Automobily

Caterham ako ho nepoznáme! Project V má diely z Audi TT a sedačky z Maserati

Caterham Project V

Jedným z najdôležitejších debutov, ktorých sme boli svedkami tento mesiac na Goodwood Festival of Speed ​​v roku 2023, bol Caterham Project V. Zatiaľ ide o jednorazovú akciu, ale britská značka športových áut má v úmysle uviesť sériovú verziu do predaja koncom roka 2025 resp. začiatkom roku 2026. Nepodobá sa žiadnemu inému Caterhamu vyrobenému pred tým, pretože sa jedná o čisto elektrické kupé s 2+1 sedadlami (voliteľné 2+2), ktoré vyrobil Italdesign. A prečo projekt používa diely z Audi či z Maserati? Pretože to jednoducho urýchľuje vývoj, znižuje náklady a samozrejme zabezpečuje špičkovú kvalitu.

Caterham chce osloviť novú klientelu…

Vozidlo bolo skonštruované s elektromotorom umiestneným vzadu s výkonom 268 koní.

Caterham zostáva malou značkou a všetci vieme, aké ťažké je pre špecializovaných výrobcov automobilov vyvinúť potrebné diely na výrobu auta. Na urýchlenie konštrukčného procesu a zníženie nákladov bez ohrozenia kvality, používa Project V rovnaký otvor dverí ako Audi TT, zatiaľ čo tenké sedadlá pochádzajú od Maserati. Tieto detaily neboli spomenuté, keď auto debutovalo 12. júla, no teraz ich odhalil generálny riaditeľ spoločnosti.

V rozhovore s Jackom Scarlettom z Fully Charged Show, generálny riaditeľ Caterhamu Bob Laishley povedal, že plánom je použiť rovnaké komponenty pre produkčný model. Produkčný Caterham Project V sa teda bude riadiť rovnakou stratégiou ako pri modeli Seven, ktorý má motor Ford spolupracujúci s prevodovkou Mazda a diferenciál od BMW. Požičiavanie si už vyvinutých komponentov pomáha značkám s obmedzeným rozpočtom ušetriť veľa peňazí.

Keď už hovoríme o obmedzení výdavkov, absencia predného kufra je ďalším opatrením na zníženie nákladov, pretože zjednodušuje nos auta, a odstraňuje pánty a západky. Nielenže vytvára krásne čistú prednú časť, ale tiež ušetrí až 10 kilogramov hmotnosti. Produkčný mmodelbude mať pohotovostnú hmotnosť 1 190 kilogramov pre variant 2 + 1 vďaka podvozku z uhlíkových vlákien a hliníka.

Vozidlo bolo skonštruované s elektromotorom umiestneným vzadu s výkonom 268 k (200 kilowattov) a lítium-iónovou batériou s kapacitou 55 kWh. Project V má dvojité lichobežníkové predné a zadné zavesenie spolu s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S pre 19-palcové predné a 20-palcové zadné kolesá.

Caterham sľubuje, že aautodokáže zrýchliť z 0 na 62 mph (100 km/h) za menej ako štyri a pol sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 230 km/h. S plne nabitou batériou by mal prejsť 249 míľ (400 kilometrov) v cykle WLTP. Akumulátor podporuje jednosmerné nabíjanie s výkonom 150 kW, v takom prípade trvá nabitie batérie z 20 na 80 percent len 15 minút.

Ak všetko pôjde podľa plánu, produkčná verzia modelu Caterham Project V bude stáť 80 000 libier. Pri súčasných výmenných kurzoch to vychádza približne na 104 000 USD alebo 93 300 EUR. Nepredpokladá sa, že bude z neho náhrada za model Seven, ale oríde skôr ako doplnkový model ponuky, ktorý by mal osloviť novú klientelu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button