AutomobilyTechnika

Dodávka krížená so snežným skútrom? Šialené, ale celkom reálne…

MAN TGE 3.180 4x4 Combi

Hoci sa zima už oficiálne skončila, v niektorých častiach nie len Slovenska sa poriadna nádielka snehu stále drží pri živote a odísť sa jej len tak nechce. A práve pre takéto lokality vyrobila nemecká spoločnosť MAN svoj jedinečný koncept, ktorý sa nezľakne žiadnej bielej pokrývky. Reč je o krížencovi snežného skútra a dodávky o nebojácnom modeli MAN TGE 3.180 4×4 Combi. Vďaka jeho všestrannosti by sa uživil aj na našich lyžiarskych svahoch. Nemyslíte?

Nemecká spoločnosť MAN Truck & Bus je jedna zo značiek začlenených pod koncern Volkswagen. Práve vďaka koncernu sa môže pochváliť aj svojou dodávkou, ktorá je v podstate pre-značkovaný Volkswagen Crafter. Jej najnovší koncept však posúva Crafter na úplne inú úroveň. MAN TGE 3.180 4×4 Combi je určený do zasneženého terénu, kde jeho prednosti využijú najmä prevádzkovatelia horských chát a hotelov.

Ľad a sneh už nebudú problém…

Pri jazde na pásoch bude maximálna rýchlosť snežnej dodávky 50 km/h. V teréne to úplne stačí.

Dodávka MAN TGE 3.180 4×4 Combi bola navrhnutá tak, že po bežných cestách sa bude pohybovať klasicky – po štyroch kolesách. Akonáhle sa však schodné cesty skončia a na scénu nastúpi ľadový a zasnežený terén, dodávka si obuje snežné pásy a vyrazí na svahy ako prerastený nákladný snežný skúter. Nahodenie pásov na dodávku by šoféra nemalo stáť viac času ako jednu hodinku. Trošku zdĺhavé prezúvanie topánok by však mala vynahradiť možnosť poriadneho zásobovania napríklad horskej chaty potravinami či iným potrebným materiálom.

Celá výmena kolies za pásy by nemala byť náročnejšia, ako výmena jedného kolesa na disku za druhé. Jediným medzikusom, ktorý je v tejto prestavbe navyše, bude špeciálne navrhnutý adaptér, vďaka ktorému sa pásy dokážu roztočiť a vytiahnuť automobil na vrchol. Pásovú konverziu dodala spoločnosť TrackSystems. Konverzná sada vrátane pásov je celkom ťažká. Dokopy pridá automobilu zhruba 300 kilo navyše. Plusom je, že automatická osemstupňová prevodovka nemusela prejsť žiadnymi zmenami a teda nijakým spôsobom nezmení správanie auta pri jazde na štandardných kolesách. Pri jazde na pásoch bude maximálna rýchlosť snežnej dodávky 50 km/h.

Vo vnútri automobilu MAN TGE 3.180 4×4 Combi bude možné odviezť nie len trojicu pasažierov v kabíne a náklad, ale aj napríklad osem pasažierov vo verzii autobusu. Táto prednosť rozšíri možnosti využitia automobilu napríklad na prevoz lyžiarov až ku dverám horskej chaty či ku vleku, na ktorý by si inak museli sami vyšliapať.

Mínusom modelu MAN TGE 3.180 4×4 Combi pre túto chvíľu je, že sa jedná len o odvážny koncept. Do budúcnosti je to však veľmi pekný signál, ktorý by mohol znamenať, že sa na trhu minimálne konverzia z kolies na pásy objaví a uľahčí tak život prevádzkovateľom horských chát, hotelov či lyžiarskych stredísk. Uvidíme, či sa raz so snežnou dodávkou MAN TGE 3.180 4×4 Combi nestretneme možno aj niekde na svahoch v Jasnej či Vysokých Tatrách.

 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button