/h. Spaľovací motor je uložený v strede a napomáha optimálnemu rozloženiu hmotnosti. Zadný aktívny spojler pri rýchlosti 250 km/h dokáže vytvoriť prítlak až 360 kg.

Ferrari 296 GTB je aj napriek hybridnému ústrojenstvu a akumulátorom stále veľmi štíhle auto. Jeho hmotnosť ostáva pod hranicou 1500 kilogramov. Ak si však zákazníci objednajú príplatkový paket Assetto Fiorano, hmotnosť dokáže ešte klesnúť. Paket obsahuje množstvo karbónových doplnkov, adaptívne tlmiče, zadné okno z Lexanu, pneumatiky Michelin Sport Cup 2 či špeciálne polepy v štýle Ferrari 250 Le Mans. Za príplatok môže dostať Ferrari 296 GTB aj karbónové disky kolies.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér nového šesťvalcového Ferrari 296 GTB je dvomi slovami elegantný a jednoduchý. Prístrojovka je orientovaná na vodiča. Oproti posledným súrodencom je však 296 GTB-čko o niečo sparťanskejšie. Chýba mu napríklad dotyková obrazovka. Konštruktéri sa pravdepodobne zamerali na podobnosť s modelom Dino a prebrali jeho čistotu a jednoduchosť tvarov vnútrajška. Volič prevodovky je umiestnený v stredovom tunely a je prevzatý z modelu SF90. Cenu najnovšieho Ferrari 296 GTB zatiaľ automobilka nezverejnila. O lacnú hračku však určite nepôjde.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button