Automobily

Elektrický pretekársky koncept Porsche môže byť predzvesťou nového Caymanu + VEĽKÁ GALÉRIA

Porsche Mission R

Pretekársky koncept nemeckej športovej značky Porsche s označením Mission R je naozaj krásny okruhový stroj, ktorý poteší nielen svojim dizajnom ale aj brutálnym výkonom 1088 koní. Jeho krivky, ako aj celkový dizajn, môžu byť predzvesťou novej generácie Porsche Cayman. Či tomu naozaj tak bude, ukáže budúcnosť. Nám by sa veru športovejšie ladený Cayman po vzore konceptu Mission R veru páčil. Akurát ten pohon by mohol ostať benzínový. Alebo nie?

Perfektná aerodynamika sa snúbi s obrovským výkonom…

Porsche Mission R dokáže z nuly na stovku vypáliť za 2,5 sekundy a jeho  maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na hodnote 300 km/h.

Už na prvý pohľad je jasné, že koncept Porsche Mission R je poriadny dravec. Jasnou rečou v prospech tohto prvého dojmu hovorí aj jeho dvojica elektromotorov, ktoré poháňajú obe nápravy a ich kombinovaný výkon je 800 kW a teda 1088 koní. Tento výkon bude využívať okruhový špeciál v kvalifikačnom režime. V pretekovom režime to bude stabilný výkon 500 kW a teda 680 koní. Ak si predstavíme, že pretekársky koncept nemá hmotnosť ani 1500 kilogramov, výkon je brutálny. Vďaka nemu dokáže z nuly na stovku vypáliť za 2,5 sekundy a jeho  maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na hodnote 300 km/h. Boli by sme však zvedaví, akú rýchlosť by dokázal dosiahnuť bez obmedzovača…

Akumulátory, tak isto ako aj elektromotory, chladí počas ich práce olejové chladenie, ktoré maximálne účinným odvádzaním tepla zabraňuje poklesu výkonu ako aj neželanému prehriatiu. Akumulátor pracuje s 900 voltovou technológiou. Vďaka nemu sa z 5 na 80 percent dokáže nabiť len za 15 minút. Podľa slov konštruktérov by mala kapacita akumulátora vydržať poháňať pretekársky stroj zhruba 30 až 40 minút na okruhu. Kapacitu však neprezradili.

Interiér automobilu je rýdzo pretekársky. To však neznamená, že je nevkusný či nedokončený. Je prepracovaný do detailu tak, aby čo najlepšie sadol jazdcovi a poskytol mu nielen bezpečie, ale aj pohodlie. Jazdec sedí v špeciálne navrhnutom škrupinovom sedadle, ktoré bolo vytvorené pomocou 3D tlače. Je doplnené špeciálnym čalúnením. Na prístrojovke sa nachádza dvojica displejov. Prvý je digitálny prístrojový štít a ten druhý sa netradične nachádza na volante. Je obklopený množstvom prepínačov. Strecha pretekárskeho špeciálu je čiastočne presklená čo je síce efektné no pri pretekoch nemusí byť úplne vhodné. Rám strechy je súčasťou karbónového rámu auta, integrovaného do karosérie. Zaručuje vysokú tuhosť a maximálnu bezpečnosť. Zaujímavosťou je tiež zloženie materiálov použitých na výrobu karosérie. Veľká časť z nich je získaná z udržateľných zdrojov či recyklovaných materiálov.

Dizajn pretekárskeho elektrického Porsche Mission R bol inšpirovaný modelom Taycan. Presný nárazník dostal systém aktívnej aerodynamiky Porsche (PAA), ktorý spolupracuje so zadným pohyblivým krídlom a zabezpečuje čo najlepší prítlak vo všetkých rýchlostiach. Bočné časti pretekárskeho špeciálu ako aj zadná časť disponuje aerodynamickými prvkami a difúzormi, ktoré napomáhajú lepšej stabilite, chladeniu i aerodynamike. Porsche Mission R nie je len konceptom, ktorý zastrčia jeho stvoritelia niekde do múzea. Už onedlho by sa mal objaviť na okruhoch a poputovať k prvým záujemcom. Tímy, ktoré pracujú na elektrickom okruhovom koncepte Mission R, by v budúcnosti mali participovať aj pri tvorbe osobných automobilov. To znamená, že budúce modely Porsche by mohli byť veľmi podobné okruhovému stroju.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button