TEST: AutáTesty

TEST: Hyundai Kona HEV – Budete mať chuť jazdiť úsporne

Hyundai Kona Hybrid 1,6l + HEV 77+32 kW

Elektromobilita sa vo svete dosť preceňuje. Hoci máme aj iné možnosti, ako jazdiť maximálne ekologicky, do popredia sa derú hlasy, ktoré silou-mocou lobujú za elektrické automobily. Vodíkových automobilov je žiaľ stále málo a infraštruktúra na ich bezproblémovú prevádzku chýba. Je tu však ďalšie riešenie, ktoré dokáže uspokojiť tak zástancov ekojazdy, ako aj milovníkov štandardných spaľovacích motorov. Sú to hybridy. Jeden z ich zástupcov sa dostal aj k nám a úprimne musíme uznať, že nás naozaj potešil. Jeho bezproblémová jazda, ale aj pútavý dizajn oslovil nie len nás ale viac ako stotisíc spokojných šoférov, čo za jeho volantom už odjazdili nejaký ten kilometer. Ba čo viac, doslova nás nabádal jazdiť ekonomicky. A môžeme potvrdiť, že sa mu to aj podarilo.

Doby nevkusných a škaredých hybridov, pri ktorých ste sa hanbili aj zastaviť, sú našťastie dávno preč. Dnešným hybridom nastala doba dizajnová. Hyundai nasleduje najnovšie dizajnové trendy a aj vďaka tomu sú automobily s “H”-čkom na kapote sú veľmi pútavé a nevšedné. Inak to nie je ani s modelom Kona Hybrid. Športové prevedenie prednej masky s mračiacimi sa LED-kovými svetlometmi a celkovo dravý postoj automobilu upúta nie len mladú generáciu vodičov, ale aj tú konzervatívnejšiu, ktorá zatúžila po zmene. Hyundai Kona Hybrid môžeme bez výčitiek nazvať aj vkusným módnym doplnkom.

Kona Hybrid nie je len autom, ale aj módnym doplnkom…

Vďaka prepracovanému infotainmentu uvidíte, ktorá časť pohonného ústrojenstva je práve v prevádzke.

Prepracovanosť exteriéru sa snúbi s dokonalosťou moderného interiéru. Ak odhliadneme od pomerne štandardných vymožeností ako 10,25 palcový displej či kvalitné spracovanie materiálov, zraky posádky upúta infotainment, ktorý dotiahla juhokórejská automobilka do dokonalosti. Vďaka prepracovanému dizajnu a jednoduchému ovládaniu sa počas jazdy nenútene dozvedáte množstvo potrebných informácií. Vďaka infotainmentu napríklad uvidíte, ktorá časť pohonného ústrojenstva je práve v prevádzke. Ihneď viete koľko ušetríte vďaka rekuperácii a tiež koľko energie míňate z batérie či benzínu z nádrže. Tento systém vás doslova nabáda jazdiť úsporne a pritom sa vôbec nemusíte obmedzovať v rýchlosti či v štýle jazdy. Vyšší pohodlný posed poteší aj väčších či starších pasažierov. Paradoxom je, že pri naštartovaní necítite ani nepočujete nič, len ticho. Musíme sa priznať, že sa nám stalo, že sme motor viackrát “zapli” a “vypli” bez toho aby sme vedeli, či máme naštartované alebo nie. Školácka chyba no poučili sme sa.

Srdcom mestského hybridného crossoveru je 1,6 litrový turbo-benzínový štvorvalec s výkonom 77 kW. Druhé husle hrá elektromotor s výkonom 32 kW. Spoločne tak pohonné ústrojenstvo dodáva automobilu silu 104 kW s krútiacim momentom 265 Nm. Na kompaktný model s hmotnosťou 1453 kg to nie je vôbec málo. 6-stupňová automatická prevodovka radí plynule a zvláda aj akceleráciu na plné zošliapnutie plynu. Automobil pri tom síce trošku viac zahučí, no čo je podstatné, aj obstojne zrýchli. Z nuly na stovku sa rozbehne za 11,6 s. V kolónach, ako aj pri jemnom zrýchľovaní, jazdíte čisto na elektrinu, neskôr sa pripojí spaľovací motor. Vo vyššej rýchlosti začne štvorvalec dobíjať akumulátor. Jednoducho dokonalé. A spotreba? Nám sa podarilo zajazdiť s priemerom 5 litrov!

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Mestský crossover Hyundai Kona Hybrid nás úprimne prekvapil, potešil a dokonca donútil jazdiť úsporne Popri tom všetkom nás vôbec neobmedzil v zaužívaných šoférskych návykoch. Vďaka spotrebe päť litrov na 100 km je na úrovni spotreby väčšej motorky a teda dokonalým automobilom pre šetrného vodiča. Do batožinového priestoru s objemom 361 l (1143 l po sklopení zadných sedadiel) vmestíte oveľa viac nákladu, ako len sobotný nákup z hypermarketu. Aj keď má naftový motor väčší krútiaci moment, hybrid dokonale zvláda mesto, mimomesto i diaľnicu a to aj s plne naloženým kufrom. Prejazd horským prechodom bude však pri plnom naložení o niečo náročnejší. Interiér je priestranný a bez problémov odvezie štvoricu pasažierov aj na dlhší výlet. Vyšší posed ponúka dobrý výhľad na vozovku a pohodlné sedadlá eliminujú bolesť chrbta či kolien. Crossover Hyundai Kona Hybrid bol pre nás príjemným potešením a jazda s ním nebola len úsporná a pohodlná, ale aj zábavná.

Plusy:

  • nízka spotreba
  • pohodlný podvozok
  • infotainment
  • kompaktné rozmery

Mínusy:

  • vyššia hlučnosť motora pri plnom zábere

Cena testovaného modelu:

  • 25 990 eur

Technické parametre:

Motorradový štvorvalec – uložený vpredu naprieč + elektromotor
Zdvihový objem valcov1 580 cm3
Výkon spaľovacieho motora77 kW (105 k) pri 5 700 ot./min.
Výkon elektromotoru32 kW (43,5 k)
Krútiaci moment hybridu265 Nm
Celkový výkon hybridného ústrojenstva104 kW (141 k)
Prevodovka  6-stupňová dvojspojková automatická
Náhon  Na predné kolesá
Pohotovostná hmotnosť  1453 kg
Zrýchlenie 0-100 km/h  11,6 sekundy
Maximálna rýchlosť  160 km/h
Spotreba (kombinovaná)  5,2 litru na 100 km
Objem palivovej nádrže  50 litrov
Kapacita akumulátora 1,56 kWh
Rozmery (dĺžka/šírka/výška)  4 165/ 1 800/1 550 mm
Rázvor  2 600 mm
Objem batožinového priestoru (po sklopení sedadiel) 361 l (1143 l)

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button