Automobily

Pestrofarebný drobec znovu ožíva. Dostane sa aj na cesty?

Volkswagen Polo Harlekin

Z marketingového ťahu nemeckého koncernu sa stal limitovaný model, ktorý pobavil a potešil generácie. Reč je o pestrofarebnom autíčku Volkswagen Polo Harlekin. Toto farebné vozidlo sa v roku 1995 objavilo v malom dvadsaťkusovom náklade ako reklamné vozidlo, ktoré odkazovalo na oveľa staršiu reklamu na Volkswagen Chrobák. Demonštrovalo, ako sa na dlho vyrábanom automobile môžu časom využiť diely z iných automobilov a tak sa zjednoduší jeho servis. Ľuďom sa Herlekin tak zapáčil, že z výrobných pásov zišlo 3806 kusov. Niektoré jazdia dodnes. Holandské zastupiteľstvo sa rozhodlo dnes vzdať hold pestrofarebnému autíčku a vyrobilo nového Harlekina z poslednej generácie Pola. Rovnako ako pri jeho predchodcovi, aj toto farebné Polo bude použité len na marketing. Nestane sa však z neho ďalšia obľúbená limitovaná edícia? Uvidíme!

Paradoxom modelu Volkswagen Harlekin je, že sa v Holandsku nikdy oficiálne nepredával. Aj napriek tomu sa ho práve Holanďania rozhodli oživiť. K tomuto rozhodnutiu ich inšpiroval rokmi narastajúci dovoz automobilov. Hoci sa u nás Holandsko považuje skôr za krajinu, z ktorej sa kvalitné jazdené automobily dovážajú práve ku nám, aj do Holandska prúdia tisícky automobilov z okolitých krajín no hlavne zo susediaceho Nemecka. Preto je projekt Volkswagen Polo Harlekin nie len poctou roztomilému farebnému drobcovi z roku 1995, ale aj mementom, ako sa dokážu využiť diely z rôznych automobilov na nahradenie tých čo už vypovedali svoju službu. Nie že by sme takéto skladačky schvaľovali, hlavne ak ich niektorí obchodníci prefarbia po búračke a auto vydávajú za “ako nové”, ale v tejto dobe zameranej na ochranu životného prostredia je pekné ukázať, ako vieme dať veciam druhú šancu a využiť tak niečo, čo by inak putovalo do šrotu.

Najprv reklama, potom limitka, nakoniec 3806 kusov…

Nový Volkswagen Polo Harlekin vznikol na reklamu rovnako ako jeho predchodca. Dočká sa aj on limitovanej edície?

Pôvodný Volkswagen Polo Harlekin bol vo svojej dobe obyčajným štandardným automobilom, ktorý však tešil svojimi farebnými variáciami. Ti neboli viditeľné len navonok, ale aj vo vnútri auta. Pre zákazníkov bol vtedajší objednaný Harlekin doslova prekvapením. Nikdy pred objednávkou nevedeli, aké farebné kombinácie dostanú. Výroba Harlekina prebiehala tak, že sa jednotlivé diely na automobiloch prehadzovali, aby vznikali jednotlivé unikáty. Pre jeden model Harlekin tak Volkswagen použil diely zo štyroch automobilov. V technickom preukaze bola uvedená farba, ktorou boli nalakované strecha a priestor motora. Práve tá spôsobovala problémy pri registrovaní vozidla.

S pestrým exteriérom ladil aj interiér. Výbava automobilov s označením Harlekin bola bohatá. Obsahovala kožený volant, pestrofarebné čalúnenie či značkové rádiu Blaupunkt. K prvej tisícke vyrobených vozidiel nový majitelia dostali jedinečné číslo automobilu, zobrazené na priloženej kľúčenke a špeciálnom certifikáte. Či to dostali aj ďalší majitelia, ktorí si objednali farebné vozidlo po prvom tisícovom náklade, to už známe nie je. Faktom ale je, že sa počas výroby pôvodného modelu Harlekin predalo až 3806 kusov. Volkswagen to skúsil aj s Golfom Harlekin no ten bol prepadák. Výrobnú linku opustilo len 264 kusov a výroba sa pre nezáujem zastavila.

Nové Polo Harlekin teda zatiaľ čaká rovnaký osud, ako pri myšlienke prvého farebného Volkswagenu. Bude určené len na marketingové účely. Kto vie, či by sa dnes tento model uchytil a či by sa jeho limitovaná edícia dočkala úspechu. Uvidíme. Nič nie je nemožné.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button