Automobily

Elektrická trieda E prichádza! Mercedes predstavuje sedan EQE s vysokým dojazdom

Mercedes EQE

Autosalón v Mníchove priniesol hneď niekoľko významných premiér. Jednou z nich je aj elektrický zástupca stuttgartskej triedy E, Mercedes EQE, ktorý sa má postaviť ako konkurencia napríklad modelom Tesla S, BMW i4 či Audi A6 e-Tron. Jeho pozícia v nemeckej hviezde je jasná. Postupne nahradiť konvenčné modely triedy E a prebrať tak štafetu nositeľa označenia E-Klasse. Čo myslíte, bude z neho ten pravý nástupca doterajších E-čkových Mercedesov?

Za príplatok 4Matic aj vzduchový podvozok…

Vzadu umiestnený elektromotor poskytne futuristickej limuzíne výkon 215 Nm s maximálnym krútiacim momentom 530 Nm.

Hneď na prvý pohľad je zrejmé, že dizajnéri po jeho krivky nešli veľmi ďaleko. Pôsobí ako kompaktnejšia verzia elektrického luxusného súrodenca, modelu EQS. Nechýba jednoliata predná čierna maska s podsvieteným logom Mercedes a ukrytými kamerami a senzormi na monitorovanie okolia auta. Jeho dĺžka je 4934 mm. Je teda citeľne kratší ako vlajková loď elektrických Mercedesov, model EQS. EQE-čko dostalo rázvor 3122 mm, čo predznamenáva obrovský priestor pre pasažierov sediacich v jeho vnútri. Ak by sme ho porovnali so štandardným E-čkom, pasažieri v elektrickom Mercedese EQE budú mať o niečo väčší priestor pre ramená či vyššie sedenie.

Interiéru kraľuje obrovská multimediálna palubná doska MBUX Hyperscreen, ktorú tvorí 56-palcové prehnuté sklo, v ktorom sa nachádza trojica displejov. Infotainment dokáže rozoznať šoféra podľa jeho biometrických údajov. Systému nebude chýbať ani navigácia s rozšírenou realitou. Samozrejme, všetky tieto výdobytky modernej techniky v základe nenájdeme Základná výbava elektrického E-čka ponúkne len 12,2-palcový digitálny prístrojový štít a 12,8-palcovú dotykovú obrazovku infotainmentu.

Mercedes zatiaľ vypustil informácie len o jednej motorizácii modelu EQE a to konkrétne o verzii EQE 350. Tá bude vo svojom vnútri ukrývať akumulátory s kapacitou 90,6 kWh, ktoré by mali po stopercentnom naplnení postačiť na prejdenie vzdialenosti až 660 kilometrov. Z 10 na 80% ich s rýchlonabíjačkou dobijete za zhruba 30 minút. Vzadu umiestnený elektromotor poskytne futuristickej limuzíne výkon 215 Nm s maximálnym krútiacim momentom 530 Nm. Neskôr bude za príplatok k dispozícii aj verzia 4Matic s pohonom všetkých štyroch kolies. Pri tejto verzii sa k prednej náprave pridá ešte jeden elektromotor. Za ďalší príplatok môžu zákazníci získať aj riadenie zadnej nápravy. Jej kolesá budú mať schopnosť natočiť sa do uhla 10 stupňov. Voliteľný bude samozrejme aj vzduchový podvozok.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button