Automobily

Elektrický Nissan Aryia chce prejsť 17 000 km od pólu k pólu

Nissan Aryia Arctic Trucks Pole To Pole

Ak sme doteraz nadávali na elektromobily, ako rapídne klesá ich dojazd v zime, v lete či v akýchkoľvek extrémnych podmienkach, čo môžeme povedať o najnovšom pokuse zdolať na elektrickom SUV-čku Nissan Aryia upravenom spoločnosťou Arctic Trucks vzdialenosť 17 000 kilometrov od pólu k pólu? Jedným slovom šialenstvo… Alebo odvaha? Každopádne o zdolanie tohto obrovského cieľa sa pokúsia manželia Julie a Chris Ramseyovci, ktorý sa na túto expedíciu pripravovali štyri roky. Svoju cestu odštartujú v marci.

Prvý elektrický Nissan na tak divokej expedícii…

Model Nissan Aryia, ktorý sa na americkom trhu predáva od roku 2020, si do parády zobrala spoločnosť Arctic Trucks.

Spoločnosť Nissan v spolupráci s Arctic Trucks predstavila špeciál Nissan Aryia, ktorý sa pokúsi o prekonanie 17 000 kilometrovej trasy od pólu k pólu. Pri spaľovacom motore by to bola síce zaujímavá expedícia, no stále celkom pochopiteľná. Ak si však predstavíme, že Nissan Aryia je elektromobil, ktorého úložiskom elektrickej energie je len 90 kWh akumulátor, tak je to veru poriadne dobrodružstvo, na ktoré sa len tak hocikto vydať nemôže.

Minimum modifikácií automobilu má ukázať, ako sa dokáže elektrické SUV Nissan Aryia popasovať s extrémnymi podmienkami. Na expedíciu týchto rozmerov sa však nemohol vydať v úplne štandardnej sériovej podobe. Model Nissan Aryia, ktorý sa na americkom trhu predáva od roku 2020, si do parády zobrala spoločnosť Arctic Trucks, ktorá mu domontovala niekoľko potrebných “drobností”. Ako prvé udrú do očí špeciálne 39-palcové terénne pneumatiky BF Goodrich, ktoré by sa do auta inak nevmestili, ak by konštruktéri nemodifikovali aj podvozok a odpruženie. Na streche sa ocitla úžitková jednotka, ktorá disponuje dronom. Vo vnútri je integrovaný kávovar, aby manželia lepšie zvládali extrémne rána v divočine.

Automobilka Nissan neurobila na expedičnom vozidle žiadne zmeny na akumulátore ani na elektromotoroch. Nissan Aryia je vybavený dvojicou elektromotorov, ktoré poháňajú obe nápravy. Ovládanie všetkých štyroch kolies dostalo označenie Nissan e-4ORCE. Sústava elektromotorov poskytne výkon 389 koní a krútiaci moment 600 Nm. Spoločnosť Arctic Trusks je špecialistom v oblasti úpravy polárnych a expedičných automobilov a Nissan spravil správne, keď o spoluprácu požiadal práve túto firmu.

Upravený Nissan Aryia sa na svojej ceste bude musieť popasovať nielen s drsnými podmienkami Severného či Južného pólu, ale aj s púšťami, kopcami, či horskými priesmykmi, kde od elektrickej zástrčky bude mať poriadne ďaleko. Preto konštruktéri zamontovali na automobil aj solárne panely a do auta zabudovali prenosnú veternú turbínu. Tieto pomôcky budú neustále dodávať energiu akumulátoru a automobil tak s veľkou pravdepodobnosťou neostane počas svojej cesty stáť niekde na okraji sveta.

Štart expedície manželov Julie a Chrisa Ramseyovcov je naplánovaný na jar. Uvidíme, ako skoro nasadnú do upraveného špeciálu Julie a Chris Ramseyovci a vyštartujú v ústrety dobrodružstvu, no my veríme, že to bude čo najskôr a že spolu s nimi budeme môcť sledovať niečo, čo zatiaľ nikto nedokázal a zároveň niečo, čo môže verejnosti prezentovať elektromobily v úplne inom svetle.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button