Automobily

Z počítačovej hry do reality

Fordzilla P1

Počítačové či konzolové hry ponúkajú rôznym automobilkám vytvárať počítačové koncepty, ktoré hráčom prinášajú radosť z hry. Ich nevšedné dizajny a premrštené výkony v hrách sú často nezlučiteľné s realitou. Podobným spôsobom vznikol aj hyperšportový model amerického giganta Ford s označením Fordzilla P1. Na jeho stvorení majú značný podiel práve “gejmeri” z celého sveta, ktorí ho pomáhali pravým konštruktérom Fordu navrhovať. Ford sa rozhodol posunúť latku trošku vyššie a z primárne počítačového herného modelu postavil model skutočný.

Aj keď nám jeho názov Fordzilla P1 evokuje hneď dve rozdielne veci ako Godzillu a McLaren P1, s ani jednou z nich nemá nič spoločného. Model bol primárne určený do virtuálneho sveta motoristických pretekov. Ford sa však rozhodol, že z neho spraví skutočný automobil. Je založený na 250 000 hráčskych názoroch o ktoré sa podelili tí najzanietenejší hráči hier z celého sveta. Podľa nich bol navrhnutý tak exteriér ako aj interiér hyperšportu.

250 000 hráčov spolupracovalo na vzniku Fordzilly P1…

Len sedem týždňov trvalo konštruktérom pretaviť hráčsky model z obrazovky do reálnej hmatateľnej podoby.

Taktovku nad projektom držali Robert Engelmana a Arturo Ariňo. Koncept debutoval na nemeckom hráčskom veľtrhu Gamescom. Vtedy hráči ešte netušili, že sa tento stroj stane aj realitou. Prerod z obrazovky do reálneho konceptu trval konštruktérom len sedem týždňov. Ako uviedli zástupcovia Fordu, ak sa pandemická situácia budúci rok zlepší, budeme mať tento model možnosť vidieť na jednej zo svetových automobilových výstav.

Zdá sa vám že sedem týždňov je na vytvorenie plne funkčného modelu málo? Zdá sa vám dobre. Jediným problémom konceptu Fordzilla P1 je fakt, že sa jedná len o maketu a teda funkčný agregát pod kapotou by sme hľadali márne. Nie je však vylúčené, že do budúceho roka by sa tu mohol motor objaviť. Tipovali by sme to na agregát s Mustangu alebo rovno z divokého modelu GT. Uvidíme, či sa nám tento tip aj potvrdí, alebo len ostane pri brutálne vyzerajúcej nepojazdnej makete.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button