Automobily

Najrýchlejšie SUV na svete? Brabus “potunil” Mercedes GLE 63 S Coupé

AMG GLE 63 S Coupé Brabus 900 Rocket Edition

Ak sa niektorého z už bez tak divokých  modelov AMG chytí nemecká tuningová dielňa Brabus, je vždy z toho jedinečný kúsok. Inak to nebude ani s modelom Mercedes AMG GLE 63 S Coupé, ktorého prekopaný motor zo seba dokáže vyžmýkať neuveriteľných 900 koní. Aj preto dostal meno Brabus 900 Rocket Editon.

So zárukou 3 roky alebo 100 000 km…

Vŕtaním valcov zdvihol Brabus objem motora na 4,5 litra a dodal množstvo zákazkových a športových komponentov, ktoré vytlačili výkon na neuveriteľných 900 koní s krútiacim momentom 1250 Nm.

Ako sme už spomenuli vyššie, ako základ na brutálnu prerábku poslúžil tentokrát Brabusu Mercedes AMG GLE 63 S Coupé. Toto SUV je už aj vo svojej “základnej” verzii dostatočným monštrom, ktoré ponúkne majiteľovi dokonalý zážitok so štvorlitrovým biturbo osemvalcom, ktorý rozdáva kolesám výkon 612 koní s krútiacim momentom 850 Nm. Z nuly na stovku dokáže vypáliť za 3,8 sekundy a dokáže tak pomotať hlavu aj prémiovejším európskym superšportom.

Technikom z dielne Brabus však výkon štandardných AMG-čok nikdy nie je postačujúci a preto sa obuli aj do stroja AMG GLE 63 S Coupé. Tradičným vŕtaním valcov zdvihli objem motora na 4,5 litra a samozrejme dodali aj obrovské množstvo zákazkových či športových komponentov, ktoré dokázali zdvihnúť výkon na neuveriteľných 900 koní s krútiacim momentom 1250 Nm. Svoj model nazvali tradične Brabus 900 Rocket Edition. Z nuly na stovku vypáli za 3,2 sekundy a jeho maximálka je 330 km/h. Nechýba pohon všetkých štyroch kolies 4Matic+ či deväťstupňový automat. Do stavu pokoja nemeckú raketu opäť dostanú karbó-keramické ventilované brzdy s priemermi kotúčov 400 mm vpredu a 360 mm vzadu. Poriadne taniere, že?

Vzduchový podvozok dokáže automobil ešte o 25 milimetrov viac priblížiť k vozovke, vďaka čomu sa tak nielen zlepší ťažisko či jazdné vlastnosti Brabusu, ale aj celková aerodynamika. Brutálny rachot výfukového systému dokážete pri nočnom návrate z jazdy do obytnej štvrte utlmiť režimom “Coming Home”. Okrem toho dizajnéri zapracovali aj na prevedení všetkých štyroch výfukových koncoviek, ktoré sú integrované do nového uhlíkového difúzoru. Zlepšil sa tak nielen dizajn, ale aj aerodynamika SUV-čka. Vpredi zasa nechýba nový splitter. Brabus 900 Rocket Edition dostal aj nové aerodynamické kolesá Brabus Monoblock Z Edition, na ktorých sú obuté pneumatiky Vredestein. Pre rýchlosť 330 km/h však konštruktéri pripravili špeciálne 23-palcové kolesá Brabus Monoblock Y, na ktoré obuli pneumatiky Continental s rozmermi 295/30 ZR23 vpredu a 335/30 ZR23 vzadu.

Interiér automobilu je jednoducho nádherný, luxusný, športový, brutálny. Avšak tak nejak sme si na tieto interiéri od Brabusu zvykli. Sú proste dokonalé. Samozrejme, nie všetkým sa taký okázalý štýl páči, no nám osobne sa veru naozaj páči. Vôbec by sme sa nenahnevali, ak by nám taký stroj zakotvil v našej garáži. A to nielen tej redakčnej. S tým však môže byť trošku problém. Nielen cena 381 243 eur je celkom vysoká, ale aj na druhej strane len veľmi nízky počet upravených kusov, konkrétne 25 šialených exemplárov. Čo je však veľkým plusom pre budúcich  majiteľov, je záruka Brabusu na 3 roky alebo 100 000 kilometrov. Tí majitelia, ktorí majú veľmi ťažkú nohu na plyne a svoju “raketu” veľmi nešetria, musia veru pri tejto informácií jasať. Na druhej strane, pri cene Brabus 900 Rocket Edition asi na záručný servis veľmi odkázaní nebudú.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button