Automobily

Dodge Viper Defender zo seriálu Zmija je na predaj! Splní sen detí rokov deväťdesiatych?

Dodge Viper Defender

Seriálové automobily viseli na miliónoch plagátov na stenách v detských izbách po celom svete už odvtedy, ako sa v nich v seriáloch preháňali ich hrdinovia. Azda medzi najpopulárnejšie seriálové autá patrí K.I.T.T., inteligentný hovoriaci čierny Pontiac Firebird, ale aj Ferrari 308 GTS zo seriálu Magnum, General Lee – Dodge Charger z roku 1968 zo seriálu Dukes of Hazard, či Ford Gran Torino zo seriálu Starsky and Hutch. Tieto autá pobláznili našich rodičov, ale aj nás, deti deväťdesiatych rokov. K nim sa neskôr pridal aj model Dodge VIper zo seriálu Zmija, ktorý sa dokázal z červeného kabrioletu, premeniť na nedobytný Viper Defender. A práve jedno z týchto nepremožiteľných seriálových áut je dnes na predaj a jeho cena nie je vôbec vysoká. Jeho kúpou sa tak splní sen jednému dieťaťu deväťdesiatych rokov, ktoré bude môcť osedlať svojho seriálového štvorkolesového hrdinu.

Viper Defender je jeden zo 14-stich exemplárov…

Zaujímavo pôsobia brzdové strmene, na ktorých sa hrdo vypína nápis Viper. Vykúkajú spod trojramenných 17-palcových kolies.

Klasický červený kabriolet Dodge Viper je aj dnes nádherným pamätníkom toho, ako si rýchlosť, silu a pôžitok z jazdy užívali americký motoristi v deväťdesiatych rokoch. Aj dnes prvá či druhá generácia modelu Viper dokáže vyčariť úsmev na tvári a spraviť zimomriavky na tele po zošliapnutí plynového pedálu a rozozvučení sa obrovského osemlitrového desaťvalca. Seriálový Viper sa dokázal transformovať na obrnenú verziu Viper Defender. V dobe, keď ešte počítačové efekty neboli tak dokonalé, bola potreba zabezpečiť modely na nakrúcanie, ktoré boli pojazdné a vybavené niektorými detailmi, ktoré slúžili na vykonávanie spravodlivosti podobne ako pri modeli K.I.T.T. Na aukčnej webstránke Bring a Trailer kde sa bude dražiť jedno zo 14-stich áut, ktoré boli použité pri natáčaní seriálu Zmija (Viper). Táto verzia, ktorá sa predáva, bola pri tom kompletne navrhnutá v automobilke Chrysler. Jej výrobu mala zastrešovať spoločnosť Unique Movie Cars z Las Vegas. Tento model má údajne jediného majiteľa, ktorý ho vlastnil od konca natáčania štvrtej série koncom deväťdesiatych rokov dodnes.

Ak by sme si mohli predstaviť model Viper Defender bližšie, musíme spomenúť, že ako základ na stavbu tohto nepremožiteľného ochrancu zákona poslúžilo šasi modelu Dodge Viper RT/10 z roku 1993. Špeciálna karoséria bola vyrobená z laminátu. Striebornú vojenskú farbu zvolili tvorcovia seriálu, aby automobilu dodali dramatickosť. Pod kapotou je uložený 5,9 litrový osemvalec Chevy Small Block, ktorý nahradil osemlitrový desaťvalec. Výkon posiela pomocou trojstupňovej automatickej prevodovky na zadné kolesá. Zaujímavo pôsobia brzdové strmene, na ktorých sa hrdo vypína nápis Viper. Vykúkajú spod trojramenných 17-palcových kolies. Jeho maximálna rýchlosť je zhruba 300 km/h, čo je na auto z roku 1993 naozaj bomba. Na tachometri svieti nájazd len 305 km čo znamená, že nový majiteľ dostane takmer úplne nové auto. Problémom však je, že auto nie je registrované a na cesty teda oficiálne nemôže.

Predávaný model Viper Defender slúžil nielen pri natáčaní seriálu, ale aj na propagačné účely či na stretnutia fanúšikov s predstaviteľmi seriálu. K automobilu dostane budúci majiteľ aj propagačné materiály z dôb, keď sa seriál uchádzal o sledovanosť fanúšikov. Azda najzaujímavejším údajom celej aukcie je cena seriálového automobilu. Tá štartuje na hodnote 79 777 dolárov. Samozrejme s najväčšou pravdepodobnosťou na konci aukcie ešte porastie. No stále je to málo na to, že budúci majiteľ dostane kus tak seriálovej, ako aj automobilovej histórie a kúsok, aký bude vlastniť, je jeden zo štrnástich existujúcich. A to veru stojí za to.

Zdroj: bringatrailer.com, silodrome.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button