Automobily

Elektrický pretekársky Ford F-150 pre preteky Pikes Peak poskytuje prítlak 2,7 tony

Ford F-150 Lightning SuperTruck EV Demonstrator

Ford sa koncom tohto mesiaca (júna) vracia na preteky do vrchu Pikes Peak s divokým elektrickým pick-upom. Spoločnosť postupne odhaľovala extravagantný model na štýl áut z filmu Mad Max s označenúm Demonstrator EV od marca, ale až teraz, krátko pred štartom pretekov, nám automobilka dáva úplný pohľad na šialený pickup a odhaľuje, že dokáže vyprodukovať až 2,7 tony prítlaku pri rýchlosti 240 km/h. 

Ford nebude mať jediný elektrický automobil na Pikes Peak…

Ford neprezradil žiadne ďalšie podrobnosti o elektrickom SuperTrucku.

Demonstrator EV SuperTruck túto hodnotu dosahuje svojou divokou aerodynamikou. Nízko položený pick-up má na zadnej strane masívne krídlo s husím krkom, ktoré sa tiahne cez strechu kabíny. Vyznačuje sa tiež širokým predným splitterom, vývodmi za prednými kolesami a masívnym zadným difúzorom. Ford vyvinul špeciálny elektrický model F-150 v spolupráci so spoločnosťou STARD.

Ford neprezradil žiadne ďalšie podrobnosti o elektrickom SuperTrucku okrem toho, koľko prítlaku bude produkovať. Zdieľa však niektoré štylistické podobnosti so SuperVanom 4.2, s ktorým automobilka vlani súťažila v stúpaní do vrchu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Dostal tiež masívne krídlo a agresívnu aero súpravu, ktorá ho udržala na trati počas 156 zákrut. Jeho trojitá motorizácia dodávala stroju výkon okolo 1 400 koní. Nový pick-up by mohol mať podobný systém, no na ďalšie detaily si musíme ešte počkať. Ford Electric SuperVan 4.0 by mohol disponovať dokonca štyrmi motormi s celkovým výkonom až 2000 koní. Začiatkom tohto roka bol predstavený F-150 Switchgear, vytvorený v spolupráci s RTR. Spoločnosť ho postavila na platforme Lightning a zlepšila jeho terénne schopnosti pomocou klzných dosiek, kompozitných panelov karosérie a nového zavesenia.

Ford bude pravdepodobne pokračovať v predvádzaní svojho brutálneho elektrického pick-upu pred 102. jazdou do kopca Pikes Peak, ktorá sa začne 23. júna. Dovtedy sa pravdepodobne dozvieme ďalšie podrobnosti. Pilotom Fordu bude Romain Dumas, aktuálny držiteľ medzinárodného rekordu Pikes Peak International Hill Climb. Ford však nebude jedinou automobilkou, ktorá prinesie do pretekov elektromobil. Upravený Hyundai Ioniq 5 sa neskôr v júni taktiež postaví na známu trať stúpania do kopca a bude sa snažiť poraziť silnú americkú konkurenciu.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button