Automobily

Byť či nebyť nie je otázka! Otázka je Cadillac alebo BMW!

Cadillac CT5-V Blackwing

Len prednedávnom sme spolu s vami odhaľovali najnovší a najsilnejší model BMW M5 CS. Superlatívmi sme nešetrili. Avšak dnes prichádza jeho zaoceánsky konkurent. Je silnejší, rýchlejší a k tomu oveľa lacnejší. S výkon 677 koní či maximálkou 322 km/h by mal pokoriť M5 CS na dlhšej trati no pri šprinte na 100 km/h je o niečo pomalší. Čo však pri výbere zaváži? Vyššia sila a rýchlosť za menej peňazí? Alebo o niečo slabší no ostrejší prejav s puncom tradičnej bavorskej značky? Ako by ste sa rozhodli vy? My v tom veru jasno nemáme.

Značka Cadillac je synonymom amerického luxusu. Rovnako by sme mohli označiť aj automobily BMW. Pri rozhodovaní sa medzi týmito dvomi značkami máme v Európe asi jasno. Predsa len, servis na Cadillac nie je najlacnejší a rovnako môže byť problémom aj sieť importérov. Za oceánom je však rozhodovanie medzi domácou tradičnou luxusnou značkou a klasickou luxusnou európskou značkou veľkým orieškom. Americký zákazník dbá na tradície no punc európskej kvality vie misky váh pritiahnuť na stranu automobilov starého kontinentu. Cadillac chcel toto rozhodovanie pri kúpe ostrého luxusného sedanu zjednodušiť a tak postavil silného konkurenta do boja proti najsilnejšej verzii BMW M5 CS. Prečo sa rozhodnúť práve pre Cadillac CT5-V Blackwing?

Väčší výkon, vyššia rýchlosť, nižšia cena…

Najostrejši Cadillac všetkých čias dostal pod kapotu 6,2 litrový osemvalec s výkonom 677 koní s krútiacim momentom 893 Nm.

Cadillac CT5-V Blackwing prichádza s kompresorom prepĺňaným 6,2 litrovým osemvalcom, výkonom 677 koní a možnosťou radenia rýchlostí pomocou šesťstupňovej manuálnej prevodovky Tremec. Samozrejme k dispozícii je aj desaťstupňový automat. Automatika údajne, podľa slov konštruktérov z Cadillacu, dokáže radiť rýchlejšie ako dvojspojka. Sila motora s krútiacim momentom 893 Nm sa prenáša na zadný pár kolies. Z nuly na stovku vystrelí síce pomalšie ako BMW M5 CS, za 3,7 sekundy, no jeho maximálna rýchlosť nie je elektronicky obmedzená a zastaví sa na hodnote 322 km/h.

Doposiaľ najostrejší model značky Cadillac dostal okrem osemvalcovej nálože pod kapotou aj väčší kompresor, tiež nové remenice či hliníkové hlavy valcov. Nechýbajú ani titánové ventily či prepracovanejšie prúdenie vzduchu do motora. Manuálna prevodovka ponúka funkcie ako NO-Lift či REV-matching, vďaka ktorým sa ňou radí rýchlejšie a podraďuje plynulejšie. Podvozok prešiel úpravami a dostal štvrtú generáciu systému GM Magnetic Ride Control. Vďaka nemu sa nestratí ani na okruhu a v bežnej premávke dokonale utlmí prejazd každou nerovnosťou. Karbón-keramické brzdy znížia hmotnosť automobilu o 24 kilogramov a zlepšia brzdné vlastnosti o “konskú hlavu” oproti štandardnému modelu CTV.

Po dizajnovej stránke ostali návrhári americkej značky veľmi triezvi. Ako keby chceli všetku silu zamaskovať pod škrupinu bežného automobilu. Ako keby nechceli ukázať svetu hneď navonok, čoho je táto mašina schopná. Podobne však pôsobí aj európsky konkurent BMW M5 CS. Samozrejme nájdeme aj pri Cadillacu pár detailov, ktoré predsa len prezradia, že sa jedná o najostrejší Cadillac všetkých čias. Prvým detailom sú 19-palcové kolesá, vyrobené exkluzívne pre model Blackwing. Predná časť dostala niekoľko karbónových doplnkov či zväčšené otvory pre prívod vzduchu. Nechýbajú ani karbónový spojler a difúzor.

Rovnako ako zovňajšok, prešiel miernymi úpravami aj interiér. Nájdeme to tiež niekoľko karbónových doplnkov. Avšak najzaujímavejšou častou vnútrajšku je 12-palcový digitálny prístrojový štít, ktorý model CT5-V Blackwing zdieľa s Chevrloetom Corvette C8. Zobrazuje obrovské množstvo informácií ako napríklad prepĺňanie motora, tlak v pneumatikách, preťaženie či zvolený jazdný režim. Dokonca sa konštruktéri rozhodli zabudovať do najostrejšieho Cadillacu aj možnosť semi-autonómneho riadenia Super Cruise. Prečo je tento systém zaujímavý? V porovnávacom teste prekonal autonómny systém Tesla AutoPilot. A to už j čo povedať. Úplne najväčšou bombou modelu Cadillac CT5-V Blackwing je však jeho cena. Na americkom trhu sa bude predávať “len” za necelých 85 000 dolárov čo je v prepočte zhruba 70 700 eur. Pre porovnanie, BMW M5 CS si záujemcovia za oceánom kúpia za necelých 150 000 dolárov, čo je v prepočte zhruba 124 750 eur. Čo sa oplatí viac? Čomu by ste dali prednosť vy?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button